OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Pojištění  |  01.04.2020 12:30:00

Obavy Insurance Europe týkající se PRIIPs sdílí další evropské asociace

Federace Insurance Europe informoval o zaslání společného dopisu s dalšími evropskými asociacemi[1] na Evropskou komisi k přezkumu regulačních technických norem k PRIIPs. V tomto dopise příslušné asociace varují, že případné zafixování existujících problémů by bylo principiálně chybné a mělo by negativní dopady na spotřebitele.

IE publikovala vlastní stanovisko k novému návrhu na úpravu PRIIPS, o kterém byla podána na tomto portálu rovněž informace, již dne 13. ledna 2020. Vyjádřila v něm vážné obavy, pokud jde o prováděný přezkum regulačních technických norem týkajících se PRIIPs[2]. Návrhy dotažené na základě konzultací ve Společném výboru evropských orgánů dohledu (ESA), pokud jde o změny výše zmíněných norem k PRIIPs, jsou podle IE ve srovnání se stávající právní úpravou horší. 

Nyní se pozice IE posílila, neboť se shodla na společném hodnocení a postupu s dalšími významnými evropskými asociacemi. V jejich dopise se upozorňuje na následující problémy spojené s daným přezkumem PRIIPs:

  • načasování přezkumu prováděného ESA nepomáhá věci. Evropská komise totiž nyní provádí testování spotřebitelů, aby mohlo být využito v rámci kompletního přezkumu nařízení PRIIPs. Ale ESA je nebudou schopny řádně využít, když mezitím navrhují vlastní změny, pokud jde o Sdělení klíčových informací (KID – Key Information Document). Navíc, změny PRIIPs budou smysluplné a účinné jedině tehdy, jestliže budou učiněny jakou součást celkového přezkumu nařízení PRIIPs než jako krátkodobé rychlé zafixování;
  • testování (ověření) u spotřebitelů je důležité. Jakékoli změny týkající se KID k PRIIPs musí vést k tomu, že spotřebitelé lépe porozumí pojistným produktům s investiční složkou. Kromě toho je třeba, aby každý návrh byl otestován, a to nikoli izolovaně, ale jakou součást kompletních informací poskytnutých spotřebitelům. Vzhledem k široké a různorodé působnosti nařízení PRIIPs musejí být tyto návrhy ověřeny na významné škále produktů, aby bylo zajištěno, že budou vhodné pro všechny produkty na všech trzích;
  • změny by měly být trvalé, resp. dlouhodobě platné. Od nabytí účinnosti nařízení 2017/653/EU, tj. od 1. ledna 2018, což jsou přes dva roky, byl rámec PRIIPs již podroben řadě zpřesnění a změn. To vyvolává významné zatížení společností z důvodu compliance a má to škodlivý vliv na chápání KID spotřebiteli. Aby bylo možno se vyhnout opakovaným dílčím změnám, musí být provedeno komplexní posouzení, jak je KID PRIIPs přijímán v praxi a zda existuje potřeba revidovat celý dokument;
  • informace musí být smysluplné. Univerzální model pro všechny nikdy nebude schopen zajistit, aby KID PRIIPs „pracoval“ pro spotřebitele. Evropská komise a ESA musejí proto znovu zvážit celkový rámec PRIIPs jako součást celkového přezkumu nařízení a připravit řešení založená na solidních faktech, která účinně zlepší chápání spotřebitelů a budou fungovat pro všechny produkty PRIIPs na všech trzích.

[1] Spolu s IE dopis na Komisi podepsaly tyto asociace: AMICE (Asociace vzájemných pojistitelů a pojišťovacích družstev v Evropě), EBF (Evropská bankovní federace) a EFAMA (Evropská asociace správy fondů a majetku).
[2] Viz nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2017/653 ze dne 8. března 2017, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1286/2014 o sděleních klíčových informací týkajících se strukturovaných retailových investičních produktů a pojistných produktů s investiční složkou stanovením regulačních technických norem týkajících se prezentace, obsahu, kontroly a úpravy sdělení klíčových informací a podmínek pro splnění požadavků na poskytnutí těchto sdělení (Text s významem pro EHP).

Zdroj: Insurance Europe

oPojištění.cz - informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Pojištění:

Út 12:20  Jaká je nehodovost řidičů nákladních automobilů? OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Po 12:20  Tahle země je pro starý! OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
26.07.2021  Sezóna vloupaček pokračuje, zkontrolujte, zda děláte vše dobře Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
06.07.2021  Obsluha dotykového displeje v autě je „hrubá nedbalost“? OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.