Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  20.05.2019 10:20:11

Ceny rostly napříč ekonomikou, zemědělství tvořilo výjimku (Analýzy makroindikátorů)

Dnešní data ukazují, že ceny se zvyšují napříč ekonomikou. Výjimku v dubnu tvořily ceny v zemědělství. Ty ale pouze korigovaly svůj předchozí růst. Ceny v primárních okruzích budou i nadále tlačit do inflace spotřebitelů skrze rostoucí náklady. I proto předpokládáme, že se spotřebitelská inflace udrží nad dvěma procenty po celý letošní rok a přiměje ČNB ještě jednou zvýšit sazby.  

Ceny průmyslových výrobců v dubnu pokračovaly v růstu. V meziměsíčním vyjádření přidaly 0,7 %, což v meziročním srovnání představuje zvýšení o 4,3 %. Ceny v průmyslu tlačily i nadále nahoru rostoucí ceny ropy. Oproti konci loňského roku byla ve druhé polovině dubna cena ropy již skoro o 50 % vyšší. Kromě cen, které jsou navázány na ropu, statistici v dubnu zaznamenali i nárůst cen v potravinářském průmyslu. Mírné překvapení přinesly ceny v zemědělském sektoru. Ty v dubnu korigovaly svůj silný růst z předchozích měsíců, když se snížily o 1,2 % m/m. Meziročně si však stále drží velmi silný růst ve výši 9,4 %. Meziměsíční snížení cen šlo na vrub zejména rostlinné produkci, zatímco ceny živočišné výroby šly postupně nahoru.   

Zdražování pokračovalo i v sektoru stavebnictví. To není překvapivé vzhledem k vysokému převisu poptávky po stavebních pracích nad jejích nabídkou. Ceny ve stavebnictví tak v dubnu vzrostly o 0,7 % m/m. V meziročním vyjádření jejich dynamika dosáhla 5,4 %.  Vyšší ceny zaznamenali statistici i v oblasti služeb. Zde ceny stouply o 0,5 % m/m. Ve velkém se na tom znovu podílely ceny za reklamu, nicméně i bez jejich přispění by v tomto sektoru došlo ke zdražení o 0,2 %. Meziročně byly ceny ve službách vyšší o 2,7 %.

I přes květnové deště zůstává v Česku sucho, což se bude i nadále projevovat na cenách v zemědělství. Neočekáváme tedy jejich výraznou korekci. I ceny ropy se kvůli napětí na Středním východě znovu začaly zvyšovat. Ceny v průmyslu tak v blízké době nečeká pokles. Na své rostoucí trajektorii zůstanou ceny ve stavebnictví, které nadále budou trpět nedostatkem kapacity. Nakonec i ceny v tržních službách by podle našeho odhadu neměly ztratit svou dynamiku. Působit na ně totiž nepřestane vliv rostoucích mezd. Celkově tedy očekáváme, že inflační tlaky v ekonomice zůstanou letos silné. Spotřebitelská inflace se tak podle našeho odhadu bude držet nad dvěma procenty po celý letošní rok. Spolu s kurzem koruny, kterému se nechce posilovat, budou inflační tlaky z primárních okruhů jedním z hlavních důvodů, proč ČNB ještě ve druhé polovině roku zvýší sazby.
Autor: Viktor Zeisel

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá   9:19  Milorad Mišković: Poptávka a nabídka na rezidenčním trhu (nejen) v Praze se... Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Pá   9:17  Ranní shrnutí (29.03.2024) X-Trade Brokers (XTB)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688