Globální finanční systém a jeho trhliny
Dnešní svět je světem, který se v každém směru vyznačuje svou obrovskou dynamikou. Vidíme, jak se vše vyvíjí neustále kupředu a propojení je patrné na každém našem kroku a ovlivňuje náš každodenní život. Technický pokrok, propojování a centralizování v nespočtech oblastí, dělá dnešní svět stále menším a náchylným na události, které pak když přijdou se přelévají jako tsunami do všech koutů světa a vytvářejí krize, které mají dalekosáhlé důsledky pro celé státy, jejich ekonomiky a pro každého z nás. Dnešní globální finanční systém je velmi náchylný a v historii jsme byli svědky, jak se dokáže zhroutit jako domeček z karet. Nyní se na každém kroku neustále skloňuje slovo recese, krize. Odhaduje se zda přijde v roce 2019 nebo 2020 nebo 2021 atd. Ano, jednou opět přijde určitá recese, krize, což je logické po období růstu. Vše se vyvíjí v cyklech a nyní se dá říci, že růstový cyklus překonal již nějaký průměr, kdy se daří. Bohužel, jsou to jen odhady, jelikož v dnešní době nikdo neví co bude zítra, natož za rok, dva. Ano, dají se vysledovat určité trendy, podobná data, vývoje atd., které předcházely minulým krizím a to může pomoci k nějakým odhadům, zda se blíží další apod., ale každé krizové období je jiné.
Když se podíváme na dnešní svět, ten se od poslední krize neskutečně změnil. Šel mílovými kroky kupředu a to v každé oblasti. Za tu dobu přibylo x problémů a na druhou stranu ty minulé se nějak nevyřešily, takže "problémová" bublina globálního světa se spíše zvětšila. Nyní je jen otázkou, co a kde může novou krizi vyvolat. Bude to impuls z geopolitické oblasti? Po celém světě jsou ohniska potenciálních rizik, které mají vliv na celý svět a pokud by propukly naplno, opět se přelijí do celého světa. Bude to opět krize hypoteční? Bude to krize z extrémního globálního zadlužování? Dojde ke krachu nějaké globální banky? Bohužel toto vůbec nejde s jistotou říci a předpovědět, nikdo z nás nemá věšteckou kouli.
Pojďme se podívat na pár zajímavostí z globálního finančního světa, jaké problémy má a co může být také určitým spouštěčem nějaké krize:
Začátkem roku 2019 vyšla zpráva jedné přední světové neziskové organizace, která uvádí, jak se změnila držba bohatství ve světě. Organizace uvedla, že se až několikanásobně zvýšil rozdíl mezi bohatými a chudými. Necelých 30 nejbohatších na světě vlastní tolik co téměř 4 miliardy lidí. Ještě v roce 2016 jich bylo 61, v roce 2017 43. Tento obrovský nepoměr značí, jak se neustále zvětšuje nerovnost mezi bohatými a chudými, dá se říci, že se úplně ztrácí střed. Pár lidí tedy tahá za nitky a ovládá celý svět.
Další oblastí, která rovněž souvisí s rozdělením světového bohatství je vzestup skupiny ultra bohatých (UHNWI - Ultra High-net-worth individuals, kde jsou zahrnuti ti, kteří mají čisté jmění nejméně 30 milionů USD a vyšší. Tyto skupiny se koncentrují převážně ve významných světových metropolích a podle zprávy jich v roce 2018 bylo cca 198 342 lidí a tento počet má dále narůstat.

Dnešní globální finanční systém je velmi centralizovaný a v dnešní době centrální banky kontrolují vše od úrokových sazeb až po výdej dané měny a k tomu přidejme stát a významné korporace, které opět tahají za dané nitky.
Téměř 2 miliardy lidí nemá přístup k bankovním účtům, nemá přístup k finančním institucím, elektronickému bankovnictví a tedy nepodílejí se a nejsou zapojeny v globálním finančním systému, z toho také vyplývá neorientace v tomto sektoru. Podle celosvětového průzkumu pouze 1 ze 3 lidí chápe základní finanční koncepce.
Pokud mají lidé již přístup k účtům a finančním službách, přichází problém v nekonečných poplatcích za nespočet služeb, administrativy atd. Z toho pak vyplývá další problém a to je růst nedůvěry ve finanční systém. Rovněž důvěra ve vládu je na nízkých úrovních.

Centralizace vede k tomu, že vlády, finanční instituce mají vše pod kontrolou. Mohou omezit platby, blokovat účty atd. Což opět výrazně a nebezpečně podkopává finanční systém a důvěru lidí. Následně lidé hledají jiné cesty a alternativy, jak se mohou od tohoto systému oprostit.
Dnešní svět je světem, ve kterém se žije na dluh a zdá se, že je to normální, nikdo to neřeší. Tato globální dluhová bublina se zvětšuje do extrémních rozměrů a je otázkou, kdy splaskne a napáchá velké škody.
Vývoj globálního dluhu v bilionech USD a % změna:


Ing. Jakub Petruška
Vystudoval Ekonomickou fakultu na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě a v současné době působí ve společnosti Zlaťáky.cz jako investiční analytik a poradce. Zabývá se zejména fundamentálními analýzami a technickými analýzami komoditních trhů.

Zlaťáky.cz
Jedna z nejvýznamnějších společností na trhu nabízí nejlepší ceny investičního zlata a stříbra od renomovaných světových výrobců Argor Heraeus SA, PAMP, Perth Mint, Münze Österreich. Disponujeme též nejširší nabídkou numizmatiky v rámci Evropy! Důvěřujte tradici – jsme s Vámi už 10 let. Více informací na www.zlataky.cz
Globální finanční systém a jeho trhliny
Na dané téma nejsou žádné názory.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Eurozóna a globální finanční systém očima českého Dr. Zkázy
- Popis systému | Daňový systém ČR | Daně | Finanční správa
- Trumpův tweet rozbouřil globální finanční trhy
- Vzestup ETF na globálním finančním trhu!
- Project Syndicate: Globální obchodní systém se může zhroutit
- Globální bankovní systém by se měl regulovat omezením velikosti rozvah bank
- Český finanční systém s.r.o. , Praha IČO 24743607 - Obchodní rejstřík firem
- Daňový systém ČR | Daně | Finanční správa
- Globální finanční výsledky GSK za 2. čtvrtletí roku 2018: Tržby přesáhly 7 miliard liber, společnost začne víc investovat do vývoje a inovací
- Obchodní spory ohrožují globální finanční stabilitu
- Globální finanční krize před 10 lety (ČRo, audio)
- Finanční úřady | Orgány finanční správy | Finanční správa | Finanční správa
Benzín a nafta 08.12.2019
Natural 95 32.06 Kč![]() ![]() | Nafta 31.69 Kč![]() ![]() |
Prezentace
02.12.2019 Jak správně topit v zimě a ušetřit za vytápění?
26.11.2019 Investujte chytře a získejte výnos až 6 % p.a.
25.11.2019 Milý Ježíšku... tepelné čerpadlo nebo klimatizaci?
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Jiří Mesároš, Dluhopisy.cz
Martin Krištoff, CFD World
Hongkong by měl zvýšit výdaje na podporu hospodářského růstu
Olívia Lacenová, TopForex
IPO Saudi Aramca se blíží. Zájem investorů překonal předpoklady
Michal Dvořák, TradeCentrum
Digitální měny centrálních bank stojí před historickým milníkem
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Mírně pesimistický výhled na růst české ekonomiky v roce 2020
Lukáš Baloga, ProfitLevel
Jonáš Mlýnek, LYNX
Příprava na recesi? Tohle je 9 defenzivních akcií pro rok 2020
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Zlato již několik týdnů osciluje u klíčové hranice 1 500 USD/Oz
Zdeněk Ďuriš, EKKA-Gold
Patrik Hudec, GENERALI
Výhled globální měnové politiky vedl k silnému růstu rizikových aktiv
Tiskové zprávy
ČEZ si půjčil rekordně levně. Za obří emisi...
V ČR pracuje jen necelá polovina maminek dětí do..
Vysokoškoláci chtějí nejčastěji pracovat v IT...
Průzkum České spořitelny: Úspory Čechů rostou ve..