Měny-forex  |  13.01.2020 16:12:13

Česká inflace korunu nerozhází, čeká se na vývoj v Evropě

Česká měna si v uplynulém týdnu zachovala předchozí zisky a držela se bez větších výkyvů poblíž úrovně EUR/CZK 25,25. Podpory se nedočkala od německých továrních objednávek, které zaostaly za očekáváními, příjemně naopak překvapila tamní průmyslová výroba. Index ekonomické důvěry dopadl téměř přesně v souladu s předpoklady a jen pod mírný tlak korunu dostala data o českém průmyslu, který vykázal poněkud razantnější meziroční pokles, než se očekávalo. Hádanka o tom, zda se evropská ekonomika začíná odrážet ode dna, ovšem definitivně vyřešena nebyla a přesouvá se tak do dalších týdnů. Mírné zisky koruně přinesl pondělní výsledek české inflace za měsíc prosinec, která dosáhla 3,2 %, čímž lehce překonala očekávání a navíc potvrdila, že cenová dynamika zůstává nad tolerančním pásmem České národní banky. Vzhledem k rétorice bankéřů i globálnímu vývoji nelze sice očekávat, že by na pořadu dne bylo zvýšení českých sazeb, nicméně minimálně mohlo dojít k utlumení případných spekulací na jejich snížení.

V nejbližších dnech nás bude zajímat inflace ve Spojených státech. Ta by měla v meziročním vyjádření stoupnout z listopadových 2,1 % na 2,4 % a její jádrová složka by pak měla stagnovat na úrovni 2,3 %. Zřejmě se tak jen potvrdí stanovisko tamní centrální banky, že dosavadní nastavení měnové politiky mělo své opodstatnění, a to navzdory vytrvalé kritice ze strany prezidenta Trumpa, který by úroky rád viděl výrazně níže. Podobně i ve středeční Béžové knize se pravděpodobně dočteme, že z pohledu Fedu se americká ekonomika vyvíjí nadále dobře a ani její vyhlídky pro nejbližší budoucnost nezavdávají důvod k větším obavám.

Z eurozóny přijdou data o průmyslové výrobě za listopad. Po nepříliš povzbudivých výsledcích z posledních měsíců se očekává alespoň mírný obrat k lepšímu, když by průmysl měl v očištěném vyjádření meziročně odepsat „pouze“ 1 %. Ačkoliv se to nejeví přímo jako důvod k oslavám, jednalo by se o nejlepší výsledek od května roku 2019. Útlum evropského průmyslu by tak měl pokračovat, ovšem se znatelně menší razancí, což lze přičíst uklidnění geopolitické situace na konci loňského roku. Ani z aktuálního výsledku nepůjde definitivně usuzovat na případný obrat v trendu, ovšem bude se jednat o další důležitý díl evropské mozaiky. Ať již průmysl dopadne jakkoliv, je krajně nepravděpodobné, že změní výhled na politiku Evropské centrální banky, která podle nás i na příštím zasedání nechá sazby beze změny.

Autor: Vít Hradil, analytik
Editor: Luboš Růžička, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688