Eva Jurčíková (Vaše Nároky.cz)
Osobní finance  |  25.10.2019 13:30:08, aktualizováno 26.10.2019 13:30:08

Nefunkční klimatizaci označil prodejce za běžné opotřebení. Reklamaci automobilu proto musel řešit právník

Paní Dana si v dubnu 2019 zakoupila ojetý automobil značky Opel za 260 000 . Po čase užívání vozidla se objevila skrytá vada v podobě nefunkční klimatizace. Paní Dana nebyla při nákupu auta na nefunkčnost klimatizace upozorněna, ani ji nemohla během zkušební jízdy odhalit, neboť při zapnutí klimatizace byl vnitřní prostor auta ochlazován studeným vzduchem proudícím zvenku.

Při prvních vyšších teplotách v červnu, kdy poprvé zapnula klimatizaci, zjistila, že klimatizace nechladí tak, jak by měla. Po objevení této vady paní Dana kontaktovala prodejnu s požadavkem reklamace, kde byl posléze sepsán reklamační protokol. Této reklamaci však nebylo vyhověno a paní Daně bylo nabídnuto uzavřít dohodu o narovnání se současným vyplacením částky ve výši 5 000 .  Paní Dana se však touto nabídkou nenechala odbýt, neboť oprava nefunkční klimatizace byla autoservisem vyčíslena na téměř 22 000 . Paní Dana tedy vozidlo opětovně reklamovala, ale ze strany prodejce se znovu dočkala zamítavého stanoviska. Prodejce argumentoval tím, že stav klimatizace odpovídá stáří vozidla a počtu najetých kilometrů.

Paní Daně pomohla až předžalobní výzva spolupracujícího právníka společnosti Vaše nároky.cz. Právník se ve výzvě vyjádřil k zamítavému stanovisku prodejce slovy: „Nemůže se jednat o vadu odpovídající opotřebení, jelikož v případě opotřebení by uvedená klimatizace fungovala špatně (málo nebo přerušovaně). Avšak v tomto případě klimatizace nefunguje vůbec, pravděpodobně v důsledku vadného kompresoru.“

Co se týče právního uchopení tohoto problému: „dle ustanovení § 2161 odst. 2 zák. č. 89/2012, občanského zákoníku (dále jen „OZ“), platí vyvratitelná domněnka, že vada, která se projeví v prvních 6 měsících následujících po koupi vozidla, je považována za vadu existující již v momentě koupě a je tedy na prodávajícím prokázat, že se na věci vada nevyskytovala, případně, že na ni byl kupující upozorněn. Z pohledu OZ jde tedy o podstatné porušení smlouvy uzavřené mezi prodávajícím a kupujícím, které zakládá kupujícímu právo na přiměřenou slevu z kupní ceny ve smyslu ustanovení § 2106 odst. 1 písm. b) OZ.“, komentuje spolupracující právník.

Na výzvu reagoval prodejce nabídkou na uzavření dohody o narovnání a s vyplacením finanční částky ve výši 10 900 . V rámci zrychlení celého procesu, který by v případě soudního řízení mohl trvat 5 let, bylo paní Daně právníkem doporučeno s uzavřením dohody a vyplacením částky souhlasit. 

Společnost Vaše nároky.cz

pomáhá občanům získat finanční odškodnění, na které mají nárok v případě, že se stali obětí nepoctivého a nekalého jednání obchodníků, institucí či státu. Služby společnosti jsou nastaveny pro oboustrannou spokojenost tak, že za ně klient neplatí žádné poplatky a jedinou odměnou pro společnost je provize ze získané částky do maximální výše 25 % pouze v případě vyhraného sporu. Se společností Vaše nároky.cz tedy klient nic neriskuje, nic neztratí a může jen získat. Portfolio oblastí odškodnění, které společnost za klienty řeší, je opravdu široké, od kompenzace za zpožděný let, přes nevyplacenou mzdu, krácení pojistného plnění či reklamaci dovolené, až po náhradu škody za pochybení lékaře.

Více informací na: www.vasenaroky.cz

Diskuze k článku

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.