Ing. Milan Kolář (Fučík & partneři)
Okénko daně  |  30.09.2019 22:34:08

Nová pravidla při uplatňování DPH u poukazů


Novela Zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen „zákon o DPH“), účinná od 1. 4. 2019, o které jsme Vás na našich stránkách již několikrát informovali, s sebou mimo celé řady dalších věcí přinesla i úpravu v oblasti různých druhů poukazů. Ještě před nabytím účinnosti této novely jsme Vás v našem článku informovali o změnách, které v souvislosti s poukazy mají nastat. Protože se jedná o zcela novou specifickou úpravu a v praxi lze očekávat řadu otázek spojených s praktickou aplikací, byly některé z nich řešeny v rámci Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců a současně byla zveřejněna i Informace Generálního finančního ředitelství („Informace“).

V Informaci jsou zrekapitulována nová pravidla obsažená v zákonu o DPH, přičemž mimo teoretického vymezení jsou zde uvedeny konkrétní příklady řešící základní situace. Jsou zde vysvětleny rozdíly mezi jednoúčelovými a víceúčelovými poukazy, kdy a vůči komu dochází k uskutečnění zdanitelného plnění, co všechno je plátce povinen zahrnout do základu daně, kdy a komu vzniká nárok na odpočet daně, nebo procesní povinnosti plátce.  Za přínos lze označit snahu objasnit povinnosti a vztahy mezi jednotlivými zúčastněnými stranami, kterými jsou emitent poukazu, jeho nabyvatel a případně další distributoři, zákazníci a dodavatelé vlastního zboží nebo služeb, k nimž se poukaz vztahuje.

Rádi bychom připomenuli, že nová úprava se netýká slevových poukazů a podobných marketingových nástrojů.

Část Informace je věnována také některým specifickým situacím, u kterých je pravděpodobnost toho, že v praxi nastanou, velmi vysoká. Jedná se například o to, jakým způsobem postupovat v případě reklamace zboží nebo služby hrazenými poukazem, jaké jsou dopady spojené s nevyčerpáním poukazu, nebo v případě bezúplatně poskytnutého poukazu. Vzhledem k tomu, že jednotlivá ustanovení vztahující se k poukazům se neuplatní pouze na tuzemská plnění, Informace se rovněž zaobírá případy, kdy taková plnění mají přeshraniční přesah, ať už v rámci EU nebo mimo ni.

V souvislosti s Informací je důležité poznamenat, že také hojně diskutované téma související s jedním z možných příkladů poukazů a to „stravenkami“, dospělo ke svému konci. Na základě uzavřeného příspěvku Koordinačního výboru, který je v Informaci již zohledněn, dospělo Generální finanční ředitelství k závěru, že stravenka je poukazem ve smyslu zákona o DPH, tj. vztahují se na ni všechna ustanovení upravující poukazy. Otázka toho, zdali se jedná o poukaz jednoúčelový nebo víceúčelový, záleží na jednotlivém typu takového poukazu, přičemž i toto téma bylo předmětem již uzavřeného příspěvku Koordinačního výboru.

Po prostudování Informace je však možné konstatovat, že oblast poukazů v praxi je natolik široká, že pravděpodobně nemůže být pokryta žádným jednotlivým materiálem. Navíc i přes snahu poskytnout k problematice bližší vysvětlení není podle našeho názoru prostudování a porozumění obsahu Informace jednoduché.  Některé formulace v Informaci nejsou podle našeho názoru zcela přesné, ale v praxi především mohou nastat různé situace, u kterých bude i přes nastavení jasných podmínek samotný DPH režim velmi složité vyhodnotit. Podle našich zkušeností se lze v praxi setkat s celou řadou forem různé marketingové podpory, kdy vybrané produkty nebo služby mohou být zčásti hrazeny poukazy a současně mohou být využity slevové kupony, dále může docházet k účasti hned několika smluvních stran na určité propagační akci, vzhledem k tomu mohou probíhat různá přeúčtování. Další oblastí je pak řešení reklamací nebo vystavování opravných daňových dokladů a dále akce s již zmiňovaným přeshraničním prvkem. Zde Informace ani nemůže poskytnout úplný popis řešení a omezuje se pouze na základní komentář.

Zcela samostatnou oblastí je pak vlastní praktické provedení a nastavení IT systémů. Podle našich zkušeností právě IT reaguje v řadě případů s určitým zpožděním (či v některých případech dokonce vůbec), v té souvislosti pak vznikají otázky možnosti a správného postupu při provedení oprav a dopadech do základu a výše daně.

Je tak důležité neopomenout fakt, že praxe je vždy dál, než samotná teorie. Jako velmi pravděpodobný lze tak odhadovat výskyt různých situací, ke kterým samotná Informace řešení nenabídne.

V případě vašeho zájmu o konzultaci v této oblasti nás neváhejte kontaktovat.

Milan Kolář


Ing. Milan Kolář

Daňový poradce, manažer oddělení daní

milan.kolar@fucik.cz

Milan se zaměřuje na transakce s nemovitostmi a související zdanění. Má rozsáhlou praxi v aplikaci daní u nadnárodních společností, především daní z příjmů a daně z přidané hodnoty. Jako poradce se účastní daňových due-diligence.

Fučík & Partneři

Od roku 1995 působíme na poli daňového poradenství a auditu. Svým klientům nabízíme mnohaleté zkušenosti podnikového poradenství. Pořádáme vzdělávací semináře na témata z daňového prostředí. Účastníme se odborných konferencí a diskuzí. A dále se specializujeme na řízení lidských zdrojů a outsourcing mzdového a finančního účetnictví. Poskytujeme komplexní poradenské služby v oblasti auditu, daní, podnikového poradenství, účetnictví, personálního poradenství včetně mzdového účetnictví a transakčního poradenství. Naším cílem je spokojenost našich klientů.

Děláme to, co nás baví, dělejte to také a starosti s účetnictvím a daněmi nechte na nás!

Více informací na: http://www.fucik.cz/

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Nová pravidla při uplatňování DPH u poukazů

Diskuze a názory uživatelů na téma: Nová pravidla při uplatňování DPH u poukazů

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Okénko daně:

So 22:35  Účtování kryptoměn Fučík.cz (Fučík & partneři)
30.09.2019  Finanční analýza – k čemu to vše vlastně je? Ing. Klára Honzíková (Fučík & partneři)
30.09.2019  Nová pravidla při uplatňování DPH u poukazů Ing. Milan Kolář (Fučík & partneři)
10.09.2019  Závislý zástupce a stálá provozovna pro zastoupeného Ing. Štěpán Osička (Fučík & partneři)
10.09.2019  Úskalí účtování organizační složky v zahraničí Ing. Petra Čechová (Fučík & partneři)
Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies