Radomír Jáč (Generali Investment)
Makroekonomika  |  24.09.2019 10:03:09, aktualizováno 10:04:43

Spotřebitelská důvěra si sáhla na nejnižší úroveň od července 2016

Důvěra v tuzemském průmyslu se drží beze změny, klesá však sentiment mezi spotřebiteli.
Celkově v září klesla spotřebitelská i podnikatelská důvěra a celková nálada v české ekonomice je nejníže od října roku 2014.
Na tuzemskou ekonomiku musí celkem nevyhnutelně dopadnout zpomalení hospodářského růstu v eurozóně, zářijový pokles podnikatelské důvěry ovšem nepřišel skrze exportně orientovaný průmysl, nýbrž skrze sektory více orientované na domácí poptávku.

Průzkum sentimentu v české ekonomice za letošní září hlásí stagnující důvěru v průmyslu a stavebnictví, a zhoršení důvěry v obchodě a službách, a také mezi spotřebiteli.

Spotřebitelská důvěra si sáhla na nejnižší úroveň od července 2016, když na sentiment spotřebitelů dopadají obavy z výhledu celkové ekonomické situace.
V tomto ohledu tak jde skutečně o výkyvy v sentimentu: situace na tuzemském trhu práce zůstává příznivá a v tomto smyslu tuzemské spotřebitele nic nepálí, náladu ale zjevně zhoršují zprávy ze světové ekonomiky a jejich možný dopad na tuzemskou ekonomiku.

Průmysl ale hlásí za uplynulé čtyři měsíce stabilizaci důvěry, byť na nejnižší úrovni od září roku 2013.
V kontextu zpráv z eurozóny a zejména pak z německého průmyslu je stabilizace důvěry v tuzemském průmyslu dobrou zprávou.
Je ale otázkou, zda stabilizace vydrží i do dalších měsíců, pokud se situace v západoevropském průmyslu nezačne obracet k lepšímu.

Celkový vzkaz z průzkumu za letošní září a obecně za celé třetí čtvrtletí lze shrnout tak, že růst české ekonomiky zpomaluje, nejde ale o nic dramatického a vlastně ani překvapivého.

Tuzemská ekonomika zůstala v letošním prvním pololetí obdivuhodně imunní vůči nepříznivým vnějším faktorů, do dalších čtvrtletí lze ale předpokládat, že meziroční růst HDP zpomalí z úrovně 2,7 %, jež byla vykázána v prvním i druhém čtvrtletí letošního roku.

Pro celý rok 2019 očekávám růst HDP České republiky zhruba na úrovni 2,4 %, ve výhledu na rok 2020 pak může dojít ke zpomalení pod dvouprocentní úroveň, můj konkrétní odhad růstu HDP pro rok 2020 činí 1,9 %.
Pro rok 2021 bych ovšem čekal oživení růstu české ekonomiky, což ovšem předpokládá, že se zklidní globální obrázek jak na poli obchodních válek, tak co se týče otázky dořešení brexitu.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688