OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Pojištění  |  23.08.2019 15:52:32

GDV: Vzorové pojistné podmínky pro kybernetické pojištění


Na tomto portálu byl nedávno zveřejněn článek o nové strategii skupiny Allianz pro kybernetická rizika. Na žebříčku rizik, který sestavuje Allianz, se v posledních osmi letech kybernetické nebezpečí posouvalo soustavně nahoru a v roce 2019 se poprvé dostalo na špici jako nejzávažnější globální riziko. Přínosem pro odbornou veřejnost mohou být informace, jak Allianz přistupuje ke koncipování samotného kybernetického pojištění a jak promítá kybernetická rizika do pojistných podmínek příslušných neživotních pojištění. Tyto informace je účelné doplnit, protože důraz na rozvoj kybernetického pojištění je v Německu kladen i na úrovni celého pojistného trhu, tedy na úrovni  Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV).

Základní prezentace kybernetického pojištění

Nejdříve je vhodné zmínit, jak GDV prezentuje kybernetické pojištění veřejnosti. Výklad vychází z obecného faktu, že dnes se již v podstatě nikdo bez počítače neobejde. K provozní činnosti jej potřebují nejen velké podniky, ale také malé podniky, lékaři, řemeslníci, malé penziony a dopravní firmy. Čím více je podnikatelská jednotka závislá na této technologii, tím závažnější mohou být důsledky hackerského útoku. Pokud podnikatel nemůže vykonávat po delší dobu svoji činnost, tak v nejhorším případě může být dokonce ohrožena existence jeho firmy.

Kybernetické pojištění může firmu před takovým osudem ochránit. Pojistitel rychle vyplatí pojistné plnění, a to v dohodnutém rozsahu podle charakteru hackerského útoku a způsobených škod. GDV současně upozorňuje, že jde o víc než o odškodnění, resp. škodové pojištění. Po hackerském útoku jde o každou minutu, aby se jeho důsledky omezily a nebyla dotčena práva třetích osob. Proto kybernetické pojištění zahrnuje rovněž důležité služby, které mohou napomoci zejména menším podnikatelským jednotkám, jež nedisponují odpovídajícím know-how.

GDV prezentuje plnění ze standardního kybernetického pojištění takto:

 • odškodnění v případě přerušení provozu
 • úhrada nákladů na obnovu dat
 • převzetí škod způsobených třetím osobám
 • platby za prověření IT a za získání důkazů
 • nabídka právního poradenství při narušení ochrany dat
 • zaplacení krizového komunikátora a úhrada nákladů call centra.

Aby podnikatelská jednotka mohla sjednat kybernetické pojištění, musí prokázat, že její IT disponuje alespoň minimální ochranou, tj. zabezpečením proti hackerským útokům. V pojištění je to naprosto obvyklý požadavek, například v pojištění domácnosti. Takže podnikatelská jednotka musí pojistiteli především dokumentovat, že:

 • používá antivirový software,
 • příslušní zaměstnanci mají k datům jen individuálně určený přístup,
 • se provádějí pravidelné kontroly zabezpečení IT.

K hlubší orientaci zájemce o pojištění pak slouží vzorové pojistné podmínky GDV pro kybernetické pojištění.

Vzorové pojistné podmínky

Úvodem k této problematice je nutno aspoň stručně vysvětlit právní aspekty tvorby takových pojistných podmínek. Jejich sestavování (převážně asociacemi pojišťoven) umožňovalo ve své době nařízení Komise (EU) č. 358/2003/ES o použití čl. 81 odst. 3 Smlouvy na určité kategorie dohod, rozhodnutí a jednání ve vzájemné shodě v odvětví pojišťovnictví (tzv. bloková výjimka). V následném nařízení č. 267/2010 však již nebyly vzory a modely všeobecných pojistných podmínek zahrnuty.

Použitelnost tohoto nového nařízení skončila dnem 31. března 2017. Komise prostě prosazuje postupnou eliminaci všech blokových výjimek a odkazuje dále na aplikaci primárního práva EU, tj. článků 101 a 102 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU). Takže asociace mají možnost nadále připravovat vzorové pojistné podmínky v souladu s SFEU, ale musejí unést důkazní břemeno, že jsou naplněny požadavky ustanovení čl. 101 odst. 3 SFEU. Mohou k tomu využít i výklad Komise ve formě Sdělení Komise – Pokyny k použitelnosti článku 101 SFEU na dohody o horizontální spolupráci (viz Úřední věstník EU, 2011/C 11/01).

GDV tedy může pokračovat v souladu s evropským právem v tvorbě vzorových podmínek, které jsou zvláště u nových a rizikových typů pojištění důležité nejen pro zájemce o pojištění, ale rovněž pro pojistitele. Aktuální vzorové všeobecné pojistné podmínky pro kybernetické pojištění jsou z dubna 2017. Na titulní straně je uvedeno, že:

 • jsou nezávazné,
 • jejich použití je dobrovolné,
 • odchylná ustanovení jsou možná.

Tento dokument má 41 stran, je tedy dosti podrobný a vyžaduje důkladné studium. Jelikož cílem tohoto článku je toliko upozornit na existenci vzorových pojistných podmínek GDV, níže bude spíše pro základní představu odborníků prezentováno jen několik vybraných ustanovení:

 • předmět pojištění - předmětem pojištění jsou majetkové škody v rozsahu podle následujících ustanovení, které byly zapříčiněny v důsledku narušení informační bezpečnosti;
 • narušení informační bezpečnosti – narušením informační bezpečnosti se rozumí omezení dispozice, integrity, důvěrnosti elektronických dat pojistníka, nebo systémů zpracovávajících údaje, které se využívají k výkonu jeho provozní činnosti nebo k výkonu povolání;
 • majetkové škody - majetkové škody jsou takové škody, které nejsou ani škodami na zdraví (úmrtí, zranění, poškození zdraví člověka), ani věcnými škodami (poškození, pokažení, zničení, nebo zmizení věcí) a ani se bezprostředně z takových škod neodvozují. Elektronická data nejsou ve smyslu těchto ustanovení věci. Ztráta elektronických dat jako důsledek zmizení věcí zůstává jako majetková škoda pojištěna;
 • pojistná událost – pojistnou událostí je poprvé zjištěná a ověřená škoda (podle ustanovení o předmětu pojištění). Pojistná událost musí nastat během účinnosti pojištění.

[1] GDV. Das leis­tet eine Cyber­ver­si­che­rung. [Online]. [citace 2019-05-11]. Dostupné z WWW: https://www.gdv.de/de/themen/news/das-leistet-eine-cyberversicherung-31152.

[2] GDV. AVB Cyber. April 2017. [online]. [citace 2019-05-11]. Dostupné z WWW: https://www.gdv.de/resource/blob/6100/d4c013232e8b0a5722b7655b8c0cc207/01-allgemeine-versicherungsbedingungen-fuer-die-cyberrisiko-versicherung--avb-cyber--data.pdf.

oPojištění.cz - informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

GDV: Vzorové pojistné podmínky pro kybernetické pojištění

Diskuze a názory uživatelů na téma: GDV: Vzorové pojistné podmínky pro kybernetické pojištění

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies