Fučík.cz (Fučík & partneři)
Daně a účetnictví  |  10.11.2019 22:34:26

Daňová kontrola u příjemců investičních pobídek


Obdrželi jste rozhodnutí o příslibu investiční pobídky a hodláte tuto investiční pobídku využít (příp. ji využíváte) a jste si jistí, že …

 • Jste splnili veškeré všeobecné podmínky pro čerpání investiční pobídky?
 • Jste splnili veškeré zvláštní podmínky pro čerpání investiční pobídky?
 • Máte vhodně nastaveny kontrolní mechanismy?
 • Máte připraveny vhodné důkazní prostředky v případě kontroly ze strany kontrolních orgánů?
 • Máte optimálně nastaveno čerpání investiční pobídky?

 Získání investiční pobídky (IP) je pro všechny společnosti bezesporu radostnou událostí. Standardním vrcholem blaha je samotné efektivní čerpání investiční pobídky. Málokdo si v plném rozsahu uvědomuje, že ukončení všech starostí a konečné potvrzení radosti přichází až po úspěšném ukončení kontrol ze strany pověřených státních orgánů. V této souvislosti je třeba zdůraznit, že na příjemce investičních pobídek kontroly přijdou vždy a v žádném případě se tak nelze spoléhat na pravděpodobnost jako u klasické daňové kontroly.

K efektivnímu čerpání a pro úspěšné absolvování kontrol je zapotřebí být dobře připraven, a to ve vztahu ke kontrolním orgánům, které pečlivě sledují dodržování všech všeobecných (daných zákonem o investičních pobídkách), tak také zvláštních (daných např. zákonem o daních z příjmů, zákonem o zaměstnanosti atd.) podmínek. 

Kontrolními orgány u investičních pobídek jsou:

 • Ministerstvo průmyslu a obchodu (u podmínek realizace investičního projektu v ČR, investice do zpracovatelského průmyslu u IP ve výrobě, zahájení výroby u IP ve výrobě, vytvoření a obsažení minimální počtu nových pracovních míst);
 • Ministerstvo životního prostředí (u podmínky šetrnosti činností, stavby nebo zařízení k životnímu prostředí);
 • Úřad práce ČR – generální ředitelství a krajské pobočky (u IP hmotné podpory vytváření nových pracovních míst a rekvalifikace – kontrola splnění podmínky počátku a kontrola držby stanoveného počtu pracovních míst);
 • Ministerstvo financí ČR a finanční úřady (u zvláštních podmínek dle zákona o daních z příjmů, u všeobecných podmínek zahájení prací na investičním projektu, splnění kontrolovaných podmínek do 3 let, pořízení dlouhodobého majetku, splnění poměru strojního zařízení, zachování majetku po stanovenou dobu, financování investice z vlastního kapitálu – u starších pobídek).

Obecně jsou kontroly u příjemců investičních pobídek realizovány ve formě:

 • finanční kontroly dle zákona o finanční kontrole č. 320/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 255/2012 Sb., kontrolní řád, nebo/a
 • daňové kontroly dle zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů.

Zatímco u zahájení finanční kontroly je zjevné, že se bude týkat investičních pobídek, v případě daňové kontroly tomu tak být nemusí.

Jelikož má příjemce investiční pobídky splnit veškeré rozhodné podmínky do 3 let od vydání rozhodnutí o příslibu investiční pobídky, kontrolní orgány se na první kontrolu obvykle ohlásí právě po uplynutí této lhůty. Vesměs se však jedná o finanční kontrolu dle zákona o finanční kontrole. Nicméně jsme v praxi zaznamenali zahájení daňové kontroly i po 3leté lhůtě. Obvykle se však jednalo o cílenou daňovou kontrolu s ohledem na investiční pobídky.

Co se týče investičních pobídek ve formě slevy na dani, lze další kontrolu očekávat nejpozději po uplynutí lhůty 5 let od splnění veškerých všeobecných a zvláštních podmínek pro čerpání investiční pobídky. Opět se může jednat o finanční nebo daňovou kontrolu.

Na rozdíl od finanční kontroly se správce daně v rámci daňové kontroly může věnovat kompletní daňové problematice klienta. Nepochybně bude správce daně kontrolovat jednotlivé oblasti, které jsou předmětem zvláštních podmínek uvedených v rámci zákona o dani z příjmů. Jednou z problematických oblastí, a rovněž oblastí z pohledu správce daně čím dál populárnější, je oblast převodních (transferových) cen. Dle našich zkušeností věnují správci daně právě této oblasti zvýšenou pozornost. Daňová kontrola se u nositelů investičních pobídek otevírá zpravidla na několik zdaňovacích období najednou, a tudíž správce daně získává velmi komplexní přehled. Kontrola převodních cen bývá obvykle velmi důkladná a nezřídka také časově i věcně náročná. Zejména k této situaci dochází v případech, kdy společnosti nejsou náležitě připraveny a nemají oblast převodních cen dostatečně metodicky a podkladově ošetřenou.

Předpisy týkající se investičních pobídek se v čase vyvíjí a byly již několikrát novelizovány. Novelou z roku 2015 byla zmírněna sankce z titulu chybného nastavení převodních cen mezi spojenými osobami. V praxi to znamená, že jakákoli nesprávně stanovená cena mezi spojenými osobami, která by měla za následek vyšší základ daně společnosti s investiční pobídkou, automaticky pro tuto společnost znamenala ztrátu této investiční pobídky. Od účinnosti novely je nesprávně stanovená převodní cena „pouze“ sankcionována (tj. uplatnění nižší možné slevy na dani z titulu investiční pobídky). Na druhou stranu zůstává obtížně pochopitelné ustanovení týkající se převodu majetku spojených osob, které implikuje úplnou ztrátu nároku na slevu na dani z titulu investiční pobídky. 

Závěrem bychom chtěli zdůraznit, že příjemce investiční pobídky může být na dani z příjmů kontrolován a doměřován i po více než 10 let. Dle zákona o daních z příjmů platí, že lhůta pro stanovení daně za zdaňovací období, ve kterém nárok na slevu na dani vznikl, tak i pro všechna zdaňovací období, za která lze tuto slevu uplatnit (tj. obvykle dalších 10 let), končí současně se lhůtou pro stanovení daně za zdaňovací období, v němž uplynula lhůta pro uplatnění nároku na slevu na dani (příp. může ve specifických případech končit dříve).

Pokud vás dané téma zaujalo, případně se vás tento problém dotýká, a máte zájem se dozvědět více, rádi vás přivítáme na naší daňové snídani 20.11. v Praze, nebo 29.11. v Ostravě. V případě zájmu se můžete přihlásit pod následujícím odkazem https://form.fapi.cz/?id=a6d81526-ea92-11e9-8758-0a74406df6c8.

Martin Hahn & Petr Němec

 

Fučík & Partneři

Od roku 1995 působíme na poli daňového poradenství a auditu. Svým klientům nabízíme mnohaleté zkušenosti podnikového poradenství. Pořádáme vzdělávací semináře na témata z daňového prostředí. Účastníme se odborných konferencí a diskuzí. A dále se specializujeme na řízení lidských zdrojů a outsourcing mzdového a finančního účetnictví. Poskytujeme komplexní poradenské služby v oblasti auditu, daní, podnikového poradenství, účetnictví, personálního poradenství včetně mzdového účetnictví a transakčního poradenství. Naším cílem je spokojenost našich klientů.

Děláme to, co nás baví, dělejte to také a starosti s účetnictvím a daněmi nechte na nás!

Více informací na:http://www.fucik.cz/

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Daňová kontrola u příjemců investičních pobídek

Diskuze a názory uživatelů na téma: Daňová kontrola u příjemců investičních pobídek

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies