Akcenta (AKCENTA CZ)
Investice  |  12.07.2019 14:53:47

Vývoj na devizovém trhu ve 28. týdnu (8.7.-12.7.2019)


Klíčové události a ukazatele

CZ - Průmyslová produkce v květnu vzrostla o 1,1 % m/m a 3,2 % r/r
CZ - Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly o 0,2 % m/m a 2,7 % r/r
DE - Průmyslová produkce v květnu vzrostla o 0,3 % m/m a poklesla o 3,7 % r/r
US - Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly o 0,1 % m/m a 1,6 % r/r

Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu

CZ - Ceny průmyslových výrobců (červen)
EZ - Index spotřebitelských cen (červen) - finální údaj
PL - Průmyslová produkce, Maloobchodní tržby (červen)
US - Maloobchodní tržby (červen)

Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje


Úrokové sazby


Vývoj EUR/CZK

 • Koruně se v tomto týdnu příliš nedařilo a vůči euru oslabila o 10 haléřů. Obchodování se přesunulo z pondělních 25,50 na 25,60 CZK/EUR ve druhé polovině týdne.
 • Tento týden byl bohatý na domácí makroekonomické statistiky. Zveřejněna byla květnová čísla z průmyslu, stavebnictví, zahraničního obchodu a maloobchodu a rovněž červnový vývoj nezaměstnanosti a spotřebitelské inflace. Až překvapivě dobře se v květnu dařilo průmyslu. Růst produkce o 3,2 % r/r sice není nijak závratný, avšak s ohledem na slabá průmyslová čísla z Německa a velmi nízkou hodnotu indexu PMI (v červnu jen 45,9 bodu) se jedná o velmi slušný výsledek. Pozitivní je, že v květnu solidně rostly i nové zakázky (o 4,1 % r/r) a to především u motorových vozidel. A právě export automobilů byl v květnu klíčem k vysokému přebytku obchodní bilance ve výši 24,4 mld. korun. Slabší byla naopak květnová čísla ze stavebnictví, kde produkce vzrostla jen o 0,2 % r/r. Důvodem byl pokles produkce v pozemním stavitelství, který nedokázal plně kompenzovat inženýrský sektor. Slabší růst si připsal i květnový maloobchod, kde tržby vzrostly jen o 2,7 % r/r. Důvodem byly především slabší prodeje potravin, zatímco výdaje za nepotravinářské zboží rostly i nadále solidně.
 • Nezaměstnanost vyjádřená podílem nezaměstnaných osob v červnu mírně poklesla, avšak po zaokrouhlení na jedno desetinné místo setrvala na 2,6 %. Za pozornost v červnu stál první pokles nabízených volných pracovních míst (o 4 tis. m/m) od prosince 2016. I přes tuto skutečnost je situace na pracovním trhu z pohledu zaměstnanců nadále pozitivní. Nezaměstnanost zůstává rekordně nízká, mzdy velmi slušně rostou a nabídka volných pracovních míst je i přes zmíněný pokles velmi vysoká, když na jednoho dosažitelného uchazeče o zaměstnání v průměru připadají téměř dvě pracovní pozice. Zároveň je třeba zdůraznit, že pracovní trh se nachází na svých limitech a další pokles nezaměstnanosti je již velmi nepravděpodobný.
 • Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly o 0,2 % m/m, avšak v meziročním srovnání dynamika zpomalila na 2,7 % z květnových 2,9 %. K meziměsíčnímu růstu cen v červnu přispěly hlavně dražší potraviny, dovolené a nájemné s elektřinou. V meziročním srovnání zůstaly v červnu i nadále hlavním zdrojem růstu cen náklady spojené s bydlením včetně energií, které přispívají zhruba z poloviny k celkovému růstu inflace. Domácí ekonomika sice v současnosti i nadále generuje proinflační rizika v podobě nízké nezaměstnanosti a rychlého růstu mezd, avšak bankovní rada České národní banky (ČNB) již letos sazby zvyšovat nebude. Květnové zvýšení sazeb ČNB bylo letos první a podle mě zároveň i poslední, a to přes skutečnost, že se červnový růst spotřebitelských cen nacházel o 0,3procentního bodu nad prognózou ČNB.

Vývoj USD/CZK

 • Koruna se vůči americkému dolaru v tomto týdnu pohybovala v relativně úzkém pásmu 22,70 – 22,80 CZK/USD (v tomto rozmezí se uskutečnila většina obchodů).
 • Šéf americké centrální banky (Fed) J. Powell měl v tomto týdnu pravidelné půlroční projevy v americkém Kongresu. Před Výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů J. Powell poukázal hned na několik rizik, které ohrožují výkon ekonomiky USA, mezi nimiž zmínil pokračující obavy z vývoje mezinárodního obchodu, zhoršující se podnikatelské nálady v USA a tlumené inflační tlaky. Otázkou tak nyní není to, zda Fed na červencovém zasedání sníží úrokové sazby (je téměř jisté, že ano), ale zda to bude o 0,25 či rovnou 0,50procentního bodu.
 • Červencové snížení sazeb by neměl ohrozit ani rychlejší růst červnové spotřebitelské inflace. Zveřejněná inflace totiž v tomto týdnu překvapila vyšším růstem, a to primárně u jádrové složky (0,3 % m/m a 2,1 % r/r). Silná byla i čtvrteční čísla z pracovního trhu v podobě poklesu nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti.


Vývoj PLN/CZK

 • Na měnovém páru koruny vůči polskému zlotému se kurz i v tomto týdnu pohyboval v blízkosti hranice 6 CZK/PLN. Ostatně pohled na graf za poslední čtyři měsíce je výmluvný – obchodování okolo hranice 6 CZK/PLN s minimálními pohyby. V tomto týdnu navíc nebyly zveřejněny žádná významnější statistiky z polské ekonomiky.
 • Polská centrální banka (NBP) zveřejnila aktualizovanou makroekonomickou prognózu, ve které nově počítá s mírně rychlejším růstem spotřebitelské inflace a HDP v letech 2019 a 2020. Tempo růstu inflace by mělo podle NBP ve 2. polovině letošního roku dále zrychlovat a kulminace bychom se měli dočkat v 1. čtvrtletí r. 2020, kdy byl měl meziroční růst cen přesáhnout 3 %. Následně by měl růst spotřebitelských cen zpomalovat směrem k inflačnímu cíli NBP, tj. ke 2,5 %. To, že by NBP v reakci na zrychlení inflace reagovala zvýšením úrokových sazeb je však krajně nepravděpodobné. Guvernér NBP A. Glapiński pravidelně zdůrazňuje, že si dokáže velmi dobře představit stabilitu sazeb až do r. 2022. Aktuální směr měnové politiky klíčových centrálních bank (ECB, Fed) je navíc zcela jasně nastaven směrem k uvolnění, tj. snížení sazeb.


Vývoj EUR/USD

 • Na hlavním měnovém páru dokázalo euro v souhrnu za celý týden mírně posílit. V první polovině tohoto týdne však ještě ztrácelo a v úterý dopoledne krátce zamířilo pod hladinu 1,12 USD/EUR. Ve středu odpoledne euru pomohl projev šéfa americké centrální banky (Fed) J. Powella, který před Výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů poukázal hned na několik rizik, které momentálně ohrožují růst americké ekonomiky. Především zmínil pokračující obavy z negativního vývoje mezinárodního obchodu, zhoršující se podnikatelské nálady v USA a tlumené inflační tlaky v americké ekonomice. Otázkou tak nyní není to, zda Fed na červencovém zasedání (31/7) sníží úrokové sazby (je téměř jisté, že ano), ale zda to bude o 0,25 či rovnou 0,50procentního bodu. Euro tak s ohledem na slova J. Powella ve středu odpoledne posílilo na úroveň 1,125. Dalším ziskům eura ve čtvrtek odpoledne zabránila silnější americká inflace. V pátek zkraje odpoledne se obchodovalo v blízkosti hladiny 1,126.
 • Evropská centrální banka (ECB) trhy v posledních týdnech zcela jednoznačně připravuje na výrazné uvolnění měnové politiky. Zlomovým momentem byly v tomto směru projevy prezidenta ECB M. Draghiho v portugalské Sintře. Následný výběr C. Lagardeové do čela ECB byl potvrzením toho, že ECB zůstane v dalších letech nakloněna nestandardním (v současnosti již možná použít slovo standardní) nástrojům měnové politiky jako jsou např. záporné úrokové sazby či nákup cenných papírů. A konečně v tomto týdnu byl zveřejněn zápis z červnového zasedání ECB, který ukázal, že si ECB jednoznačně vytváří prostor pro významnější uvolnění měnové politiky. Pravděpodobnost, že ECB v září sníží úrokové sazby hlouběji do záporu a zároveň oznámí nový program nákupů cenných papírů (APP) se tak dále zvyšuje.

AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 36 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Vývoj na devizovém trhu ve 28. týdnu (8.7.-12.7.2019)

Diskuze a názory uživatelů na téma: Vývoj na devizovém trhu ve 28. týdnu (8.7.-12.7.2019)

Na dané téma nejsou žádné názory.Přečtěte si také:


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Důchody

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies