Fučík.cz (Fučík & partneři)
Daně a účetnictví  |  26.02.2020 13:21:00

Aktuality v oblasti výzkumu a vývoje - aktuality v souvislosti s daňovou odčitatelnou položkou na výzkum a vývoj


Níže shrnujeme aktuality v souvislosti s daňovou odčitatelnou položkou na výzkum a vývoj (VaV).

NÁHRADY MEZD ZA DOVOLENOU LZE ZAHRNOUT DO ODČITATELNÉ POLOŽKY NA VÝZKUM A VÝVOJ

Nejvyšší správní soud (NSS) ve svých nedávných rozsudcích (1 Afs 429/2018, 7 Afs 62/2019 – 32) potvrdil možnost zahrnutí náhrad mezd za dovolenou zaměstnanců podílejících se na realizaci VaV do odčitatelné položky na VaV podle § 34 odst. 4 zákona o daních z příjmů (ZDP).

Finanční správa doposud zastávala názor, že náhrady mezd do odpočtu na VaV zahrnout nelze. Argumentovala zejména skutečností, že pokud pracovník čerpá dovolenou, pak se na projektu VaV osobně nepodílí, a proto by náhrady mezd neměly vstupovat do odpočtu na VaV. Náhrada mzdy za dovolenou se počítá i za období, ve kterém zaměstnanec na projektu VaV nepracoval, a tedy náklad nemá přímou vazbu na řešení projektu VaV. Odmítavý postoj k zahrnutí náhrad mezd do odpočtu vyjádřila finanční správa rovněž v rámci Koordinačního výboru mezi GFŘ a Komorou daňových poradců.

Dle výše uvedených rozsudků, je-li s ohledem na odpracované hodiny na výzkumných a vývojových pracích (na vykonanou práci) zřejmé, že dle zákoníku práce vzniká nárok na dovolenou, není racionálního důvodu tento výdaj nepovažovat za výdaj související s realizací projektu VaV. Jde o náklad stanovený zákonem za práci (realizaci činnosti, a to i vědecko-výzkumné či výzkumně vývojové), nikoliv za „nepřítomnost v práci“ či „zotavování se“. Argumenty uměle oddělující samotný výkon práce (a v jejím rámci výzkum a vývoj) od dovolené, během níž se zaměstnanec přece nepodílí na takových činnostech, vyhodnotil soud jako ryze účelové a nepřesvědčivé. Dle NSS náhrada mzdy za dovolenou patří mezi osobní náklady a je tudíž odčitatelnou položkou na podporu VaV.

Výše uvedené závěry NSS doporučujeme zohlednit při kalkulaci výše odčitatelné položky na VaV. Lze zvážit i podání dodatečného daňového přiznání.

OZNÁMENÍ O ZÁMĚRU ODEČÍST OD ZÁKLADU DANĚ ODPOČET NA PODPORU VÝZKUMU A VÝVOJE

S účinností od 1. 4. 2019 byla zavedena povinnost oznámit správci daně záměr uplatnit odpočet na VaV. Náklady na VaV vynaložené před dnem podání oznámení nelze zahrnout do odpočtu na VaV. Obsahem oznámení je název projektu VaV vystihující jeho obecné zaměření a základní identifikační údaje o poplatníkovi.

Výklad souvisejících přechodných ustanovení novely ZDP byl upřesněn v informaci GFŘ. Dle této informace je nutné podat oznámení až pro projekty VaV zahájené ve zdaňovacím období, které započalo po 1. 4. 2019. Poplatník, který má kalendářní rok, má povinnost oznámit správci daně projekty zahájené od 1. 1. 2020.

Projekty VaV zahájené v roce 2020 tedy doporučujeme co nejdříve oznámit správci daně.

SDĚLENÍ K POKYNU D-288

Ministerstvo financí připravuje vydání sdělení k Pokynu D-288 k jednotnému postupu při uplatňování ustanovení § 34 odst. 4 a 5 ZDP. Obsahem sdělení by mělo být shrnutí významných věcných změn režimu uplatňování odpočtu na VaV od 1.4.2019 a dále novelizace znění
Pokynu D-288, včetně detailů k projektové dokumentaci, oznámení o záměru odečíst odpočet na VaV, a vymezení VaV pro účely zákona.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně odčitatelné položky na VaV nás prosím neváhejte kontaktovat.

Fučík & Partneři

Od roku 1995 působíme na poli daňového poradenství a auditu. Svým klientům nabízíme mnohaleté zkušenosti podnikového poradenství. Pořádáme vzdělávací semináře na témata z daňového prostředí. Účastníme se odborných konferencí a diskuzí. A dále se specializujeme na řízení lidských zdrojů a outsourcing mzdového a finančního účetnictví. Poskytujeme komplexní poradenské služby v oblasti auditu, daní, podnikového poradenství, účetnictví, personálního poradenství včetně mzdového účetnictví a transakčního poradenství. Naším cílem je spokojenost našich klientů.

Děláme to, co nás baví, dělejte to také a starosti s účetnictvím a daněmi nechte na nás!

Více informací na:http://www.fucik.cz/

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Aktuality v oblasti výzkumu a vývoje - aktuality v souvislosti s daňovou odčitatelnou položkou na výzkum a vývoj

Diskuze a názory uživatelů na téma: Aktuality v oblasti výzkumu a vývoje - aktuality v souvislosti s daňovou odčitatelnou položkou na výzkum a vývoj

Na dané téma nejsou žádné názory.Přečtěte si také:

04.05.2017Odpočet nákladů na výzkum a vývoj od základu daně Fučík.cz (Fučík & partneři)
08.05.2016Výzkum a vývoj v EU Ekonomický deník (Ekonomický deník)

Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Koronavirus

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies