Radomír Jáč (Generali)
Makroekonomika  |  14.08.2019 10:03:56

Meziroční růst HDP může atakovat úroveň 2 %

Česká ekonomika si v letošním druhém čtvrtletí udržela mezičtvrtletní tempo růstu HDP na úrovni 0,6 %.
V meziročním vyjádření tak růst HDP mírně zpomalil na 2,7 % poté, co v letošním prvním čtvrtletí činil 2,8 %.
Vykázaný růst české ekonomiky je solidní, zejména pokud jej porovnáme se zpomalením v eurozóně a poklesem HDP v Německu.
 
Růst HDP za letošní druhé čtvrtletí, tak jak jej uvádí předběžný údaj, je fakticky zcela v souladu s očekáváním ČNB a také velmi blízko očekávání finančního trhu.
 
Jde o předběžný údaj o výkonu HDP, jenž bude dále upřesňován a především v tuto chvíli nejsou k dispozici detaily ohledně struktury HDP jak z hlediska výdajů, tak z hlediska tvorby přidané hodnoty.
ČSÚ ve svém komentáři nicméně uvádí, že růst byl výrazně tažen spotřebou tuzemských domácností, což není překvapivé. Silný růst mezd a obecně příznivá situace na trhu práce hrají do karet tomu, aby spotřeba domácností letos i nadále solidně rostla, byť tempo růstu se již asi zrychlovat nebude.
Jako určité překvapení vnímám zjištění, že k růstu české ekonomiky výrazně přispěla i zahraniční poptávka. To je pozitivní překvapení, rozhodně vzhledem ke zprávám, jež přicházejí například z průmyslu eurozóny anebo z německé ekonomiky.
 
Z komentáře ČSÚ je dále patrné, že na straně výroby pokračoval příznivý vývoj ve většině odvětví tuzemské ekonomiky. Nejvíce se dařilo odvětví obchodu, pohostinství a ubytování, což jsou odvětví významně orientovaná právě na spotřebu domácností.
 
Detaily ke struktuře HDP za letošní druhé čtvrtletí jak na straně výdajů, tak na straně tvorby, budou zveřejněny 30. srpna, kdy se můžeme dočkat také případné revize údajů o celkovém růstu HDP za uvedené období.
 
Česká ekonomika si ve druhém čtvrtletí zachovala solidní imunitu vůči nepříznivým vlivům, jež přicházejí ze zahraničí.
Je otázkou, nakolik se exportně orientovaná česká ekonomika může odpoutat od těchto vlivů i v dalších čtvrtletích.
Osobně očekávám, že meziroční růst HDP České republiky v letošním druhém pololetí dále zpomalí a samotném závěrečném čtvrtletí letošního roku může být atakována úroveň dvou procent.
Domácí poptávka, konkrétně spotřeba, zůstává držákem hospodářského růstu, zranitelné místo ale představuje vývoj ve světové ekonomice a jeho nepříznivé dopady na exporty z české ekonomiky.
 
Za celý rok 2019 očekávám zpomalení růstu HDP České republiky z 2,9 % mírně pod úroveň 2,5 %.
Dosud jsem čekal celoroční růst české ekonomiky 2,3 %, údaje za letošní druhé čtvrtletí jsou ale nepatrně lepší, než jsem předpokládal.
S případnou revizí prognózy směrem k silnějšímu růstu HDP za celý rok 2019 bych vyčkal na detailní a zpřesněná data za druhé čtvrtletí, jež vyjdou koncem srpna.
Každopádně ale lze říci, že zejména v globálním kontextu si české ekonomika v jarních měsících vůbec nevedla špatně, jakkoliv ve středoevropském regionu najdeme příklady, kde byl růst HDP v letošním druhém čtvrtletí ještě výraznější.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Meziroční růst HDP může atakovat úroveň 2 %

Diskuze a názory uživatelů na téma: Meziroční růst HDP může atakovat úroveň 2 %

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

St   9:59  Výroba aut bude v roce 2021 v nejlepším případě stagnovat Moore Czech Republic (Moore Czech Republic)
St   9:58  Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
St   9:42  Inflace v Británii vzrostla (20.1.2021) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)


Zobrazit sloupec 
Menu Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.