pardubice.eu (Pardubice)
Z regionů  |  09.03.2020 00:00:00

Pardubice: O těžbě dřeva rozhoduje kůrovec a sucho

9.3.2020 | V lesích patřících městu Pardubice správci již třetím rokem bojují s přemnoženým kůrovcem a suchem. I letos soustředí svou činnost na těžbu napadených stromů a obnovu lesních porostů. Na novou výsadbu použijí téměř 12 tisíc sazenic převážně listnatých stromů.

roce 2019, stejně jako v roce předchozím, v pardubických lesích dostala před mýtní těžbou přednost likvidace stromů napadených kůrovcem a těch, které nedokázaly odolat dlouhodobému suchu, případně náporu větru (takzvaná nahodilá těžba). Celkem tak z městských lesů správci loni vytěžili přes 2600 metrů krychlových dřeva, převážně smrkového a borového. Vzhledem k přesycenému trhu se dřevem zůstala jeho část na lesních skládkách. Palivové dřevo město prodává prostřednictvím Služeb města Pardubic (http://www.smp-pce.cz/61/Prodej_palivoveho_dreva/), povolení k bezplatnému sběru zbytků po těžbě vydává odbor životního prostředí pardubického magistrátu.

Po nahodilé těžbě v roce 2018 vzniklo v pardubických lesích, konkrétně na závodišti, ve Studáneckém lese a v Nemošickém lese, celkem na 3,34 ha holin.  Při jejich obnově v loňském roce lesníci vysázeli 24.790 nových sazenic. Vzhledem ke zdejším klimatickým podmínkám převažují ve výsadbě duby a javory, jehličnany jsou zastoupeny jedlemi.

Kromě toho lesní hospodáři v loňském roce pokračovali v pěstebních zásazích v lesních porostech, v rámci zvyšování rekreačního potenciálu lesů odstraňovali podrosty podél cest ve Studáneckém, Spojilském a Svítkovském lese a připravili projektovou dokumentaci na obnovu a pročištění odvodňovacích příkopů ve Studáneckém lese.

„Hospodaření v městských lesích se řídí lesním hospodářským plánem, který máme schválený pro období 2015 – 2024. Již dva roky se v našich lesích těží pouze kůrovcové dřevo a souše, podobně tomu bude i letos. Přemnožený kůrovec stále decimuje české lesy a nevyhýbá se ani těm našim. Momentálně probíhá těžba posledního souvislého smrkového porostu v Nemošickém lese, v ostatních lokalitách se smrk vyskytuje již jen v malých skupinkách,“ řekl náměstek primátora zodpovědný za životní prostředí Jan Nadrchal.

Na loňské holiny budou lesáci potřebovat více než 12.000 sazenic. Jejich výsadba již byla v těchto dnech zahájena. „Vedle běžných pěstebních zásahů nás také čeká rozsáhlejší zdravotní a výchovný zásah ve Svítkovském lese, podél plotu společnosti PARAMO, kde některé dřeviny již zasahují nad oplocení a začínají ohrožovat majetek společnosti,“ dodal vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča.

Město Pardubice je vlastníkem 463 hektarů lesů. Pro řadu obyvatele města jsou místem odpočinku a relaxace, proto jsou zařazeny do kategorie příměstských lesů se zvýšenou rekreační funkcí.  Město jejich rekreační potenciál postupně rozvíjí. Po rekonstrukci lesoparku Dukla, kde bude letos dosázeno 38 dubů, lip a buků, začne letos výstavba mlatových cest ve Studáneckém lese.

Tiskový úsek

 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688