Lynx (Lynx)
Investice  |  10.01.2020 21:01:01

Výběr 10 nejlepších dividendových aristokratů a ETF roku 2020


Dividendový aristokrat je společnost, která nepřetržitě zvyšuje dividendu po dobu 25 let. Zpravidla se nejedná o cyklické akcie. Dividendoví aristokraté nebývají příliš zasaženi recesí a někdy i dokonce svoji dividendu v období recese nadále zvyšují.

Dividendových aristokratů je poměrně málo a jedná se o silné a stabilní společnosti. V roce 2017 obsahoval index S&P 500 pouze 57 dividendových aristokratů.

V tomto článku objevíte vše, co potřebujete vědět o akciích nejzajímavějších dividendových aristokratů a ETF zaměřujících se na dividendové aristokraty. Zjistěte jaké tituly vybrat a jak do nich lze investovat.

V následujícím článku se dočtete:

  1. Evropští dividendoví aristokraté
  2. Dividendoví králové
  3. Psychologie dividend
  4. Efekt reinvestice dividendy
  5. 5 nejlepších dividendových aristokratů roku 2020
  6. 5 nejlepších ETF zaměřených na dividendové aristokraty
  7. Obchodování dividendových akcií a ETF

Evropští dividendoví aristokraté

Nejznámější a největší dividendoví aristokraté pocházejí z USA. V Evropě je však také celá řada společností, které byly schopny dlouhodobě nepřetržitě zvyšovat své dividendy. Politika každoročního zvyšování dividendy nebyla v Evropě velmi populární.

Evropské společnosti se historicky zaměřovaly spíše na stabilitu svých dividend. V USA naopak u společností vidíme spíše průběžný malý nárůst dividend, aby nedošlo ke zhoršení důležitých výsledků.

Složení evropských dividendových aristokratů je jiné, než v USA. Společnost S&P Global sestavuje akciový index S&P Europe 350. Z tohoto indexu vybírá alespoň 40 společností, které dokázaly minimálně 10 po sobě jdoucích let zvyšovat svoji dividendu. Momentálně je v indexu S&P 350 Europe Dividend Aristocrats 51 evropských akcií.

Mezi americkými a evropskými dividendovými aristokraty je podstatný rozdíl. Evropským společnostem stačí pouhých 10 let, aby se dostaly na seznam evropských dividendových aristokratů. Do indexu se tak může dostat celá řada cyklických akcií.

Dividendoví králové

Existují společnosti, které nepřetržitě zvyšovaly dividendu více než 50 let. Těmto společnostem se říká dividendoví králové. Jedná se o prestižní titul, který v současné době nese pouhých 27 akcií. Mezi dividendové krále patří následující společnosti:

Psychologie dividend

Psychologicky má dividenda výhodu pro řadu investorů. Lovci dividendových akcií vnímají dividendu jako pravidelný pasivní příjem. Pro konzervativní investory, kteří špatně snášejí riziko, jsou dividendové akcie perfektním investičním prostředkem. Výše a vývoj dividendy jsou měřítkem toho, jak se společnosti daří.

Vysoké dividendy a rostoucí dividendy jsou proto u investorů velmi oblíbené. Vysoká dividenda zajišťuje, že se investice rychle proplatí. Rostoucí dividenda chrání před inflací a růst také ukazuje, že portfolio se pohybuje správným směrem.

Hodnota akcie se nakonec rovná všem peněžním tokům. S vysokou dividendou získáte více kapitálu, ale výše dividendy poroste méně. Historicky nejsou investiční strategie, které cílí na vysoké dividendy, nutně lepší než jiné strategie, které se například zaměřují na růst dividend, ziskovost nebo volný peněžní tok.

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Efekt reinvestice dividendy

Opětovné investování dividend zajišťuje, že v průběhu času získáte více a více akcií dané společnosti. Z těchto nově nabytých akcií samozřejmě také plyne dividenda. Díky těmto novým výplatám dividend roste váš zisk exponenciálně, stejně jako základní hodnota investice. Exponenciální nárůst dividend má stejný charakter jako složený úrok, který Einstein nazval osmým divem světa.

5 nejlepších dividendových aristokratů roku 2020

1. Hormel (1,84 % dividenda a roční nárůst 16 % za posledních 5 let)

Hormel (HRL) má historii zvyšování dividend po dobu 53 let. Společnost se zaměřuje především na masné výrobky a vlastní řadu velkých značek. Hormel dodává 65 % svých produktů do supermarketů a zbytek přímo společnostem. Navzdory prémiovým cenám, které Hormel může účtovat za své výrobky, zůstává společnost poněkud citlivá na kolísání cen drůbeže a vepřového.

Přechod stále více lidí na vegetariánskou stravu společnosti nehraje do karet. Nicméně tento trend zatím společnost znatelně nezasáhl. Společnost stále více rozšiřuje své portfolio bezmasých produktů. Hormel se zaměřuje především na USA, ale roste i v mezinárodním měřítku.

S čistou peněžní pozicí je rozvaha Hormel solidní a nabízí prostor pro růst. Skutečnost, že Hormel za posledních 5 let zvýšila svou dividendu o 16 % ročně, ukazuje, že společnost má stále růstový potenciál. Dlouhodobě stabilní výsledky, defenzivní profil, silná rozvaha a růst jsou důvody, proč Hormel obsadil první příčku v našem seznamu.

2. Parker-Hannifin (dividenda 1,73 % a roční nárůst 10,4 % za posledních 5 let)

Parker-Hannifin (PH) se podařilo zvýšit dividendu po dobu 62 let v řadě, což z ní učinilo jednu ze společností s nejlepšími výsledky. Společnost se zaměřuje na pohybové a ovládací systémy, což zahrnuje čerpadla, filtry a motory, které se používají k ovládání uchopovacích ramen. Parquet-Hannifin dále dodává elektromechanická, hydraulická a pneumatická řešení.

Tento průmysl je ze své podstaty cyklický a tudíž nepříznivý pro dividendové aristokraty. Společnost má však na trhu silné dominantní postavení, což přispívá k jejím vynikajícím výsledkům.

Analytická společnost Standard & Poor’s ocenilo finanční rozvahu Parker-Hannifin nejlepší známkou A. S poměrem cena / zisk 16,8 a konverzí volného cash flow téměř 100 %, může Parker-Hannifin investovat do rozvoje prostřednictvím akvizic. Dividendový růst v budoucnosti je proto velmi pravděpodobný.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

3. Wolters Kluwer (dividenda 1,61 % a roční nárůst 8,0 % za posledních 5 let)

Nizozemské vydavatelství Wolters Kluwer (WKL) dokázalo zvyšovat nebo udržet dividendu déle než 30 let. Od roku 2006 společnost vykazuje silný nárůst dividend. Wolters Kluwer stále více přechází z papírové na digitální formu svých produktů. Organizace se nyní zaměřuje především na poskytování informačních služeb.

Správné systémy mohou zvýšit produktivitu a v mnoha případech je Wolters Kluwer lídrem na trhu. Řada odborníků je zvyklá na systémy Wolter Kluwer a je tudíž společnosti velmi loajální. Prostřednictvím partnerství s dalšími stranami chce Wolters Kluwer dále růst na sousedních trzích.

Akcie Wolters Kluwer se zdají drahé, pokud se podíváme pouze na poměr ceny a zisku ve výši 29. Volný cash flow Wolters Kluwer byl však historicky vždy velmi vysoký. Proto je důvěryhodnější použít multiplikátor volného cash flow, což je 21,2. Vzhledem k defenzivní povaze a potenciálu růstu skončil Wolters Kluwer na třetím místě.

4. Linde PLC (dividenda 1,73 % a roční nárůst 6,1 % za posledních 5 let)

Linde (LIN) je lídrem na trhu s průmyslovým plynem. Německá společnost zvýšila svůj podíl na trhu, když došlo ke spojení se společností Praxair. Linde dokázala zvyšovat svoji dividendu posledních 25 let.

Trh s průmyslovým plynemdobré vyhlídky, protože v průmyslových procesech a ve zdravotnictví se stále více používají speciální plyny. Akcie momentálně není levná s poměrem cena / zisk 28,8. Nicméně dominantní postavení na rostoucím trhu je atraktivní.

Vysoký volný cash flow může navíc společnost využít k expanzi nebo například ke zpětnému odkupu vlastních akcií.

5. Chubb (dividenda 1,98 % a roční nárůst 2,95 % za posledních 5 let)

Novým jménem na seznamu dividendových aristokratů je pojišťovací společnost Chubb (CB), která zvyšovala svoji dividendu 26 let. Společnost se zaměřuje především na neživotní a úrazové pojištění. Díky zaměření na velmi specifické segmenty trhu je společnost velmi výnosná. To je mimo jiné patrné ze složeného poměru 90 %.

Toto skóre je velmi dobré, protože většina pojišťoven se pohybuje okolo 100 %. To znamená, že Chubb nezávisí pouze na výsledcích svých investic. Jedním z důvodů dobrých výsledků společnosti Chubb je hluboká znalost rizik spojená se silnými pozicemi na trhu. Vysoké marže zajišťují, že společnost Chubb může i v nepříznivých dobách zvyšovat dividendu.

Poměr ceny / zisku je momentálně 15,6, což je poměrně drahé ve srovnání s minulostí. Pojišťovny obvykle nemají velké potíže pramenící z ekonomické recese. Program zpětného odkupu akcií také pomáhá zlepšit výkon.

5 nejlepších ETF zaměřených na dividendové aristokraty

V USA existuje několik ETF, které sledují dividendové aristokraty. V Evropě je nabídka díky novým předpisům poněkud omezená.

1) Nejznámější z nich je S&P 500 dividend aristocrats ETF (NOBL), které mapuje všech 54 dividendových aristokratů z S&P 500. Evropské předpisy v současnosti znemožňují evropským investorům investovat do tohoto ETF.

2) The SPDR S&P dividend ETF (SDY) je dobrou alternativou a sleduje akcie z S&P 1500 composite, které dokázaly nepřetržitě zvyšovat dividendu po dobu 20 let.

3) Tento ETF má verzi, která je přístupná EvropěSPDR S&P US Dividend Aristocrats UCITS ETF (ISIN: IE00B6YX5D40). ETF má objem 3,18 miliardy EUR, poměr výdajů 0,35 % a dividendový výnos 1,9 %. Nejzvučnějšími tituly jsou Abbvie, AT&T a Amcor.

4) SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats UCITS ETF (ISIN: IE00B5M1WJ87) mapuje akcie, které zvyšovaly dividendu nejméně 10 po sobě jdoucích let. ETF má objem 1,83 miliardy EUR, poměr výdajů 0,30 % a dividendový výnos 3,1 %. Největšími společnostmi v tomto ETF jsou UPM-Kymmene, EDP-Energias de Portugal a Bayer.

5) Existuje také globální varianta dividendových aristokratů – SPDR S&P Global Dividend Aristocrats UCITS ETF (ISIN: IE00B9CQXS71). Akcie v tomto ETF zvyšovaly dividendu po dobu nejméně 10 let. ETF má poměrně malý objem – 584 milionů EUR, poměry výdajů 0,45 % a dividendový výnos 3,35 %. Nejdůležitějšími společnostmi v tomto ETF jsou H&M, AT&T a Klépierre.

Investujte do dividendových akcií a ETF s LYNX

LYNX nabízí obchodování s dividendovými akciemi přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread.

Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme profesionální vzdělávací webináře.

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemi, ETF, futures, opcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn.

Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálu.

V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Obchodujte akcie s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investujte do akcií s LYNX

3 nejlepší světové dividendové akcie v roce 2020

10. června 2019 | Akcie

Dividenda je jeden z klíčových ukazatelů výkonnosti společnosti. Objevte 3 nejlepší plátce dividend pro rok %%currentyear%%.

Číst dále

6 nejlepších amerických dividendových akcií 2020

24. ledna 2019 | Akcie

Snem každého dlouhodobého investora je nakoupit akcie a vyčkat, až se mu investice vrátí. ? Jak dosáhnout takových výkonů ve Vašem portfoliu?

Číst dále

Redakční použití: Vladimir Wrangel / Shutterstock.com

The post Výběr 10 nejlepších dividendových aristokratů a ETF roku 2020 appeared first on LYNX Czech Republic.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Výběr 10 nejlepších dividendových aristokratů a ETF roku 2020

Diskuze a názory uživatelů na téma: Výběr 10 nejlepších dividendových aristokratů a ETF roku 2020

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Po 17:59  Koruna drží silné úrovně, dolar si polepšil (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Po 17:14  Landsberg: Jak pochopit Friedmana Patria (Patria Finance)

Přečtěte si také:

13.01.20205 nejlepších dividendových ETF pro rok 2020 Jonáš Mlýnek (LYNX)
16.12.20195 nejlepších ruských akcií pro rok 2020 Jonáš Mlýnek (LYNX)Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies