europa.eu (Evropská komise)
Ze světa  |  22.05.2019 14:27:47

Komise navrhuje zvýšit transparentnost cen v potravinářském řetězci


@EU

Navrhovaná opatření se budou týkat odvětví masa, vajec, mléka a mléčných výrobků, ovoce a zeleniny, polních plodin, cukru a olivového oleje. Vycházejí ze stávajících systémů sběru údajů a z již používaných postupů, kterými hospodářské subjekty a členské státy sdělují Komisi informace o trhu. Nyní budou mít širší oblast působnosti. Za sběr údajů o ceně a trhu bude odpovědný každý členský stát.

22/05/2019

Poté, co se Komise zasadila o zákaz nekalých obchodních praktik a lepší spolupráci výrobců, představila nyní třetí návrh usilující o spravedlivější potravinářský dodavatelský řetězec. Má být zajištěn transparentnějším oznamováním cen v celém jeho průběhu. 

Evropská komise dnes předložila návrh, díky němuž budou k dispozici klíčové informace o tom, jak se během pohybu zemědělsko-potravinářských produktů dodavatelským řetězcem určují jejich ceny.

Z rozdílů v nákupní a prodejní ceně lze vyčíst vedlejší náklady (např. náklady na dopravu, pojištění, skladování atd.) mezi prodávajícím a kupujícím. Větší transparentnost může pomoci k lepším obchodním rozhodnutím a zlepšit důvěru ve spravedlivý obchod mezi jednotlivými stupni dodavatelského řetězce. Přístup k včasným a snadno dostupným informacím o vývoji trhu je rovněž klíčem k tomu, jak být efektivně konkurenceschopný na celosvětových trzích.

Komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan k tomu uvedl: „Silnější postavení zemědělců v potravinářském dodavatelském řetězci bylo pro Komisi vždy prioritou. Větší transparentnost trhu umožní rovný přístup k jasnějším informacím o cenách a spravedlivější a vyváženější potravinářský řetězec. Nová pravidla doplní nedávno přijatou směrnici o zákazu nekalých obchodních praktik a posílí postavení slabších a menších subjektů v dodavatelském řetězci. K jejich zavedení přispěla i velmi silná podpora veřejnosti v celé EU, která si přeje posílit úlohu zemědělců v potravinovém řetězci.

K dispozici sice je velké množství informací o vývoji na zemědělských trzích (ceny, objemy výroby, zásoby atd.), neexistují však téměř žádné informace o dalších klíčových trzích v zemědělsko-potravinářském řetězci, konkrétně o těch, které působí mezi zemědělci a spotřebiteli na úrovni zpracování potravin a na maloobchodní úrovni. Tato asymetrie informací mezi zemědělci a ostatními aktéry dodavatelského řetězce staví zemědělce do značně nevýhodného postavení a narušuje důvěru ve spravedlivé obchodování. Na nedostatek informací o vývoji na trhu od zpracovatelů a maloobchodníků se poukazuje jako na tzv. „černou skříňku“ zemědělsko-potravinářského řetězce. Dnešní návrh tuto skříňku otvírá.

Navrhovaná opatření se budou týkat odvětví masa, vajec, mléka a mléčných výrobků, ovoce a zeleniny, polních plodin, cukru a olivového oleje. Vycházejí ze stávajících systémů sběru údajů a z již používaných postupů, kterými hospodářské subjekty a členské státy sdělují Komisi informace o trhu. Nyní budou mít širší oblast působnosti. Za sběr údajů o ceně a trhu bude odpovědný každý členský stát. Komise doporučuje, aby si členské státy zvolily nákladově nejefektivnější přístup a v zájmu snižování administrativní zátěže se nezaměřovaly na malé a střední podniky. Členské státy sdělí údaje Komisi, která je následně zveřejní na svém portálu zemědělsko-potravinářských údajů a prostřednictvím středisek EU pro sledování trhu. Je nezbytné, aby informace poskytované členskými státy byly přesné a včasné.

Podle pravidel Komise pro zlepšování právní úpravy je nyní návrh zveřejněn po dobu čtyř týdnů k veřejné konzultaci. Evropská komise jej pak přijme a plánuje, že vstoupí v platnost šest měsíců po přijetí.

Souvislosti

Komise již od začátku svého mandátu usiluje o to, aby byla v potravinářském dodavatelském řetězci nastolena větší spravedlnost a rovnováha.

V roce 2016 byla zřízena pracovní skupina pro zemědělské trhy (AMTF), jejímž úkolem je posuzovat úlohu zemědělců v širším potravinovém řetězci a vydávat doporučení, jak ji posílit a zlepšit.

Na základě těchto doporučení Komise v roce 2017 zahájila počáteční posouzení dopadů a veřejnou konzultaci týkající se zlepšování potravinového dodavatelského řetězce. Obě akce se zaměřovaly na tři oblasti: nekalé obchodní praktiky, spolupráci výrobců a transparentnost trhu. 

Z celoevropského průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky byly zveřejněny v únoru 2018, vyplynulo, že lepší postavení zemědělců v potravinovém dodavatelském řetězci by uvítala velká většina respondentů (88 %). Ve veřejné konzultaci z roku 2017 ohledně modernizace společné zemědělské politiky vyjádřilo 96 % respondentů souhlas s návrhem, aby jedním z cílů společné zemědělské politiky EU bylo lepší postavení zemědělců v hodnotovém řetězci.

Komise loni předložila návrh zakázat nekalé obchodní praktiky v potravinářském dodavatelském řetězci. Evropský parlament a Rada o něm hlasovaly v dubnu 2019. Nová pravidla zajistí ochranu 100 % zemědělců i malých a středních podniků v Unii proti nekalým obchodním praktikám v potravinářském dodavatelském řetězci.

Další informace

Návrh na větší transparentnost trhu v rámci potravinového řetězce EU

Komise vítá podporu Parlamentu pro zákaz nekalých obchodních praktik

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Komise navrhuje zvýšit transparentnost cen v potravinářském řetězci

Diskuze a názory uživatelů na téma: Komise navrhuje zvýšit transparentnost cen v potravinářském řetězci

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Důchody

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies