ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  04.12.2019 00:00:00

Průměrná mzda v Moravskoslezském kraji ve 3. čtvrtletí 2019


 

Přestože došlo ve 3. čtvrtletí 2019 k mírnému meziročnímu poklesu evidenčního počtu zaměstnanců, zůstává zaměstnanost v kraji na rekordně vysokých hodnotách. Poptávka podniků po pracovní síle se udržovala nadále na vysoké úrovni a přispěla k dalšímu růstu průměrné mzdy. V Moravskoslezském kraji bylo tempo růstu výše mezd (+7,3 %) po Středočeském a Královéhradeckém kraji nejvýraznější, přesto kraj zůstává svou mzdovou úrovní (30 712 ) spíše podprůměrný.

Průměrná mzdaMoravskoslezském kraji za 3. čtvrtletí 2019 činila 30 712 . Meziročně se zvýšila o 7,3 %, a byla tak o 2 089  vyšší než ve stejném období roku 2018 a o téměř 3 tisíce korun pod celorepublikovým průměrem. V porovnání s ostatními kraji byl meziroční nárůst v absolutním vyjádření mírně podprůměrný, v relativním vyjádření však byl o 0,4 procentního bodu nad republikovým průměrem a mezi všemi kraji třetí nejvyšší. I přes celkově nejnižší meziroční nárůst (5,9 %) zůstává jednoznačně nejvyšší průměrná měsíční mzda v Praze (41 720 ), průměrnou mzduMoravskoslezském kraji převyšuje o 11 tisíc korun. Krajem s nejnižší mzdovou úrovní zůstává Karlovarský kraj (29 941 ), kde meziročně vzrostla průměrná mzda o 7,0 %.

Vývoj reálné mzdy byl vedle vývoje nominálních mezd ovlivněn vývojem cenové úrovně (inflace) vyjádřené indexem spotřebitelských cen za celou ČR. Spotřebitelské ceny za celou ČR vzrostly ve 3. čtvrtletí 2019 o 2,8 %, reálně se tak mzdaMoravskoslezském kraji zvýšila o 4,4 %. Zvýšení reálné mzdy bylo zaznamenáno napříč všemi kraji ČR. Reálná kupní síla zaměstnanců v celé ČR se zvýšila o 4,0 %.

Změny ve mzdovém vývoji v kraji doprovázely i změny v zaměstnanosti. Subjekty se sídlem v Moravskoslezském kraji zaměstnávaly ve 3. čtvrtletí roku 2019 téměř 434 tis. osob (osoby přepočtené na plně zaměstnané), což byl mezi kraji 3. nejvyšší počet (po Hl. m. Praze a Jihomoravském kraji). Proti stejnému období roku 2018 došlo k poklesu počtu zaměstnanců o 1,0 % (–4,6 tis. osob). K úbytku počtu zaměstnanců došlo v dalších deseti krajích, když nejvýraznější relativní pokles zaznamenal Karlovarský kraj (–2,0 %). Naproti tomu nejrychlejší růst počtu zaměstnanců stále přetrvává v Praze, v níž jich ve 3. čtvrtletí 2019 meziročně přibylo 19,0 tis. (2,3 %).

V 1. až 3. čtvrtletí 2019 dosáhla průměrná hrubá měsíční mzdaMoravskoslezském kraji 30 207  a byla o 2 095  vyšší než ve stejném období minulého roku. Meziročně tak průměrná mzda vzrostla o 7,5 %, což bylo po Královéhradeckém (+7,9 %) a Středočeském kraji (+7,7 %) třetí nejrychlejší tempo růstu. Nejvyšší průměrná měsíční mzda byla zjištěna v Praze a činila 41 891 , čímž převyšovala částku v Moravskoslezském kraji o necelých 12 tisíc korun. Nejnižší mzda je již dlouhodobě vyplácena v Karlovarském kraji (29 335 ), meziročně se zde zvýšila o 1 962 .

Pozn.: Průměrná hrubá měsíční mzda je podíl mzdových prostředků (vč. příplatků za přesčas, odměn, náhrad mzdy atd.) připadající na jednoho zaměstnance za měsíc. Nevypovídá tedy o výplatě jednoho konkrétního zaměstnance. Výsledky strukturálních výdělkových statistik, kdy jsou k dispozici údaje o výdělcích jednotlivých zaměstnanců, uvádějí, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší než je celostátní průměr. Nelze zapomínat, že z hrubé mzdy jsou zaměstnavatelem za zaměstnance ještě odvedeny příslušné částky na zdravotní pojištění, sociální zabezpečení a zálohy na daně z příjmu, zaměstnanci je vyplácena mzda čistá.

Přepočtený počet zaměstnanců vzniká v zásadě přepočtením délky zkrácených pracovních úvazků na normální délku pracovní doby.

Územní třídění je provedeno podle místa skutečného pracoviště zaměstnanců, tzv. pracovištní metodou, která poskytuje pravdivější regionální pohled na trh práce.

Přílohy

 

4. 12. 2019

Nadprůměrné tempo růstu mezd v Moravskoslezském kraji ve 3. čtvrtletí 2019 pokračuje

Přestože došlo ve 3. čtvrtletí 2019 k mírnému meziročnímu poklesu evidenčního počtu zaměstnanců, zůstává zaměstnanost v kraji na rekordně vysokých hodnotách. Poptávka podniků po pracovní síle se udržovala nadále na vysoké úrovni a přispěla k dalšímu růstu průměrné mzdy. V Moravskoslezském kraji bylo tempo růstu výše mezd (+7,3 %) po Středočeském a Královéhradeckém kraji nejvýraznější, přesto kraj zůstává svou mzdovou úrovní (30 712 ) spíše podprůměrný.

Průměrná mzda v Moravskoslezském kraji za 3. čtvrtletí 2019 činila 30 712 . Meziročně se zvýšila o 7,3 %, a byla tak o 2 089 vyšší než ve stejném období roku 2018 a o téměř 3 tisíce korun pod celorepublikovým průměrem. V porovnání s ostatními kraji byl meziroční nárůst v absolutním vyjádření mírně podprůměrný, v relativním vyjádření však byl o 0,4 procentního bodu nad republikovým průměrem a mezi všemi kraji třetí nejvyšší. I přes celkově nejnižší meziroční nárůst (5,9 %) zůstává jednoznačně nejvyšší průměrná měsíční mzda v Praze (41 720 ), průměrnou mzdu v Moravskoslezském kraji převyšuje o 11 tisíc korun. Krajem s nejnižší mzdovou úrovní zůstává Karlovarský kraj (29 941 ), kde meziročně vzrostla průměrná mzda o 7,0 %.

Vývoj reálné mzdy byl vedle vývoje nominálních mezd ovlivněn vývojem cenové úrovně (inflace) vyjádřené indexem spotřebitelských cen za celou ČR. Spotřebitelské ceny za celou ČR vzrostly ve 3. čtvrtletí 2019 o 2,8 %, reálně se tak mzda v Moravskoslezském kraji zvýšila o 4,4 %. Zvýšení reálné mzdy bylo zaznamenáno napříč všemi kraji ČR. Reálná kupní síla zaměstnanců v celé ČR se zvýšila o 4,0 %.

 

 

Změny ve mzdovém vývoji v kraji doprovázely i změny v zaměstnanosti. Subjekty se sídlem v Moravskoslezském kraji zaměstnávaly ve 3. čtvrtletí roku 2019 téměř 434 tis. osob (osoby přepočtené na plně zaměstnané), což byl mezi kraji 3. nejvyšší počet (po Hl. m. Praze a Jihomoravském kraji). Proti stejnému období roku 2018 došlo k poklesu počtu zaměstnanců o 1,0 % (–4,6 tis. osob). K úbytku počtu zaměstnanců došlo v dalších deseti krajích, když nejvýraznější relativní pokles zaznamenal Karlovarský kraj (–2,0 %). Naproti tomu nejrychlejší růst počtu zaměstnanců stále přetrvává v Praze, v níž jich ve 3. čtvrtletí 2019 meziročně přibylo 19,0 tis. (2,3 %).

 

V 1. až 3. čtvrtletí 2019 dosáhla průměrná hrubá měsíční mzda v Moravskoslezském kraji 30 207 a byla o 2 095 vyšší než ve stejném období minulého roku. Meziročně tak průměrná mzda vzrostla o 7,5 %, což bylo po Královéhradeckém (+7,9 %) a Středočeském kraji (+7,7 %) třetí nejrychlejší tempo růstu. Nejvyšší průměrná měsíční mzda byla zjištěna v Praze a činila 41 891 , čímž převyšovala částku v Moravskoslezském kraji o necelých 12 tisíc korun. Nejnižší mzda je již dlouhodobě vyplácena v Karlovarském kraji (29 335 ), meziročně se zde zvýšila o 1 962 .

 

 

Pozn.: Průměrná hrubá měsíční mzda je podíl mzdových prostředků (vč. příplatků za přesčas, odměn, náhrad mzdy atd.) připadající na jednoho zaměstnance za měsíc. Nevypovídá tedy o výplatě jednoho konkrétního zaměstnance. Výsledky strukturálních výdělkových statistik, kdy jsou k dispozici údaje o výdělcích jednotlivých zaměstnanců, uvádějí, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší než je celostátní průměr. Nelze zapomínat, že z hrubé mzdy jsou zaměstnavatelem za zaměstnance ještě odvedeny příslušné částky na zdravotní pojištění, sociální zabezpečení a zálohy na daně z příjmu, zaměstnanci je vyplácena mzda čistá.

Přepočtený počet zaměstnanců vzniká v zásadě přepočtením délky zkrácených pracovních úvazků na normální délku pracovní doby.

Územní třídění je provedeno podle místa skutečného pracoviště zaměstnanců, tzv. pracovištní metodou, která poskytuje pravdivější regionální pohled na trh práce.

 

 

Kontakt:

Jan Dehner

Krajská správa ČSÚ v Ostravě

Tel.: 595 131 232

E-mail: jan.dehner@czso.cz


Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Průměrná mzda v Moravskoslezském kraji ve 3. čtvrtletí 2019

Diskuze a názory uživatelů na téma: Průměrná mzda v Moravskoslezském kraji ve 3. čtvrtletí 2019

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Úřad práce Průměrná mzda Minimální mzda Platové tabulky Výpočet čisté mzdy Náhrada mzdy Kdy do důchodu? Výpočet výše důchodu

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies