ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  06.03.2020 00:00:00

Průměrná mzda a počet zaměstnanců v Ústeckém kraji ve 4. čtvrtletí 2019


 

Proti stejnému období předchozího roku vzrostla ve 4. čtvrtletí 2019 v Ústeckém kraji průměrná hrubá mzda na přepočtené počty zaměstnanců o 7,3 %. Reálně se mzda v kraji zvýšila o 4,2 %. Počet zaměstnanců meziročně poklesl o 0,5 %.

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda dosáhla v Ústeckém kraji ve 4. čtvrtletí roku 2019 v přepočtu na plně zaměstnané osoby částky 33 429 , v porovnání se stejným obdobím roku 2018 se zvýšila o 7,3 % (o 2 287 ). K růstu nominální mzdy došlo ve všech krajích republiky, nejvyšší nárůst byl v Jihočeském a ve Středočeském kraji (+7,8 resp. 7,7 %), v Ústeckém kraji byl pátý nejvyšší. Naproti tomu nejpomaleji rostla mzda v Praze (+5,4 %), přesto jsou platy v hlavním městě dlouhodobě nejvyšší. Průměrná mzda zaměstnanců Ústeckého kraje zaostávala za pražskými zaměstnanci téměř o čtvrtinu (o 10 808 , tj. o 24,4 %). Tempo růstu nominální mzdyÚsteckém kraji bylo proti průměru republiky vyšší o 0,6 p. b. Republiková průměrná mzda byla proti mzdě Ústeckého kraje vyšší o 2 715 (o 7,5 %). Zvýšení průměrné mzdy v korunách bylo v kraji šesté nejvyšší po Středočeském, Jihočeském, Královéhradeckém, Olomouckém a Jihomoravském kraji. Nejméně vzrostly mzdyMoravskoslezském kraji (o 1 828 ).

Spotřebitelské ceny[1] ve 4. čtvrtletí letošního roku vzrostly o 3,0 %, reálně se tak mzdy za celou Českou republiku zvýšily o 3,6 %, nárůst zaznamenali ve všech krajích. Reálná kupní síla obyvatel Ústeckého kraje se za uplynulé 4. čtvrtletí zvýšila o 4,2 %. V porovnání s ostatními kraji byl procentní nárůst reálné mzdy pátý nejvyšší.

 

Ve 4. čtvrtletí letošního roku došlo v oblasti zaměstnanosti v Ústeckém kraji, stejně jako ve většině krajů republiky, k meziročnímu poklesu počtu zaměstnanců. K nárůstu došlo pouze ve čtyřech krajích – v hlavním městě Praze, ve Středočeském, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji. Subjekty s pracovištěm na území Ústeckého kraje zaměstnávaly v období října až prosince celkem 250,4 tis. osob (přepočteno na plně zaměstnané), proti stejnému období loňského roku to představovalo pokles o 1,2 tis. osob, tj. 0,5 %. Procentní pokles v Ústeckém kraji byl mezi kraji s poklesem zaměstnanců čtvrtý nejnižší. Nejvyšší relativní pokles zaznamenali v Karlovarském kraji. Z hlediska počtu zaměstnanců se Ústecký kraj dlouhodobě řadí na 5. nejvyšší příčku mezi kraji a na celkovém počtu zaměstnanců České republiky se ve 4. čtvrtletí 2019 podílel 6,1 %.

Za celý rok 2019 došlo k růstu průměrné nominální mzdy v kraji o 7,3 %, reálně se kupní síla obyvatel kraje, vzhledem k růstu spotřebitelských cen za uvedené období o 2,8 %, zvýšila o 4,4 %. V Ústeckém kraji, stejně jako ve většině ostatních krajů, poklesla meziročně zaměstnanost.

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtený počet zaměstnanců dosáhla v 1. až 4. čtvrtletí letošního roku v Ústeckém kraji 31 430 , což představuje meziročně nárůst o 2 140 , tj. o zmíněných 7,3 %. Procentní růst průměrné mzdyÚsteckém kraji byl o 0,2 p. b. vyšší než za celou ČR. V přepočtu na plně zaměstnané bylo v Ústeckém kraji zaměstnáno celkem 250,3 tis. osob. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku to bylo o 0,7 tis. osob, tj. o 0,3 % méně.

Vývoj průměrné hrubé měsíční mzdy v přepočtu na plně zaměstnané osoby v Ústeckém kraji od roku 2010 ukazuje následující graf.

 

 

 

Poznámka:
Do roku 2011 byla průměrná mzda zjišťována podnikovou metodou, vykazující jednotka byla zařazena do kraje, v němž sídlí jeho ústředí. Nyní je územní třídění provedeno podle místa skutečného pracoviště zaměstnanců, tzv. pracovištní metodou, která poskytuje pravdivější regionální pohled na trh práce. Všechny údaje jsou zpětně přepočteny podle nové metody.

 

 

Kontakt:

Růžena Funková

Krajská správa ČSÚ v Ústí nad Labem
e-mail: ruzena.funkova@czso.cz
tel.: 605 452 027

 

 

 

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Průměrná mzda a počet zaměstnanců v Ústeckém kraji ve 4. čtvrtletí 2019

Diskuze a názory uživatelů na téma: Průměrná mzda a počet zaměstnanců v Ústeckém kraji ve 4. čtvrtletí 2019

Na dané téma nejsou žádné názory.

Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Úřad práce Průměrná mzda Minimální mzda Platové tabulky Výpočet čisté mzdy Náhrada mzdy Kdy do důchodu? Výpočet výše důchodu

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies