Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  18.11.2019 10:19:31

Ceny v průmyslu jsou v útlumu (Analýzy makroindikátorů)

Ceny v průmyslu v říjnu klesly pod odhady. Vývoj v průmyslu odráží desinflační vnější prostředí. Ceny v potravinářství po předchozím poklesu opět vzrostly. Zdražuje se více v sektorech svázaných s domácí poptávkou. Pro další měsíce čekáme stagnující ceny v průmyslu. Ceny výrobců jsou argumentem proti zvyšování sazeb ČNB.

Ceny v průmyslu klesly v říjnu meziměsíčně o 0,3 % a jejich meziroční tempo růstu zpomalilo na 0,9 % z předchozích 1,9 %. Trh počítal s mírným meziměsíčním růstem cen o 0,1 % a zpomalením meziročního růstu na 1,3 %. My jsme počítali s tím, že ceny průmyslových zamířily o něco níž. I tak byl pokles cen výraznější a odráží se v něm nejen pokles cen ropy, ale celkově desinflační vnější prostředí. Připomeňme, že v eurozóně i v sousedním Německu jsou ceny v průmyslu ve srovnání s minulým rokem klesají.

Kromě poklesu cen v rafinérství se snižovaly i ceny v těžbě a dobývání, dále ceny kovů, kovodělných výrobků a také dopravních prostředků a příslušenství pro motorová vozidla. Zvyšují se naopak ceny pro výrobce, které jsou přece jen více navázány na domácí poptávku. V říjnu tak vzrostly ceny v potravinářství.

Dál pokračoval růst cen stavebních prací, kde meziroční tempo růstu dosahuje 4,8 %. Ceny tržních služeb se nezměnily, ale vlivem vyšší srovnávací základny z minulého roku jejich  meziroční tempo zpomalilo na 2,3 % z předchozího tempa 2,8 %.

Pokračoval ovšem pokles cen zemědělských výrobců. Ty se v říjnu meziměsíčně snížily o 1,4 % a jejich meziroční tempo zpomalilo na pouhých 0,4 %. Takový vývoj snižuje rovněž výhled na budoucí ceny potravin pro spotřebitele.

Do dalších měsíců čekáme přibližně stagnující ceny průmyslových výrobců. Za rok 2019 dosáhne průměrné zdražení v průmyslu přibližně 2,6 %, ale v příštím roce bude zřejmě pouze poblíž 1 %.

Ceny výrobců obvykle neposkytují trhu s českou korunou výrazně impulsy a ani dnes zveřejněné údaje nejsou výjimkou. Nicméně vývoj cen výrobců je jedním z argumentů jdoucí proti názoru, že by ČNB měla zvýšit úrokové sazby. My i nadále počítáme s tím, že centrální banka ponechá letos i příští rok sazby beze změny.
Autor: Michal Brožka

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

06.04.2022Auta v únoru potopila průmysl i zahraniční obchod (Analýza makroindikátorů) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
06.09.2021Růst průmyslu ČR v létě mírně zrychlil (Analýza makroindikátorů) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
06.08.2021Průmysl sice roste, ale brzda subdodávek je silná (Analýza makroindikátorů) Investiční bankovnictví (Komerční banka)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688