ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  12.09.2019 14:23:43

12.09.2019 Odhad jihočeské sklizně k 15. 8. – brambor bude méně než loni


 

Podle odhadu výnosů a sklizně k 15. srpnu očekávají jihočeští zemědělci, že oproti loňskému roku dosáhnou lepší výsledky u všech základních druhů obilovin. Podstatně horší sklizeň a výnos však předpokládají u řepky a brambor.

 

Ve srovnání s červnovým odhadem, který se týkal základních obilovin a řepky, jsou výsledky srpnového odhadu u základních obilovin vyšší, u řepky se však ztráta na téměř rekordní loňskou sklizeň ještě prohloubila.

Tab. Odhad sklizně zemědělských plodin v Jihočeském kraji k 15. 8. 2019

Ve srovnání s uplynulým desetiletím očekávají jihočeští zemědělci u všech druhů základních obilovin nadprůměrné hektarové výnosy. Odhadované výnosy jsou vyšší i ve srovnání s minulým rokem, pouze u ovsa nebude loňský výnos dosažen. Odhadované výnosy řepky a brambor jsou nižší než desetiletý průměr a nižší než při loňské sklizni.

Očekávaná sklizeň jednotlivých plodin je vypočtena na základě osevních ploch a odhadovaných výnosů a vychází z vývoje vegetačních podmínek.

Naše stěžejní obilovina – pšenice ozimá – se letos v kraji sice pěstuje na poněkud menší ploše, ale zásluhou vyššího odhadovaného výnosu se její produkce ve srovnání s loňským rokem očekává téměř o 4 % vyšší. U pšenice jarní se sice také očekává vyšší výnos než loni, ale kvůli úbytku ploch o 10 % se jí sklidí méně než loni. Úhrnem se v kraji navzdory menší ploše (-0,7 %) odhaduje produkce pšenice celkem o 3,6 % vyšší než loni, zásluhou lepšího výnosu.

U ječmene ozimého letos zemědělci v kraji očekávají rekordní hektarový výnos. Proto je i přes úbytek osevních ploch odhadovaná sklizeň téměř o 20 % vyšší než loni. U ječmene jarního je odhadovaný výnos stejný jako při loňské sklizni, ale kvůli menším ploše by sklizeň měla být o 4 % nižší. Celková produkce ječmene se předpokládá o 7 % vyšší a to výhradně zásluhou rekordního výnosu.

Z dalších druhů základních obilovin odhadují Jihočeši druhý nejvyšší výnos v historii kraje u žitatritikale. Díky vynikajícím výnosům a vlivem rozšíření osevních ploch předpokládají oproti loňsku nárůst sklizně žita o 31 % a tritikale o 13 %. U ovsa je odhadován oproti loňsku nižší výnos, ale díky rozšíření ploch by sklizeň měla být meziročně poněkud vyšší.

Celková produkce základních obilovin bude podle srpnového odhadu o 5,5 % vyšší než sklizeň roku 2018, a to hlavně zásluhou vyšších hektarových výnosů.

Graf Odhad sklizně k 15. 8. 2019 a osevní plochy a sklizeň vybraných zemědělských
plodin v letech 2009–2018 za zemědělské podniky Jihočeského kraje

Pro řepku nebyl letošní rok příznivý. Výnos odhadovaný zemědělci v Jihočeském kraji byl podprůměrný a oproti minulému roku výrazně nižší, což společně s úbytkem osevních ploch způsobí propad sklizně o 18 %.

Poprvé byla v letošním roce odhadována sklizeň brambor, kukuřice na zrno, slunečnice na semeno, sóji a kukuřice na zeleno a siláž. Bramborám se již druhým rokem kvůli suchu nedařilo; letos odhadovaný výnos byl ještě horší než loni. To spolu s dalším úbytkem ploch podle odhadu zaviní meziroční pokles sklizně o 8 % na třetí nejnižší sklizeň v historii kraje.

kukuřice na zrno je odhadovaný výnos meziročně o 10 % vyšší. Produkce bude záviset na sklizňové ploše. Odhady počítají produkci z osevní plochy, která je oproti loňské sklizňové ploše poloviční. Proto je odhadovaná sklizeň kukuřice na zrno o víc než polovinu nižší než v minulém roce. Výnos kukuřice na zeleno a siláž se očekává o 7 % vyšší než při loňské sklizni. Produkce odhadovaná z osevní plochy by oproti loňské sklizni měla být větší o 13 %.

Hrachu na zrno, jehož výnos se proti loňsku očekává vyšší, by se podle odhadu mělo kvůli úbytku ploch sklidit v kraji o 3 % méně. U sóji se předpokládá ve srovnání s minulým rokem dvojnásobná produkce zásluhou lepšího výnosu a zejména díky rozšíření ploch. Naproti tomu sklizeň slunečnice se odhaduje téměř o polovinu nižší zejména kvůli výraznému úbytku ploch.

Podobně jako v jižních Čechách očekával zemědělský sektor České republiky při srpnovém odhadu hektarový výnos a sklizeň základních obilovin celkem i podle jednotlivých druhů s výjimkou ovsa vyšší než loni. Ve všech krajích se v srpnu předpokládala větší sklizeň pšenice, žita a ječmene. U tritikale by sklizeň měla být vyšší ve většině krajů a u ovsa v polovině krajů.

Celorepublikově zemědělci odhadují nižší produkci brambor a řepky. Schodek v produkci řepky očekávají všechny kraje. Horší sklizeň brambor proti loňsku odhadovalo 6 krajů ze 14.

Přílohy

 • Další informace:
 • Odhady sklizně - operativní zpráva - k 15. 8. 2019
 • Odhad sklizně k 15. 8. – brambor bude méně než loni - komentář v pdf
 • Tab. 1 Odhad sklizně zemědělských plodin v Jihočeském kraji podle stavu k 15. srpnu 2019
 • Tab. 2 Odhad sklizně vybraných zemědělských plodin podle krajů k 15. 8. 2019
 • Tab. 3 Odhad výnosu vybraných zemědělských plodin podle krajů k 15. 8. 2019
 • Kontakt:

  Ing. Irena Kovárnová
  Krajská správa ČSÚ v Českých Budějovicích
  e-mail: irena.kovarnova@czso.cz
  tel.: 386 718 690

 

<br>

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

12.09.2019 Odhad jihočeské sklizně k 15. 8. – brambor bude méně než loni

Diskuze a názory uživatelů na téma: 12.09.2019 Odhad jihočeské sklizně k 15. 8. – brambor bude méně než loni

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies