Zlato je nejdražší za více než 6 let a mohlo by dál růst. Proč?

Autor: Patria (Patria Finance)
28.08.2019 15:17:01


Narůstající seznam jevů s negativním efektem na finančních trzích znamená pro investory do zlata přesný opak: nadějné vyhlídky. Mezi nejmocnější z těchto fenoménů patří záporné reálné úrokové sazby. Ty jsou podle Bloombergu jednak důvodem, proč držet zlato, ale je možné v nich najít i předpoklad pro další vzestup drahého kovu.

Ceny bezpečných dluhopisů se s úprkem investorů do bezpečí zvyšují, což automaticky znamená, že jejich výnosy klesají. Ty jsou aktuálně menší než nárůst spotřebitelských cen v největší světové ekonomice, což je obrovskou vzpruhou pro zlato, které nenese žádný úrok.

Výnos amerického 10letého dluhopisu ve středu dopoledne činil zhruba 1,477 %, v úterý se ale dostal jen na 1,4711 %, nejníže od poloviny roku 2016. Americká inflace je aktuálně vyšší, což znamená, že americké reálné výnosy (získáme je jako rozdíl inflace a výnosů) jsou záporné.

“Reálná sazba představuje náklad obětované příležitosti pro držení aktiv jako zlato, které nenesou žádný výnos,” uvedl podle Bloombergu Harry Tchilinguirian, šéf strategií pro komoditní trhy v bance BNP Paribas. “Prostředí nižších úrokových sazeb podporuje aktuální poptávku po bezpečných aktivech, konkrétně po zlatu, kterou vytvářejí rizika ohledně snížení globálního výhledu, spojená s americko-čínskými obchodními vztahy,” uvedl.

Kde jsme teď

Reálné úrokové sazby sklouzly do mínusu teď v srpnu a podle Bloombergu pořád padají. Pobyt „v záporu“ pro ně přitom úplně neobvyklý. V záporném pásmu se na nějaký čas ocitly i loni, a na delší dobu před zhruba sedmi lety, konkrétně od poloviny roku 2011 do poloviny roku 2012. Zlato během té doby přidávalo a v září 2011 se vyhouplo na rekordní maximum 1900 USD za unci.

K tomu má žlutý kov nyní pořád relativně daleko. Dnes se pohybuje v blízkosti více než šestiletých maxim, na která se vydrápal v pondělí. Na spotovém trhu to v pondělí bylo až 1554,56 USd za unci, nejvýše od dubna 2013.

Letos je zatím o zhruba 20 % výše a akcie těžařů zlata jsou podle etftrends.com dokonce o 42 % výše. Širší americký akciový index S&P 500 si od ledna připisuje zhruba 14,5 % (k úterý 27. srpna) a blue-chips akcie na pražské burze cenných papírů vyjádřené hlavním indexem PX něco přes 4 %.

Výkonnost zlata za poslední rok


Naděje na další růst zlata přitom nemizí. Švýcarská banka UBS právě zvýšily svoji prognózu pro tento kov, u kterého očekává vzestup na 1650 USD během nadcházejících 12 měsíců. Faktorem je jednak zpomalující hospodářský růst, ale také uvolňování měnové politiky centrálními bankami. To otevírá další prostor pro další finanční přítoky do burzovně obchodovaných fondů ETF. Argumentační oporu pro tuto tezi banka zčásti nachází v tom, o čem píše také Bloomberg: v reálných sazbách a předpokládaném dalším poklesu.

Pokud jde o snižování výpůjčních nákladů, americké centrální banka k němu přikročila v červenci poprvé po zhruba deseti letech a podobným směrem se ubírají také jiné hlavní světové centrální banky, včetně té evropské. “Narůstá očekávání, že centrální banky, konkrétně Fed, budou uvolňovat měnovou politiku, a pokud se tak stane, mohli bychom očekávat, že jsou před námi ještě nižší nominální výnosy,” uvedl Tchilinguirian. Za předpokladu, že inflace zůstane na stejné úrovni, budou reálné sazby dál padat, což podle něj znamená další argument pro držení zlata.

Obdobou tezi razí také Nicholas Johnson ze společnosti Pimco: „Když budou reální úrokové sazby na amerických výnosech klesat, bude klesat spread reálných sazeb mezi výnosy a zlatem, což zvyšuje relativní přitažlivost držení zlata a tlačí nahoru jeho ceny,“ uvedl.

Šanci na pokračování impresivní rally na zlatě pozoruje také banka Citigroup. Předpokladem by podle ní bylo překročení důležité technické úrovně vůči americkému indexu S&P 500. Ukazatel poměřující zlato a tento index podle Citi testuje klíčové zlomové úrovně a je jenom otázkou času, než se odehraje zásadní býčí průlom, který by mohl odstartovat rally zhruba odpovídající 25 % ve prospěch zlata.

ETF na zlato - tři tipy expertů

Rostoucí ceny zlata nemohly ujít ani pozorovatelům specializujícím se na burzovně obchodované fondy. Andrew McOrmand z WallachBeth Capital ve vysílání CNBC podotkl, že při uvažování o tom, jak se zlatu investičně věnovat, může být užitečné dívat se na to, jak to dělají lídři.

Jako příklad si McOrmand vypůjčil hedgeový fond Paulson Investment Co., protože byl podle něj jedním z prvních, který sáhl po SPDR Gold Shares (GLD). GLD sledují zlato uchovávané v trezorech, takže tu není řeč o futures. Bob Pisani z televize CNBC poukazuje na GraniteShares Gold Trust Shares ETF (BAR). I tento trust se týká zlata z trezorů, účtuje si ale méně. Větší rozdíl mezi nimi podle McOrmanda není. GLD by ale mohl být vhodnější pro investory z větších institucí obchodujících ve stamilionových objemech.

Pokud jde o akciové ETF, upozorňuje McOrmand na VanEck Vectors Gold Miners ETF (GDX), které je od začátku roku výše o 40,5 %.

Padělky jdou na trh?

Úplně růžové ale podmínky v průmyslu se zlatem také nejsou. Agentura Reuters s odvoláním na zdroje napsala, že se na světový trh dostávají zlaté cihly, které jsou podvodně označené symboly velkých rafinérek zlata. Cílem je „vyprat“ pašované nebo nelegální zlato. Během posledních tří let prý čtveřice velkých švýcarských rafinérek odhalila cihly za minimálně 50 milionů USD, které nesly loga těchto švýcarských provozů, rafinérie je ale přitom nevyrobily. Cihly se prý našly v trezorech JPMorgan, což je jeden z velkých bankovních hráčů na trhu se zlatem ve formě slitků.

Zdroje: Bloomberg, Reuters, etftrends.com, patria.cz

 
 
 

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře!

Zlato online

Zlato - online graf v USD

Datum Jedn. Kurz
25.04.2024 22:08 1 unce 2 332,97 USD
25.04.2024 22:04 1 unce 2 332,73 USD
25.04.2024 21:56 1 unce 2 332,27 USD
25.04.2024 21:48 1 unce 2 333,81 USD
25.04.2024 21:44 1 unce 2 334,52 USD
25.04.2024 21:34 1 unce 2 335,26 USD
25.04.2024 21:28 1 unce 2 335,61 USD
25.04.2024 21:20 1 unce 2 333,06 USD
25.04.2024 21:14 1 unce 2 332,83 USD
25.04.2024 21:08 1 unce 2 333,43 USD

Další kurzy

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.