ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  14.02.2020 00:00:00

V prvním měsíci roku nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji tradičně vzrostla


 

První měsíc roku přinesl růst počtu evidovaných uchazečů o zaměstnání, počtu pracovních míst v evidenci úřadu práce, ale také významný nárůst podílu nezaměstnaných osob.

 

Úřady práce Královéhradeckého kraje evidovaly na konci ledna celkem 9 684 uchazečů o zaměstnání, tj. o 608 osob (relativně vyjádřeno o 6,7 %) více než v prosinci. Nárůst počtu uchazečů o zaměstnání zaznamenaly ve srovnání s měsícem předchozím všechny okresy. Nejvyšší nárůst byl v okrese Jičín a Rychnov nad Kněžnou (o 12,6 %, resp. 12,0 %).

Ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 vzrostl v Královéhradeckém kraji počet uchazečů o zaměstnání o 0,3 %. Ve všech okresech došlo k růstu počtu uchazečů o zaměstnání, pouze v okrese Hradec Králové došlo meziročně k poklesu počtu evidovaných uchazečů o zaměstnání. Nejvíce vzrostl počet uchazečů v okrese Trutnov (o 161 osob), naopak nejvíce poklesl v okrese Hradec Králové (o 157 osob).

Během ledna bylo na úřadech práce Královéhradeckého kraje nově hlášeno 2 507 uchazečů o zaměstnání, nejvíce v okrese Hradec Králové (753 osob). Noví uchazeči o zaměstnání tvořili 25,9 %, což je meziroční pokles o 0,9 procentního bodu.

 

Dosažitelní uchazeči o zaměstnání (uchazeči, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání při nabídce volného místa), tvořili 91,4 % z celkového počtu nezaměstnaných osob, což je mírný růst oproti prosinci (90,7 %). Podíl žen mezi evidovanými uchazeči o zaměstnání činil 47,4 %, podíl absolventů a mladistvých byl 6,0 % a osoby se zdravotním postižením tvořily 18,1 %. Ze všech uchazečů evidovaných na úřadu práce pobíralo podporu v nezaměstnanosti 47,2 % osob.

 

Podíl nezaměstnaných osobKrálovéhradeckém kraji v lednu zaznamenal měsíční nárůst o 0,18 procentního bodu, dosáhl hodnoty 2,56 %. Ve srovnání s průměrem celé ČR byl podíl nezaměstnaných osob v Královéhradeckém kraji o 0,51 procentního bodu nižší. Z genderového pohledu na krajské úrovni byla v lednu nezaměstnanost žen nižší než nezaměstnanost mužů (muži 2,67 %, ženy 2,44 %). V republikovém průměru tomu bylo obdobně, podíl nezaměstnaných žen byl nižší než u mužů, a to o 0,08 procentního bodu.

V mezikrajském srovnání patří Královéhradecký kraj již dlouhou dobu mezi oblasti s nižší nezaměstnaností. V prosinci se kraj umístil na 5. místě, v lednu si však významně polepšil na 3. příčku. Nižšího podílu nezaměstnaných osob dosáhly kraje hlavní město PrahaPardubický. Naopak s nejvyšší nezaměstnaností se dlouhodobě potýkají v MoravskoslezskémÚsteckém kraji.

Z pohledu okresů Královéhradeckého kraje dosáhl nejvyššího podílu nezaměstnaných osob okres Náchod (3,40 %). Naopak Rychnov nad Kněžnou se dlouhodobě řadí k okresům s nejnižší nezaměstnaností v rámci kraje, ale i celé České republiky. V lednu hodnota ukazatele nezaměstnanosti v tomto okrese činila 1,52 %, což bylo v rámci všech okresů ČR 3. místo (lépe dopadl pouze okres Praha–východ a Praha–západ).

Na konci ledna úřady práce Královéhradeckého kraje evidovaly 14 746 pracovních míst, což ve srovnání s předchozím měsícem znamenalo nárůst o 60 pracovních pozic. Z dlouhodobého pohledu pokračoval trend, kdy počet volných pracovních míst převyšuje počet evidovaných uchazečů o zaměstnání. Královéhradeckém kraji připadlo v průměru 0,7 uchazeče na 1 evidované pracovní místo. Pouze v okrese Trutnov a Náchod počet uchazečů o zaměstnání převyšoval počet pracovních míst v evidenci úřadu práce. V okrese Trutnov připadlo na 1 uchazeče 1,3 volného pracovního místa a v okrese Náchod 1,1 volného pracovního místa.

V průběhu prvního měsíce roku bylo na úřadech práce v kraji nově hlášeno 2 236 pracovních míst, nejvíce se jich nabízelo v nejlidnatějším okrese Hradec Králové (852 míst). Naopak nejméně jich bylo nově evidováno v okrese Jičín a Náchod (267, resp. 279 míst).

 

 

Více informací naleznete ve statistikách nezaměstnanosti na stránkách MPSV.

Další informace o nezaměstnanostiKrálovéhradeckém kraji jsou k dispozici v odkaze Statistiky/zaměstnanost, nezaměstnanost.

 

Kontakt:

Ing. Věra Varmužová

Krajská správa ČSÚ v Hradci Králové

e-mail: vera.varmuzova@czso.cz

tel.: 495 762 317

 

 

Přílohy

 

14. 2. 2020

V prvním měsíci roku nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji tradičně vzrostla

První měsíc roku přinesl růst počtu evidovaných uchazečů o zaměstnání, počtu pracovních míst v evidenci úřadu práce, ale také významný nárůst podílu nezaměstnaných osob.

Úřady práce Královéhradeckého kraje evidovaly na konci ledna celkem 9 684 uchazečů o zaměstnání, tj. o 608 osob (relativně vyjádřeno o 6,7 %) více než v prosinci. Nárůst počtu uchazečů o zaměstnání zaznamenaly ve srovnání s měsícem předchozím všechny okresy. Nejvyšší nárůst byl v okrese Jičín a Rychnov nad Kněžnou (o 12,6 %, resp. 12,0 %).

Ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 vzrostl v Královéhradeckém kraji počet uchazečů o zaměstnání o 0,3 %. Ve všech okresech došlo k růstu počtu uchazečů o zaměstnání, pouze v okrese Hradec Králové došlo meziročně k poklesu počtu evidovaných uchazečů o zaměstnání. Nejvíce vzrostl počet uchazečů v okrese Trutnov (o 161 osob), naopak nejvíce poklesl v okrese Hradec Králové (o 157 osob).

Během ledna bylo na úřadech práce Královéhradeckého kraje nově hlášeno 2 507 uchazečů o zaměstnání, nejvíce v okrese Hradec Králové (753 osob). Noví uchazeči o zaměstnání tvořili 25,9 %, což je meziroční pokles o 0,9 procentního bodu.

 

Dosažitelní uchazeči o zaměstnání (uchazeči, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání při nabídce volného místa), tvořili 91,4 % z celkového počtu nezaměstnaných osob, což je mírný růst oproti prosinci (90,7 %). Podíl žen mezi evidovanými uchazeči o zaměstnání činil 47,4 %, podíl absolventů a mladistvých byl 6,0 % a osoby se zdravotním postižením tvořily 18,1 %. Ze všech uchazečů evidovaných na úřadu práce pobíralo podporu v nezaměstnanosti 47,2 % osob.

 

Podíl nezaměstnaných osob v Královéhradeckém kraji v lednu zaznamenal měsíční nárůst o 0,18 procentního bodu, dosáhl hodnoty 2,56 %. Ve srovnání s průměrem celé ČR byl podíl nezaměstnaných osob v Královéhradeckém kraji o 0,51 procentního bodu nižší. Z genderového pohledu na krajské úrovni byla v lednu nezaměstnanost žen nižší než nezaměstnanost mužů

(muži 2,67 %, ženy 2,44 %). V republikovém průměru tomu bylo obdobně, podíl nezaměstnaných žen byl nižší než u mužů, a to o 0,08 procentního bodu.

 

V mezikrajském srovnání patří Královéhradecký kraj již dlouhou dobu mezi oblasti s nižší nezaměstnaností. V prosinci se kraj umístil na 5. místě, v lednu si však významně polepšil na 3. příčku. Nižšího podílu nezaměstnaných osob dosáhly kraje hlavní město Praha a Pardubický. Naopak s nejvyšší nezaměstnaností se dlouhodobě potýkají v Moravskoslezském a Ústeckém kraji

Z pohledu okresů Královéhradeckého kraje dosáhl nejvyššího podílu nezaměstnaných osob okres Náchod (3,40 %). Naopak Rychnov nad Kněžnou se dlouhodobě řadí k okresům s nejnižší nezaměstnaností v rámci kraje, ale i celé České republiky. V lednu hodnota ukazatele nezaměstnanosti v tomto okrese činila 1,52 %, což bylo v rámci všech okresů ČR 3. místo (lépe dopadl pouze okres Praha–východ a Praha–západ). 

Na konci ledna úřady práce Královéhradeckého kraje evidovaly 14 746 pracovních míst, což ve srovnání s předchozím měsícem znamenalo nárůst o 60 pracovních pozic. Z dlouhodobého pohledu pokračoval trend, kdy počet volných pracovních míst převyšuje počet evidovaných uchazečů o zaměstnání. V Královéhradeckém kraji připadlo v průměru 0,7 uchazeče na 1 evidované pracovní místo. Pouze v okrese Trutnov a Náchod počet uchazečů o zaměstnání převyšoval počet pracovních míst v evidenci úřadu práce. V okrese Trutnov připadlo na 1 uchazeče 1,3 volného pracovního místa a v okrese Náchod 1,1 volného pracovního místa

V průběhu prvního měsíce roku bylo na úřadech práce v kraji nově hlášeno 2 236 pracovních míst, nejvíce se jich nabízelo v nejlidnatějším okrese Hradec Králové (852 míst). Naopak nejméně jich bylo nově evidováno v okrese Jičín a Náchod (267, resp. 279 míst).

 

 

Více informací naleznete ve statistikách nezaměstnanosti na stránkách MPSV.

Další informace o nezaměstnanosti v Královéhradeckém kraji jsou k dispozici v odkaze Statistiky/zaměstnanost, nezaměstnanost. 

 

Kontakt:

Ing. Věra Varmužová

Krajská správa ČSÚ v Hradci Králové e-mail: vera.varmuzova@czso.cz tel.: 495 762 317

 

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

V prvním měsíci roku nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji tradičně vzrostla

Diskuze a názory uživatelů na téma: V prvním měsíci roku nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji tradičně vzrostla

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies