Rekordní aukce Galerie KODL: Kupkovy Plochy Příčné II se vydražily za 65 milionů korun
Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci v Praze prodal za 65 milionů korun. Vyvolávací cena byla 28 milionů. I s dvacetiprocentní aukční přirážkou kupec za dílo zaplatí 78 milionů korun. Odhadní cena obrazu před aukcí byla mezi 40 a 60 miliony korun. S dosaženou cenou se obraz stal novým rekordmanem českých aukcí.
Kupkova díla jsou nejdražšími na českém aukčním trhu, první příčku tři roky držel jeho obraz Série C I. (Protihodnoty), který se v roce 2016 prodal za 62 milionů korun.
Dnes dražený obraz, jehož protějšek má ve sbírce Národní galerie Praha, se dostal na veřejnost po mnoha letech v soukromé sbírce. V Praze na Žofíně ho dnes v dražbě prodávala společnost Galerie Kodl. Je jedním z nedůležitějších děl Kupkovy tvorby a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým Kupka značně předstihl vývoj světového malířství. Podle informací, které ČTK získala v místě dražby, zůstane obraz v české sbírce.
František Kupka: Plochy příčné II
Dnešní aukce nabídla 250 děl s celkovou vyvolávací cenou přes 150 milionů korun. Vyvolávací částka byla navýšena na více než 319 milionů. Ve zcela zaplněném sále Žofína se prodalo 97 procent položek. "Samozřejmě mě nesmírně těší rekordní prodej obrazu Františka Kupky, velká účast na sále i celková výše obratu. Osobně mám velkou radost z mimořádného úspěchu díla Jakuba Schikanedera, protože se jedná o klasika mého oblíbeného českého 19. století. Potěšený jsem i novými rekordními prodeji současných umělců Ondřeje Basjuka a Jana Pištěka," uvedl Martin Kodl, majitel aukční síně.
Druhou nejdražší prodanou položkou je práce Jakuba Schikanedera Mlékařka vydražená za 19,5 milionu korun (vyvolávací cena byla čtyři miliony), jež je považovaná za objev posledního desetiletí na českém trhu s uměním, a to nejen v rámci Schikanederovy tvorby. Jedná se o autorův nový autorský rekord.
Hold Picassovi Jindřicha Štyrského se vyšplhal na 13,4 milionu korun (vyvolávací cena byla osm milionů). Značnému zájmu se těšilo i plátno Mikuláše Medka Zobrazení pohledu na nějakého svatého, které vystoupalo z vyvolávací částky 2,9 milionu na 10,7 milionu korun.
Hranici pěti milionů překonala tři kubistická zátiší od Emila Filly - Zátiší se sovou (vydraženo za 7,7 milionu), Zátiší s demižonem (vydraženo za 5,5, milionu) a Zátiší s kytarou (vydraženo za 5,2 milionu). Pětimilionovou hranici pokořil i olej na plátně Křepelka od Josefa Čapka (vydraženo za 6,8 milionu) a další dílo stejného autora Dva muži (vydraženo za 5,7 milionu). Obraz Peřeje na Orlici z modrého období Václava Špály se prodal za 5,2 milionu. Výtěžek 959.000 korun z prvních deseti dražených položek byl již poosmé věnován Centru Paraple.
Kupkův nový rekordní obraz je ukázkou čisté geometrické abstrakce, kterou autor rozvinul díky svému přístupu ke konstruktivistickým tendencím. Jeho úvahy o nosných vlastnostech barvy zde vyústily v sestavu vertikálně stavěných linií a ploch. Plány v neurčeném prostoru ubíhají na třech hlavních svislých osách a svádí tichý demonstrativní boj s horizontálně položenými tělesy, píše se v katalogu. Křehkost barevnosti i malířského provedení umocňuje teoretický kontext celé této malby, která se stala jedním ze zásadních mezníků Kupkova hledání možností abstraktního výtvarného jazyka.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Alternativní investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.03.2024 XTB zvyšuje úroky z volných prostředků!
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Petr Lajsek, Purple Trading
Slabá koruna prodraží dovolenou. Kolik si kde letos připlatíme?
Michal Brothánek, AVANT IS
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trhy excelují: Japonský Nikkei, americký Nasdaq a nejnověji i zlato dosahují historických maxim
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Spotřebitelská inflace dále ustupuje, meziroční růst již na inflačním cíli ČNB
Ali Daylami, BITmarkets
Vítězství Trumpa může zbrzdit rozvoj centralizovaných digitálních měn
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Velké odhalení, aneb nová kampaň proti kyberšmejdům. Tentokrát z úřadu
Jan Béreš, Kalkulátor.cz
Petr Holub, MojeNebankovka
Lukáš Raška, Portu
Češi berou nadprůměrné důchody. Za nejvyššími musíme do Norska
Zuzana Dubová, RekvalifikacniKurzy.cz
Historické okénko rekvalifikace a kde získat nové dovednosti v Brně
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex březen 2024: Hypoteční sazby stagnují. Další zlevnění hypoték přijde na jaře
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Energetika v problémech: Ceny energií padají, ze situace ale těží spotřebitel