ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  03.09.2019 00:00:00

Průměrné mzdy v Olomouckém kraji ve 2. čtvrtletí a v 1. pololetí vzrostly o 7,2 % na 30 442 Kč


 

3. 9. 2019

Ve 2. čtvrtletí vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců pracujících v podnicích na území Olomouckého kraje proti stejnému období předchozího roku o 7,2 %. Průměrná hrubá měsíční mzda na přepočtené počty zaměstnanců překročila hranici 30 tisíc a dosáhla hodnoty 30 442 . Průměrný evidenční počet zaměstnanců se ve srovnání se stejným obdobím minulého roku snížil o 0,3 %.

2. čtvrtletí 2019

Podle předběžných výsledků dosáhla v Olomouckém kraji průměrná hrubá měsíční nominální mzda (přepočteno na plně zaměstnané) v národním hospodářství*) částky 30 442 , což bylo o 2 044 více (7,2 %) než ve stejném období roku 2018. Nejvíce vzrostly mzdy zaměstnancům pracujícím v podnicích na území Moravskoslezského kraje (o 7,8 %). I přes vysoký meziroční nárůst na úrovni republikového růstu (7,2 %) byly mzdy pobírané v Olomouckém kraji 4. nejnižší v mezikrajském srovnání. Nižší průměrné mzdy byly zjištěny v Karlovarském, ZlínskémPardubickém kraji. Ve srovnání s republikovým průměrem zaměstnanci v kraji brali o 3 663 méně a ve srovnání s nejvyššími výdělky, které byly zjištěny v Hl. m. Praze, to bylo o 11 855 méně. Vzhledem k růstu spotřebitelských cen v České republice v uvedeném období o 2,8 % se mzda v kraji reálně zvýšila o 4,3 %.

Počet zaměstnanců a průměrné hrubé měsíční mzdy podle krajů ve 2. čtvrtletí 20191)
Zdroj: ČSÚ (předběžné údaje)

1) Územní třídění je provedeno podle místa skutečného pracoviště zaměstnanců tzv. "pracovištní metodou".
2) Zahrnuti jsou i zaměstnanci sledovaných subjektů pracující mimo území ČR, proto součet za kraje nemusí souhlasit s ČR celkem.

 

Olomoucký kraj patřil k osmi krajům, kde meziročně došlo k poklesu počtu zaměstnanců (o 0,3 %). Ve 2. čtvrtletí 2019 bylo zaevidováno v podnicích na území kraje celkem 225,3 tis. zaměstnanců, což bylo o 0,6 tis. osob méně než ve 2. čtvrtletí roku 2018.

 

1. pololetí 2019
 

V 1. pololetí 2019 podle předběžných výsledků podnikového výkaznictví dosáhly průměrné hrubé měsíční mzdy v kraji výše 29 702 , tedy o 7,6 % více než v 1. pololetí 2018. Meziročně to bylo navýšení o 2 104 . Nižších mezd dosáhli zaměstnanci pracující v podnicích na území Karlovarského, Pardubického a Zlínského kraje. Nejvíce na svých výplatních páskách měli zaměstnanci podniků v Hl. m. Praze (41 964 ), ale největší meziroční přírůstek byl zaevidován v Královéhradeckém kraji (o 8,0 %). Vzhledem k růstu spotřebitelských cen v České republice v uvedeném období o 2,8 % se mzda v kraji reálně zvýšila o 4,7 %.

Evidenční stav zaměstnanců se meziročně minimálně snížil na 224,6 tis. osob (pokles o 0,2 tis. osob).

Počet zaměstnanců a průměrné hrubé měsíční mzdy podle krajů v 1. pololetí 20191)
Zdroj: ČSÚ (předběžné údaje)

1) Územní třídění je provedeno podle místa skutečného pracoviště zaměstnanců tzv. "pracovištní metodou".
2) Zahrnuti jsou i zaměstnanci sledovaných subjektů pracující mimo území ČR, proto součet za kraje nemusí souhlasit s ČR celkem.

Více informací naleznete na internetových stránkách ČSÚ v Rychlé informaci.

 

Kontakt:
Joanna Pozdíšková
Oddělení informačních služeb
Tel.: 585 731 528
E-mail: joanna.pozdiskova@czso.cz*) Průměrná hrubá měsíční mzda je podíl mzdových prostředků (vč. příplatků za přesčas, odměn, náhrad mzdy atd.) připadající na jednoho zaměstnance za měsíc. Nevypovídá tedy o výplatě jednoho konkrétního zaměstnance. Strukturální výdělkové statistiky, které mají k dispozici údaje o výdělcích jednotlivých zaměstnanců, uvádějí, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší než celostátní průměr.

Nelze opomenout, že z hrubé mzdy jsou zaměstnavatelem za zaměstnance ještě odvedeny příslušné částky na zdravotní pojištění, sociální zabezpečení a zálohy na daně z příjmu, zaměstnanci je vyplácena mzda čistá.

 

Přílohy

 

3. 9. 2019

Průměrné mzdy v Olomouckém kraji  ve 2. čtvrtletí a v 1. pololetí 2019

Ve 2. čtvrtletí vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců pracujících v podnicích na území Olomouckého kraje proti stejnému období předchozího roku o 7,2 %. Průměrná hrubá měsíční mzda na přepočtené počty zaměstnanců překročila hranici 30 tisíc a dosáhla hodnoty 30 442 . Průměrný evidenční počet zaměstnanců se ve srovnání se stejným obdobím minulého roku snížil o 0,3 %.

2. čtvrtletí 2019

Podle předběžných výsledků dosáhla v Olomouckém kraji průměrná hrubá měsíční nominální mzda (přepočteno na plně zaměstnané) v národním hospodářství*) částky 30 442 , což bylo o 2 044 více (7,2 %) než ve stejném období roku 2018. Nejvíce vzrostly mzdy zaměstnancům pracujícím v podnicích na území Moravskoslezského kraje (o 7,8 %). I přes vysoký meziroční nárůst na úrovni republikového růstu (7,2 %) byly mzdy pobírané v Olomouckém kraji 4. nejnižší 

Počet zaměstnanců a průměrné hrubé měsíční mzdy podle krajů ve 2. čtvrtletí 2019[1])

Zdroj: ČSÚ (předběžné údaje)

 

v mezikrajském srovnání. Nižší průměrné mzdy byly zjištěny v Karlovarském, Zlínském a Pardubickém kraji. Ve srovnání s republikovým průměrem zaměstnanci v kraji brali o 3 663 méně a ve srovnání s nejvyššími výdělky, které byly zjištěny v Hl. m. Praze, to bylo o 11 855 méně. Vzhledem k růstu spotřebitelských cen v České republice v uvedeném období o 2,8 % se mzda v kraji reálně zvýšila o 4,3 %.

Olomoucký kraj patřil k osmi krajům, kde meziročně došlo k poklesu počtu zaměstnanců (o 0,3 %). Ve 2. čtvrtletí 2019 bylo zaevidováno v podnicích na území kraje celkem 225,3 tis. zaměstnanců, což bylo o 0,6 tis. osob méně než ve 2. čtvrtletí roku 2018.

 

1. pololetí 2019

 

V 1. pololetí 2019 podle předběžných výsledků podnikového výkaznictví dosáhly průměrné hrubé měsíční mzdy v kraji výše 29 702 , tedy o 7,6 % více než v 1. pololetí 2018. Meziročně to bylo navýšení o 2 104 . Nižších mezd dosáhli zaměstnanci pracující v podnicích na území Karlovarského, Pardubického a Zlínského kraje. Nejvíce na svých výplatních páskách měli zaměstnanci podniků v Hl. m. Praze (41 964 ), ale největší meziroční přírůstek byl zaevidován v Královéhradeckém kraji (o 8,0 %). Vzhledem k růstu spotřebitelských cen v České republice v uvedeném období o 2,8 % se mzda v kraji reálně zvýšila o 4,7 %.

 

Evidenční stav zaměstnanců se meziročně minimálně snížil na 224,6 tis. osob (pokles o 0,2 tis. osob). 

 

 

 

 

Počet zaměstnanců a průměrné hrubé měsíční mzdy podle krajů v 1. pololetí 20191) Zdroj: ČSÚ (předběžné údaje)

 

1) Územní třídění je provedeno podle místa skutečného pracoviště zaměstnanců tzv. "pracovištní metodou". 2) Zahrnuti jsou i zaměstnanci sledovaných subjektů pracující mimo území ČR, proto součet za kraje nemusí souhlasit s ČR celkem.

 

Více informací naleznete na internetových stránkách ČSÚ v Rychlé informaci.

 

 

Kontakt:

Joanna Pozdíšková

Oddělení informačních služeb

Tel.: 585 731 528

E-mail: joanna.pozdiskova@czso.cz 

 

 

 

 

  

*) Průměrná hrubá měsíční mzda je podíl mzdových prostředků (vč. příplatků za přesčas, odměn, náhrad mzdy atd.) připadající na jednoho zaměstnance za měsíc. Nevypovídá tedy o výplatě jednoho konkrétního zaměstnance. Strukturální výdělkové statistiky, které mají k dispozici údaje o výdělcích jednotlivých zaměstnanců, uvádějí, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší než celostátní průměr.

 

Nelze opomenout, že z hrubé mzdy jsou zaměstnavatelem za zaměstnance ještě odvedeny příslušné částky na zdravotní pojištění, sociální zabezpečení a zálohy na daně z příjmu, zaměstnanci je vyplácena mzda čistá. [1] ) Územní třídění je provedeno podle místa skutečného pracoviště zaměstnanců tzv. "pracovištní metodou". 2) Zahrnuti jsou i zaměstnanci sledovaných subjektů pracující mimo území ČR, proto součet za kraje nemusí souhlasit s ČR celkem.


Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Průměrné mzdy v Olomouckém kraji ve 2. čtvrtletí a v 1. pololetí vzrostly o 7,2 % na 30 442 Kč

Diskuze a názory uživatelů na téma: Průměrné mzdy v Olomouckém kraji ve 2. čtvrtletí a v 1. pololetí vzrostly o 7,2 % na 30 442 Kč

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Úřad práce Průměrná mzda Minimální mzda Platové tabulky Výpočet čisté mzdy Náhrada mzdy Kdy do důchodu? Výpočet výše důchodu

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies