Research (Česká spořitelna)
Investice  |  28.01.2020 11:13:41

Za splněným snem je potřeba jít do Dánska a ne do USA


Světové obchodní fórum vedle Davosu umí také produkovat spoustu různých indexů a žebříčků. Letos
vytvořilo zbrusu nový: Index sociální mobility. Ten měří, nakolik váš socioekonomický status při narození ovlivní vaši budoucnost, jaké jsou šance se z něj vymanit a „přestěhovat se“ na společenském žebříčku do vyšších pater. Jednoduše řečeno, ukazuje, jakou máte šanci si zažít vlastní americký sen v různých zemích. No a žebříček ukazuje, že největší šanci nemáte v USA (27. místo z 82 zemí), ale v Dánsku.

Sociální mobilita je důležitým faktorem pro boj s nerovnostmi, ať už příjmovou nebo příležitostí. Asi vás
nepřekvapí, že země s nejlepší sociální mobilitou patří Skandinávské země (Finsko, Norsko, Švédsko, DánskoIsland).

Jak jsme na tom my? ČR je na devatenáctém místě, mezi Irskem a Singapurem. Připomínám, že 19. z 82 zemí. Nicméně mezi těmi 82 zeměmi jsou ty nejvyspělejší, takže v globálním srovnání jsme na tom dobře. Pro srovnání další země CEE: Polsko (30.), Slovensko (32.), Maďarsko (37.). Tohle relativní srovnání našince zahřeje.

Skóre se skládá z dílčích indikátorů, takže se můžeme podívat, co jsou naše propadáky a naopak silné stránky z pohledu konstruktérů tohoto indexu.

Propadáme (v daném indikátoru jsme horší než 50. ze zkoumaných zemí) mimo jiné v počtu učitelů na základních školách (19 dětí, v nejlepších zemích je to jen 9). Dále v míře nezaměstnanosti lidí se základním vzděláním (13%, v nejlepších kolem jednoho procenta). Pro srovnání, v ukazateli „nezaměstnanost lidí s vysokým vzděláním“ jsme naopak nejlepší ze všech zemí. Tohle by snad mohlo
ukončit diskuzi, že máme příliš mnoho a tudíž nezaměstnatelných vysokoškoláků a že potřebujeme více
dělníků. Mezi další naše silné stránky (= jsme v první desítce) patří procento firem nabízející školení/vzdělání, přístup v elektřině, možnost dětí vzdělávat se a NEET (mladí, kteří nejsou ve škole a zároveň nemají práci). Ale pozor, podle indexu jsme také silní ve férovosti mzdové distribuce. Tedy že máme nízkou příjmovou nerovnost. Samozřejmou námitkou může být, že nízkou příjmovou nerovnost způsobuje obecně nízké mzdy (jako procento HDP) a fakt, že velkou část ekonomiky vlastní zahraniční
Pokud nejste moc na „sociální“ věci jako je koheze, lepší příležitosti, snížení nerovnosti, využití potenciálu…, tak by vás mohly zajímat peníze. Na devatenácté místo nám stačilo získat necelých 75 bodů. Nejlepší mají o deset bodů více. Autoři reportu spočítali, že zvýšení o deset bodů je spojeno s vyšším růstem HDP. Pokud bychom poskočili o deset bodů výše, tak bychom měli HDP vyšší o více než
4%.

Přijde vám to málo? Připomínám analýzu dopadu klimatické změny z dílny Nordhause: zvýšení globální
teploty o 3 stupně bude mít dlouhodobé negativní dopady ve výši 2% globálního HDP. Zlepšení sociální mobility by mohlo sehrát důležitou roli v kompenzaci negativní dopadů klimatické změny.

Velkou bolestí v sociální mobilitě jsou české školyV našem vzdělávacím systému socioekonomický status při narození/v dětství hraje důležitou roli výsledcích vzdělávání. To i v dalších zemích. Ale náš vzdělávací systém neumí tento vliv zmenšovat.



Například výsledky PISA testů (žáci ve věku 15 let) ukazují, že „žáci z rodin s nízkým socioekonomickým statusem žáci z rodin s nízkým socioekonomickým a kulturním statusem (ESCS) nejméně aspirují na kariéru spojenou s přírodními vědami (9,8 % versus 18,9 % v OECD). (…) Nízkýsocioekonomický a  kulturní status zde takřka sedmkrát zvyšuje šanci na opakování ročníku na ZŠ. V průměru OECD je to přitom jen čtyřikrát (PISA 2015a). (…) České vzdělávání také trpí velkými rozdíly mezi výsledky v krajích,
z nichž méně než polovinu vysvětluje socioekonomický a kulturní status rodin žáků (ESCS) a většinu vysvětlují další faktory na straně škol a učitelů.“

David Navrátil

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688