Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
Akcie v ČR  |  02.04.2020 17:31:54

Doba přeje krátkodobým obchodům / BIG EXPERT - akcie: týden od 30. 3. 2020

Když jsem před necelými dvěma měsíci v době historických maxim akcií na Wall Street psal svůj poslední komentář pro BIG Expert, nečekal jsem, že můj pesimistický výhled pro nejbližší týdny je vlastně až moc optimistický. Vykresloval jsem to na indexu Nasdaq, kde jsem predikoval pokles na několik úrovní, z nichž ta nejpesimističtější byla u cca 8 500 bodů. Nyní jsme ještě o více než tisíc bodů níže, navíc Nasdaq od maxim ztrácel dokonce již i více než 30 procent. Při pohledu na pražskou burzu bych pak už vůbec nečekal, že se během pár týdnů vrátíme o 11 let zpět…

Kapitálovým trhům však zkrátka nezbývalo než reagovat na vzniklou situaci, resp. ekonomický vývoj. O osudu vlastně rozhodli politici svými zásahy a já od počátku zastávám názor, že se v souhrnu vydali špatnou cestou. Rozhodnutí, které prakticky vedlo k zastavení naší ekonomiky, bude mít ve svém důsledku mnohem horší důsledky na zdraví obyvatel. V čase se dočkáme mnohem více mrtvých, než ze samotného koronaviru. Krachy firem či jednotlivých podnikání, propouštění, exekuce, ztráta bydlení apod. budou mít ve svém důsledku v čase za následek zhoršování zdraví obyvatel. Stav psychického zdraví na to fyzické je poměrně široce známý. Nemocnost, včetně třeba nádorových onemocnění se dle mého bude zvyšovat. A také počet sebevražd, což dokládají i předchozí statistiky. V dobách krize rostly, zatímco v předchozích letech se minimalizovali. Bylo by to na rozsáhlejší psaní, každopádně rád bych se ve výše uvedeném mýlil.

Zpět již ale přímo k akciím. Nejen na pražské burze je nutno říci, že u řady firem analyzovat jejich nejbližší budoucí ekonomický a tedy i kurzový vývoj je věštěním z křišťálové koule. Máme sice zkušenosti z dopadů z krizí z let 1998 či 2009, avšak situace je přeci jen odlišná.

Při pohledu zpět například Komerční banka si dokázala před cca 11 lety udržovat výraznou ziskovost a v roce 2010 vykázat tehdy dokonce rekordní hospodářský výsledek. I přes další v souhrnu miliardové odpisy v následujících letech stále vykazovala výrazné zisky a akcionáři se dočkávali dividend. Zkrátka banka vždy v minulosti v tomto století vlastně potvrdila svou konzervativnost a sílu. A v dobách krize tedy vložení finančních prostředků do jejich akcií bylo velmi výhodnou investicí. Obdobně i u ERSTE, kde právě domácí Česká spořitelna byla pro skupinu doslova zlatým vejcem.

Banky mohou nyní stavět na "problémových zkušenostech" z minula, mají však nyní také v mezičase mnohem širší bilanci/zaangažovanost, a to nejen v hypotékách. Politici si začali uvědomovat možné důsledky zastavení hospodářství, a v návaznosti dopad na banky, a vymýšlejí různá opatření. Otázkou je, zda některými direktivami neudělají více škody než užitku. Řadu věcí dokáže totiž trh vyřešit, resp. právě samy banky v návaznosti i na zmiňované zkušenosti z minula. Říkat nyní, že investice do akcií bank na pražské burze je z dlouhodobého hlediska již výhodná, je zkrátka stále ošemetné. Každopádně čím dříve se zpět začne rozjíždět ekonomika, tím lépe nejen pro banky.

Za nejčitelnější a zároveň nejkonzervativnější lze nyní na pražské burze označit asi akcie O2 a Avast. Příjmy O2 krize nejspíše příliš neovlivní, podobně u softwarové firmy, kde však jen asi nebude tak růst poptávka po antiviru, jak se očekávalo.

Zmínit nutno i "hlavní titul" ČEZ. Energetická firma krizi také pocítí. Ať už na poptávce, tak na cenách elektřiny, které logicky budou pod tlakem. Koupit letos v březnu akcie ČEZ pod hranicí 350 , a tedy na 15 letých minimech, bych ale rozhodně již označil za dobrou "krizovou" investici. A to přestože v nejbližších měsících žádné světlé zítřky, či ani návrat k alespoň 500 , nečekám.

Nejziskovější nejkrátkodobější investicí mohou nyní být nicméně akcie CETV. Jak právě ukázal jejich vývoj, investoři v realizaci transakce převzetí, plánované vlastně na léto, jakoby nevěřili. PPF nicméně od transakce dosud neustoupila, což by ji mimochodem přišlo na "pokutě" na 50 mil. USD. A že by se ji vzhledem k situaci podařilo vyjednat snížení kupní ceny, je otázkou.

Ekonomicky nás, resp. svět každopádně čeká nejisté nejasné období a tedy v nejbližších týdnech přetrvávající volatilita na kapitálových trzích přející tak primárně krátkodobým obchodům. Doufat můžeme, že zkušenosti z minula a různé stimuly padnou na úrodnou půdu. Tak jako tak, dočkáme se dalšího tisknutí peněz a tedy vlastně jejich znehodnocování. Investice do nemovitostí, které v tomto ohledu majetky investorů snad nejvýrazněji ochraňovaly, pro nejbližší dobu dle mého už nebudou takovým ternem. Možná spíše naopak.

Jiří Zendulka, Kurzy.cz


Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 30. 3. 2020.

Odhad pro období od 30. 3. do 27. 4. 2020 (1 měsíc)

Název
Atraktivita
Cena
(pondělí)
Rozhodně
koupit
Koupit
Žádná
akce
Prodat
Rozhodně
prodat
CETV
 33
79
0
4
2
0
0
PHILIP MORRIS ČR
 33
13 080
1
2
3
0
0
KOMERČNÍ BANKA
 25
472
0
3
3
0
0
VIG
 25
446,4
0
3
3
0
0
ČEZ
 17
396
0
3
2
1
0
AVAST
 8
118
0
1
5
0
0
ERSTE GROUP BANK
 8
466
0
1
5
0
0
MONETA MONEY BANK
 8
52
0
2
3
1
0
PFNONWOVENS
0
584
0
0
6
0
0
O2 C.R.
 -8
222
0
1
4
0
1

Odhad pro období od 30. 3. do 28. 9. 2020 (6 měsíců)

Název
Atraktivita
Cena
(pondělí)
Rozhodně
koupit
Koupit
Žádná
akce
Prodat
Rozhodně
prodat
CETV
 33
79
1
2
3
0
0
KOMERČNÍ BANKA
 33
472
0
4
2
0
0
AVAST
 25
118
0
3
3
0
0
ERSTE GROUP BANK
 25
466
0
3
3
0
0
PHILIP MORRIS ČR
 17
13 080
1
1
3
1
0
VIG
 17
446,4
0
2
4
0
0
ČEZ
 17
396
1
1
3
1
0
MONETA MONEY BANK
 8
52
0
2
3
1
0
PFNONWOVENS
 8
584
0
1
5
0
0
O2 C.R.
0
222
0
2
2
2
0

Hodnocení v tomto týdnu provedli:
  • Michal Chrvala
  • Jan Němeček - BH Securities
  • Libor Stoklásek - GRANT CAPITAL
  • Jiří Zendulka - Kurzy.cz
  • Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Statistika se zabývá deseti z  nejlikvidnějších titulů obchodovaných na BCPP. Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů uvedených v seznamu. Sloupec "Cena" uvádí pondělní kurz vybraných titulů, ze kterého při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. Sloupec "Atraktivita" uvádí vážený průměr počtu jednotlivých názorů a může nabývat hodnoty od -100 do +100. Počet názorů "Prodat", "Koupit" atd. je publikován v dalších sloupcích.
Pozn.: Hodnocení mají formu nezávazných názorů, zda určitý cenný papír by bylo vhodné koupit, či prodat s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.