TNBiz (TN.cz)
Ze světa  |  26.03.2020 07:43:39

Experimentální léčba pro nemocné s COVID-19. Lékaři jim dají krev vyléčených

Americký Federální úřad pro potraviny a léčiva (FDA) v úterý schválil experimentální léčbu onemocnění COVID-19, které vyvolává nový koronavirus. Nemocným pacientům ve Spojených státech budou lékaři dávat krevní plasmu těch, kteří již nemoc prodělali a uzdravili se. Ta je bohatá na protilátky, problémem ale je nedostatečný počet vhodných dárců.

Už v pondělí avizoval guvernér státu New York Andrew Cuomo, že lékaři v New Yorku, který je jednou z epidemií nejhůře zasažených oblastí v USA, chtějí dávat krev vyléčených těm, kteří jsou s onemocněním COVID-19 v nejhorším stavu. V úterý takový postup posvětily i federální úřady, informuje list Daily Mail.

V USA běží klinické testy několika léčiv, které by na koronavir mohly působit. Lék remdesivir dostal i jeden z pacientů v České republice. Transfuze krevní plasmy nasadili nemocným i lékaři, kteří s koronavirem bojovali v Číně.

"Nevíme, jestli to zabere, dokud to nezkusíme, ale historická zkušenost s podobnou léčbou je povzbuzující," řekl agentuře AP vedoucí Fakulty veřejného zdraví z Univerzity Johna Hopkinse Arturo Casadevall.

Princip léčby je veskrze jednoduchý. Krevní plasma člověka, který již onemocnění prodělal a uzdravil se, obsahuje protilátky. Lékaři předpokládají, že taková transfuze pak nemocnému pomůže bojovat s nákazou. Dala by se použít i jako náhrada očkování u těch nejohroženějších skupin.

Transfuze by tak mohli dostat třeba záchranáři, personál v nemocnicích či lidé v domovech důchodců. "Potřebujeme zoufale dvě věci – zastavit přenos viru a být schopni pomoci těm, kteří už jsou nemocní," uvedla Liise-anne Pirofskiová profesorka všeobecného lékařství jedné z newyorských univerzit.

Daily Mail upozorňuje, že ve výjimečných případech může ale taková léčba způsobit poškození plic. Je s ní spojený ještě další, v tuto chvíli velmi závažný problém – není dost potencionálních dárců krve, tedy lidí, kteří by onemocněním prošli a vyléčili se.

Lékaři teď ale po rozhodnutí úřadů mohou odebírat krevní plasmu a připravovat transfuze. Podobná metoda byla užita třeba při epidemii španělské chřipky v roce 1918, v 30. letech při epidemiích spalniček či v nedávné době, když se objevilo SARS.

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688