Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  18.03.2020 15:49:10

RBI: Vrchol pandemie přijde až na začátku května. Ekonomické dno eurozóny ve 2Q na -7,5%. Následně rychlé oživení


Podle nejnovějšího odhadu našich vídeňských kolegů z Raiffeisen Research se ekonomika eurozóny vlivem COVID 19 bude potýkat s mnohem významnějšími problémy. Ačkoliv se nejprve doufalo, že se Evropě podaří zabránit šíření nové nemoci, virus starý kontinent rychle zaplavil a vlády byly nucené po vzoru Číny přijmout bezpečnostní opatření. Naplnily se tak negativní scénáře epidemiologů i ekonomů. Ekonomická aktivita napříč Evropou se dostává do útlumu. Na rozdíl od předchozích recesí tentokrát budou zasaženy nejen investice, které se nyní dostávají výrazně do pozadí, ale především spotřeba domácností. Spotřebitelé jsou totiž nabádáni k omezení pohybu, nákupní střediska jsou zavřena, kulturní akce zrušeny a cestování je z bezpečnostních důvodů úplně znemožněno. Ohrožen je zejména sektor služeb, naopak například stavebnictví by současným stavem nemělo být tak výrazně zasaženo. S ohledem na vývoj v Číně se tak tým RBI domnívá, že vrchol pandemie v Evropě nastane nejdříve na začátku května.

Opatření a s tím související útlum ekonomické aktivity by se do té doby neměly zmírňovat, spíše naopak prohlubovat. Z toho důvodu očekává tým RBI, že eurozóna dosáhne ekonomického dna ve druhém čtvrtletí tohoto roku. V tomto období by měla zaznamenat mezičtvrtletní propad o zhruba 7,5 %. Avšak poté, co nákaza dosáhne vrcholu a počet nově nakažených začne klesat, by mělo dojít k poměrně rychlému opětovnému nastartování ekonomické aktivity. V druhé polovině roku by tak podle odhadu RBI mělo dojít k významnému ekonomickému oživení, kdy by mělo dojít také k částečné kompenzaci výpadku z prvního pololetí. To bude nejvíce vidět na výsledku čtvrtého čtvrtletí, kdy podle našich odhadů dojde k mezikvartálnímu růstu o 4,5 %. I přesto za celý tento rok odhaduje Raiffeisen Research propad eurozóny o 4 % (podobně pro Německo a Rakousko). V příštím roce by však oživení mělo pokračovat a eurozóna by měla za celý rok 2021 růst v průměru o 3,2 %.

Tento předpokládaný externí vývoj jsme reflektovali také v prognóze pro Českou republiku. Největší negativní dopad odhadujeme proto na druhé čtvrtletí, kdy by mělo HDP propadnout mezičtvrtletně o zhruba 8-11 %. Avšak obdobně jako v eurozóně očekáváme i v ČR výrazné oživení pro druhou polovinu 2020. Omezení, způsobující zpomalení či dokonce zastavení ekonomické aktivity, budou zrušena stejně rychle, jako byla zavedena. Tento šok by pak neměl mít v ekonomice dlouhého trvání, a proto by se měla znovu svižně rozjet. I tak očekáváme, že celkově za tento rok by česká ekonomika měla propadnout o 5,2 %, což je o půl procentního bodu více, než v krizovém roce 2008. Pro rok 2021 již vyhlížíme pokračující oživení a průměrný růst HDP na úrovni 3,4 %.

Autor: Eliška Jelínková, analytička
Editor: Helena Horská, hlavní ekonomka


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688