Patria (Patria Finance)
Investice  |  03.07.2019 06:06:48

Pimco: Střetává se stávající a nově vznikající velmoc, Evropa je zranitelná


Čína by se do roku 2021 chtěla stát zemí s vysokými příjmy. Její HDP na hlavu by se podle vládní strategie měl dostat minimálně na 12 000 dolarů a podle společnosti Pimco se vláda bude všemožně snažit tento „čínský sen“ naplnit. Používá k tomu monetární politiku, fiskální stimulaci a další kroky, které mají podpořit důvěru firem a domácností. Pimco to tvrdí ve svém komentáři k dlouhodobějšímu výhledu ve světové ekonomice a přidává i názor na její další části.

Společnost čeká, že „dospívání čínské ekonomiky s sebou ponese mírný pokles tempa ekonomického růstu“. Lze čekat pomalejší růst pracovní síly, ale zároveň se bude zlepšovat její kvalita daná například úrovní vzdělávání. Celková produktivita faktorů bude hrát v budoucnu vyšší roli než doposud, což by měla zajistit i vládní strategie Made in China 2025. Ta by totiž měla Čínu posunout směrem k výrobě zboží s vyšší přidanou hodnotou.

Ohledně současných obchodních sporů s USA se vedení Pimca domnívá, že na obou stranách je silná motivace k „dosažení příměří“. Čínský i americký prezident chce „politické vítězství a ani jeden z nich nechce vypadat, že kapituloval“. Čína čelí potenciálně větším ztrátám, Spojené státy zase tlačí čas daný volbami roku 2020. V delším časovém horizontu se mohou obě země dostávat do sporů i kvůli bezpečnosti, regionálnímu vlivu a v neposlední řadě může dojít „ke střetu dvou fundamentálně rozdílných ekonomických modelů“. Z historického hlediska jde o další spor mezi stávající a nově vznikající velmocí.

Americká ekonomika nyní zpomaluje, což je dáno slábnoucím efektem fiskální stimulace, slabší globální ekonomikou a zmenšujícím se objemem volných zdrojů na trhu práce. Podle Pimca se ale zatím nezdá, že vše v dohledné době skončí recesí. Největším rizikem pro pokračování oživení jsou obchodní a geopolitické tenze. Potenciální růst se „nezdá být příliš vysoký, ale na druhou stranu by pro vyvolání recese byl pravděpodobně potřeba poměrně velký šok“.

V delším období by potenciální růst mohly zvednout technologické inovace. I kdyby ovšem v této oblasti nastal vývoj jako v devadesátých letech, nedá se čekat, že by podobným tempem rostla i ekonomika, protože nyní je jiná situace například v oblasti demografie. Radikální posun ve fiskální politice je podle Pimca nepravděpodobný, a to bez ohledu na výsledky prezidentských voleb v roce 2020. Obě hlavní politické strany mají sice „chuť na investice do infrastruktury, ale neshodnou se na jejich financování“. Pokud ale dojde na recesi, pravděpodobně přijde fiskální stimulace.

Fed bude podle Pimca „reagovat na data, která z ekonomiky přicházejí“. Chce ukotvit inflační očekávání na svém cíli ve výši 2 %, a proto bude ochoten nechat inflaci, aby tento cíl na nějaký čas přestřelila. Centrální banka bude také pozorně sledovat obchodní konflikty, které mají zatím jen negativní dopad na americkou ekonomiku, ale to se může v budoucnu změnit. V tuhle chvíli má Fed prostor pro reakci na případné zpomalení ekonomiky, protože sazby se vzdálily od nuly. Navíc má k dispozici další nástroje včetně kvantitativního uvolňování a během předchozích let se naučil, jak je využívat efektivněji.

Růst evropské ekonomiky bude podle Pimca v následujících pěti letech jen mírný, ale podobně jako v USA se může i zde projevit pozitivní efekt vyšší produktivity. Evropa je náchylná na případnou recesi v USA a evropské vlády navíc nejsou schopny dohody ohledně případné fiskální reakce. Inflace v Evropě by mohla mírně růst s tím, jak dochází k utahování podmínek na trhu práce, sazby se budou pravděpodobně držet nízko. Evropa je zároveň úzce provázána s vývojem globálního obchodu a geopolitické tlaky jsou tak pro ni větším nebezpečím. ECB podle Pimca pod novým vedením výrazně nezmění svůj přístup k monetární politice, v případě útlumu by ale pravděpodobně potřebovala pomoc ze strany fiskální politiky.

Zdroj: Pimco

 

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Čt   9:30  Oznámení o aukci 1. tranše SPP 913 MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Čt   9:19  Moneta: Meziroční růst, výsledky nad odhady, poslední den obchodování s dividendou.. Investiční bankovnictví (Komerční banka)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688