Cssz.cz (ČSSZ)
Dávky a příspěvky  |  02.04.2020 12:18:00

KORONAVIRUS (nemoc COVID-19) – dávky ze zahraničí


KORONAVIRUS (nemoc COVID-19) – dávky ze zahraničí

2. 04. 2020

Informace k uplatňování nároku na dávku ze zahraničí v případě karantény (nebo onemocnění) a uzavření školských zařízení (osoba je pojištěna v jiném státě než v ČR, pendleři)

O cizího pojištěnce se jedná v případě, že tato osoba není sociálně a zdravotně pojištěna v České republice, ale v zahraničí. Jde například o tzv. pendlery, kteří bydlí trvale v České republice, ale dojíždějí denně do zaměstnání v příhraničních oblastech Německa a Rakouska. Může se také jednat o osoby, které jsou českými občany, v zahraničí žijí a pracují dlouhodobě, ale v době, kdy jim byla nařízena karanténa, pobývaly v ČR a nemohou tedy z ČR odjet; případně mají v ČR dítě, kterému byla uzavřena škola, a pobývají tedy v ČR kvůli svému dítěti.

Pozn.: může nastat i situace, kdy se cizí pojištěnec v době vyhlášení karantény (uzavření hranic) nacházel v ČR a nemůže odjet, karanténa mu ale nařízena nebyla. Tito lidé musí svou situaci řešit ve spolupráci se zaměstnavatelem v zahraničí.

Pokud potřebujete svému zaměstnavateli v zahraničí/zahraniční instituci sociálního zabezpečení (např. nemocenské pokladně) předložit doklad, že Vám byla nařízena karanténa nebo musíte pečovat o své dítě, kterému byla uzavřena škola, lze k tomuto účelu využít formuláře ČSSZ.

Formuláře ČSSZ by měly být akceptovány ve všech státech EU (státech EHP a Švýcarsku).

U států, s nimiž uzavřela Česká republika mezinárodní smlouvu o sociálním zabezpečení, je potřeba se řídit ustanoveními této smlouvy. Některé smlouvy připouští možnost uplatnit národní (český) tiskopis; některé smlouvy předpokládají, že k českému tiskopisu bude ještě doplněn tiskopis dohodnutý dle mezinárodní smlouvy.

Nárok na konkrétní dávku (tedy, zda a v jaké výši Vám bude dávka přiznána) se řídí výlučně právními předpisy toho státu, kde jste sociálně a zdravotně pojištěni. Pro informace o podmínkách nároku na dávku (například věk dítěte, na které je možné žádat o dávku obdobnou českému ošetřovnému nebo délka poskytování dávky) se tedy obracejte na svého zahraničního zaměstnavatele nebo na instituce sociálního zabezpečení v tomto konkrétním státě.

 

V České republice mohou být v současné době vystaveny následující doklady:

Byla Vám nařízena karanténa nebo jste onemocněli:

V České republice může karanténu nařídit lékař nebo hygienické stanice, vystavuje při tom buď tiskopis „Potvrzení o nařízení karantény“, nebo využívá elektronické možnosti vystavit rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti (tzv. eNeschopenku).

 

Tiskopis „Potvrzení o nařízení karantény“ má 5 dílů, pro uplatnění do zahraničí dostane pojištěnec 3 díly:

I. díl – oznámení o nařízení karantény (trvá-li karanténa do 14 dnů)

III. díl – potvrzení o nařízení karantény pro uplatnění nároku na nemocenské (trvá-li karanténa déle než 14 dnů).

IV. díl tiskopisu – oznámení o ukončení karantény, předá pojištěnec svému zahraničnímu zaměstnavateli/zahraniční instituci po skončení karantény.

(II. díl tiskopisu - hlášení OSSZ o nařízení karantény, odesílá hygienická stanice nebo ošetřující lékař příslušné OSSZ.V. díl tiskopisu – hlášení OSSZ o ukončení karantény – odešle hygienická stanice nebo ošetřující lékař příslušné OSSZ.)

 

Vystavuje-li lékař eNeschopenku, vystaví elektronické rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti (dále jen RDPN) – I. díl RDPN, ve kterém uvede, že se jedná o případ se zahraničním nositelem pojištění a odešle jej příslušné OSSZ. Následně pacient dostane od lékaře 2 doklady.

Lékař pacientovi podle okolností doručí anebo na místě vytiskne Průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce – II. díl RDPN a současně pro účely uplatnění nároku na dávku v zahraničí také Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti (na tiskopisu zaškrtne pole EU), ve kterém vyznačí datum vzniku karantény/ pracovní neschopnosti a pravděpodobnou dobu jejího trvání. Potvrzení o trvání může lékař vytisknout víckrát, aby pacient měl originál jednou pro zaměstnavatele a jednou pro příslušnou instituci (např. německou nemocenskou pokladnu). Následně bude lékař vystavovat Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti alespoň jednou měsíčně.

Při ukončení karantény/pracovní neschopnosti lékař vystaví elektronicky III. díl RDPN, který odešle příslušné OSSZ. Údaj o ukončení karantény/pracovní neschopnosti lékař také vyznačí do Průkazu dočasně práce neschopného pojištěnce – II. díl RDPN, který pojištěnci ponechá pro potřeby administrace pracovní neschopnosti v zahraničí.

Údaje o zahraničním zaměstnavateli (a někdy i o pojištěnci, pokud se jedná o cizince, který nemá přidělené rodné číslo) se zadávají do eNeschopenky podle sdělení pojištěnce. ČSSZ nemá informace o cizích pojistných vztazích ve svých aplikacích (tyto údaje jsou naopak vedeny v zahraničí), a tyto údaje se tedy nemohou automaticky do eNeschopenky dotáhnout.

V současné době se nedoporučuje osobní návštěva lékaře, je nutné hledat alternativní způsoby doručení vystavených dokladů. Lze například využít poštovních služeb, případně email (pokud zahraniční zaměstnavatel/instituce sociálního zabezpečení akceptuje tiskopis zaslaný emailem - ČSSZ v současné době u svých pojištěnců tento postup umožňuje).

Pečujete o dítě z důvodu uzavření školského zařízení:

Škola, kterou dítě navštěvuje, vystaví tiskopis Žádost o ošetřovné při péči o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy). Předání tiskopisu je nutné domluvit se školou. Poté do tiskopisu doplníte další údaje v části B. a tiskopis můžete uplatnit v zahraničí.

Pro snadnější orientaci zahraničního zaměstnavatele/instituce sociálního zabezpečení v tomto tiskopisu, připravila ČSSZ anglickou verzi tiskopisu (PDF 865,04 kB) (tato verze není oficiální tiskopis, a proto není určena k vyplnění, ale slouží pouze jako pomůcka pro osoby, které nehovoří česky).

Po dobu platnosti mimořádného opatření o uzavření školních a dětských zařízení v České republice byly upraveny podmínky pro poskytování ošetřovného. Ošetřovné náleží nyní z důvodu uzavření školského zařízení osobám, které pečují o dítě do 13 let věku, a to až do doby, než se školní a dětská zařízení znovu otevřou. Dále ošetřovné náleží po tuto dobu v případech, kdy je nutné postarat se o hendikepované osoby starší, jež byly umístěny v (nyní uzavřených) zařízeních určených pro péči o osoby závislé na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni I (lehká závislost) podle zákona o sociálních službách anebo nemohou navštěvovat školu z důvodu jejího uzavření na základě mimořádného opatření. To se ale netýká pojištěnců, kteří budou uplatňovat nárok na obdobnou dávku v zahraničí.

V zahraničí mohou být podmínky nároku zcela jiné, dávka může být například poskytnuta i při péči o starší dítě (nebo naopak je věková hranice nižší) a na zcela jinou dobu. O konkrétních podmínkách je nutné se informovat u svého zaměstnavatele, případně zahraniční instituce sociálního zabezpečení.


 

Více zpráv k tématu Koronavirus COVID-19

Po 14:12  Cestování do Sýrie v souvislosti s COVID-19 mzv.cz (MZv ČR)
Čt 10:34  Generali: Výrazný propad zisku kvůli Covid-19 Research (J&T BANKA)
Út   5:58  Taylor: Čekání na úplný útlum COVID-19 je chyba Patria (Patria Finance)
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

KORONAVIRUS (nemoc COVID-19) – dávky ze zahraničí

Diskuze a názory uživatelů na téma: KORONAVIRUS (nemoc COVID-19) – dávky ze zahraničí

Na dané téma nejsou žádné názory.Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Koronavirus

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies