Patria (Patria Finance)
Makroekonomika  |  20.02.2020 12:37:50

Taylor: Spojené státy začínají zaostávat tam, kde vynikaly

Výzkum a vývoj sám o sobě nestačí, protože nové objevy musí být zavedeny do praxe, musí být využívány firmami, které je dostanou na trh ve formě nových produktů a umožní tvorbu nových pracovních míst. I tak jsou ale investice přímo do výzkumu a vývoje významným faktorem určujícím ekonomický rozvoj a jak tvrdí ekonom Tim Taylor, podle některých názorů tržní ekonomika sama o sobě vede k tomu, že jde o podinvestovanou oblast. Důvodem je to, že ten, kdo do výzkumu a vývoje investuje, má z případných úspěchů jen omezený prospěch, a to i v případě, že výsledky jsou patentovány. Potvrzuje se tato teorie v praxi a jak je na tom v tomto ohledu americké hospodářství?

Taylor tvrdí, že podle některých odhadů je celková návratnost vyšších investic do výzkumu a vývoje asi 60 % a tudíž by Spojené státy měly své výdaje v této oblasti zhruba zdvojnásobit. Nová studie z dílny National Science Foundation přitom ukazuje, že tyto výdaje jsou v USA ve srovnání s jinými zeměmi na poměrně vysoké úrovni – viz následující obrázek, podle kterého se jim v absolutní výši přibližuje pouze Čína. Mezera mezi USA a EU naopak zůstává zhruba stále stejná:


Taylor tvrdí, že podle dat Spojené státy přestávají mít v oblasti výzkumu a vývoje výjimečnou pozici a toto centrum se postupně přesouvá do Asie. Dokumentuje to následujícím obrázkem, který srovnává podíly na celosvětových výdajích na výzkum a vývoj v letech 2000 až 2017. Podíl EU klesl, ještě výrazněji ale v případě Spojených států, zatímco u asijských zemí se zvýšil z 25 % na více než 40 %.


Srovnání zemí pak vypadá rozdílně v případě, že sledujeme intenzitu výdajů na výzkum a vývoj – jejich poměr k HDP. Spojené státy totiž dosahují přibližně 2,5 % HDP, zatímco země jako Jižní Korea znatelně více, viz další graf. V roce 2000 byla přitom pozice USA znatelně silnější.


Za pozornost stojí, že v poměru k HDP investice do výzkumu a vývoje ve Francii a Velké Británii zhruba stagnují a v Indii dokonce klesly. Prudký růst byl zaznamenán ve zmíněné Koreji, ale také v Číně, k určitému zvýšení došlo rovněž v Německu a Japonsku a v celé EU.

„Často slyšíme, že bychom se měli zaměřit na investice do infrastruktury včetně silnic, mostů, železnic a letišť. K tomu najdeme pádné důvody, ale obávám se, že tyto investice nebudou tím, co rozhodne o ekonomické vyspělosti v tomto století,“ uzavírá Taylor.

Zdroj: The Conversable Economist, National Science Foundation


 

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688