TNBiz (TN.cz)
Z domova  |  04.07.2019 13:13:37

Co budou mít Charanzová a Kolaja na starost? Tohle funkce obnáší


Europoslanci Dita Charanzová (ANO) a Marcel Kolaja (Piráti) se zapsali do historie. Česko má díky nim poprvé dva místopředsedy Evropského parlamentu. Co taková funkce obnáší a jaké budou mít povinnosti?

Charanzovou nominovala na místopředsedkyni Evropského parlamentu frakce Renew Europe (Obnova Evropy), dříve ALDE. Europoslanci ji zvolili v prvním kole, kdy dostala 395 hlasů. Kolaja musel na své zvolení čekat až do druhého kola. V něm získal podporu 426 zákonodárců.

"Zastávat funkci místopředsedy Evropského parlamentu je pro mě velký závazek. Věřím, že budu mít z této pozice možnost prosazovat téma transparentnosti a digitalizace s maximální možnou efektivitou," komentoval na facebooku své zvolení Kolaja.

"Dnešek patřil k těm náročnějším dnům v Evropském parlamentu. Před chvílí jsem dosedla. A tak bych se chtěla podělit, byla jsem dnes zvolena místopředsedkyní Evropského parlamentu. Pro mě velká pocta i závazek, dobrá věc pro Česko," uvedla Charanzová.

Evropský parlament má 14 místopředseů, kteří v případě potřeby zastupují předsedu při plnění jeho povinností. Mohou vést plenární zasedání nebo reprezentovat Europarlament na oficiálních akcích a při zvláštních slavnostech. Předseda je tím ale vždy musí pověřit.

Místopředsedové jsou zároveň členy předsednictva, které stanovuje pravidla pro fungování Europarlamentu (EP). "Předsednictvo kromě dalších povinností sestavuje předběžný návrh rozpočtu EP a rozhoduje o administrativních, personálních a organizačních záležitostech," sdělila mluvčí české kanceláře EP Iva Laňová.

Z Jednacího řádu EP vyplývá, že předsednictvo také přijímá finanční, organizační a administrativní rozhodnutí ve věcech týkajících se poslanců, průběhu zasedání či nezařazených poslanců. Kvestory může pověřit plněním určitých úkolů a jmenuje také generálního tajemníka.

Ve středu také europoslanci zvolili předsedu, kterým se stal italský socialista David-Maria Sassoli. Určili také rozdělení zákonodárců a jejich náhradníků do výborů a podvýborů. Složení by mělo v co největší míře odrážet složení samotného EP. Rozdělení europoslanců najdete zde.

Jednání Europarlamentu pokračovalo ve čtvrtek dopoledne, kdy europoslanci zvolili pět kvestorů na prvních dva a půl roku devátého funkčního období. Kvestoři řeší administrativní otázky a jsou, podobně jako místopředsedové, součástí předsednictva.

Kvestory se stali Francouzka Anne Sanderová (EPP), Slovenka Monika Benová (S&D), Malťan David Casa, Francouz Gilles Boyer (Renew Europe) a Polák Karol Karski (ECR).

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688