Michal Dvořák (TradeCentrum)
Okénko investora  |  23.04.2019 17:11:51

Trh s ropou už pociťuje sílu sankcí

 

Loni v listopadu, kdy Spojené státy uvalily sankce na Írán, včetně sankcí na dovoz ropy z Íránu, poskytly šestiměsíční výjimky (SRE), které jsou lépe známy, jako prominutí sankcí několika zemím, včetně Číny a Indie. To představovalo více než 50 procent dovozů ropy z Íránu výměnou za slib výrazného snížení objemu dovážené komodity z této země.

Po víkendových spekulacích, které posunuly ceny ropy na mezinárodním trhu na podstatně vyšší úroveň, která se promítla do reálných cen v pondělí po otevření obchodování, Trumpova administrativa včera oficiálně oznámila, že neplánuje opakovat výjimky a dodrží jejich expiraci začátkem května. Ropa Brent vyskočila o více než 3,2 procenta, zatímco severoamerická WTI posílila o 2,8 procenta. WTI se v současné době obchoduje na 65,89 USD (0815 GMT) za barel a Brent +7,5 USD premium diferenciál za barel vůči WTI.

Bílý dům ve svém prohlášení oznámil, že tři velcí výrobci (USA, Saúdská Arábie a SAE) úzce spolupracují, aby zajistili, že trh s ropou zůstane dobře zásobován navzdory snahám snížit vývoz ropy z Íránu na nulu. Jak Saúdská Arábie, tak Spojené arabské emiráty však snižují svou produkci ropy v souladu s dohodou o výrobě mezi OPEC a Ruskem, vedenými zeměmi Non-OPEC s cílem snížit globální dodávky o 1,2 milionu barelů denně.

Bude tedy zajímavé sledovat úroveň produkce výše uvedených dvou zemí v následujících měsících. Čas také ukáže, zda se Spojeným státům podaří snížit dovoz íránské ropy bez podpory ze strany Evropské unie, jejíž stanovisko je i nadále ve prospěch pokračování společného komplexního akčního plánu (JCPoA), který je lépe známý jako íránská jaderná dohoda, a který byl dohodnut mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi (Spojené státy, Spojené království, Německo, Francie, Čína a Rusko) pod prezidentem Barrackem Obamou, ale byl ukončen administrativou D. Trumpa.

Obavy z nárůstu cen ropy a menší míra monetárních a fiskálních stimulů v Číně s velkou pravděpodobností, ve více, či méně vzdálené budoucnosti dopadne na sentiment trhů – opět se nabízí otázka, jak významný afekt bude tato konfigurace mít na jednání EU-Čína-USA.

Trumpova administrativa v pondělí oznámila, že všichni dovozci íránské ropy budou muset brzy ukončit své dovozy, nebo budou podléhat sankcím USA. V reakci na to Írán uvedl, že bude blokovat nejdůležitější kritické místo pro světový obchod s ropou, Hormuzský průliv, tedy pokud by Teheránu bylo zakázáno používat jej k vývozu ropy. Výhrůžka blokování průlivu zazněla z Teheránu jíž před několika měsíci. Nicméně aktuální geopolitická situace na Blízkém východě, tedy volbyIzraeli a snaha o anexi části palestinského území, nevyjasněná situace v Turecku a radikalizace Turecka, EU, která dlouhá léta balancuje na tenkém provazu a rozhodnutí o přijetí Turecka do EU, resp. zahájení rozhovorů, nebo jejich odmítnutí a je aktuálně pod iracionální tenzí obav „míšení ras a kultur“ a doposud neuzavřené rozhovory mezi USA a Čínou dále situaci komplikují a vytváří nepřehledný mix možných alternativ. Zvyšující se geopolitické napětí by mohlo zvýšit ceny ropy, i když americký ministr zahraničí Mike Pompeo také řekl, že Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty se dohodly na „zajištění vhodných dodávek (ropy) pro trhy“, aby nahradily ztrátu íránské komodity na světovém trhu.

Lze očekávat, že ceny ropy porostou v silné rally, s přihlédnutím k zvyšování čistých dlouhých pozicí na futures kontraktech, což zpětně generuje tlak na křivku spotového obchodování.

Čína uvedla, že monetární politika by měla být v souladu s hospodářským růstem a změnami spotřebitelských cen předem definovaná a doladěná podle vývoje ekonomických ukazatelů (prohlášení čtvrtého zasedání Ústředního výboru pro finanční a hospodářské záležitosti, kterému předsedal čínský prezident Xi Jinping) v pondělí. Toto lze snadno interpretovat jako ústup od měnových a finančních stimulů čínské ekonomiky – jak výrazný, případně na jak dlouho není zcela zřejmé…

Čínská inflace CPI v březnu meziročně vzrostla na 2,3 procenta z 1,5 procenta v únoru, a to především v důsledku zvyšování cen vepřového masa a pohonných hmot.

Vedle výrazného impaktu na Čínu by měl další progres v růstu cen ropy silný, ne-li zdrcující dopadl na Indii – vysoký deficit platební bilance a silná poprávka po ropě, cena ropy silně ovlivňující vývoj indické měny.

Zřejmým faktem je, že ropa je aktuálně více politickým nástrojem, než kdy v nedávné minulosti; o schopnosti administrativy Bílého domu dohlédnout všechny aspekty jednání prezidenta USA lze možná pochybovat, nicméně nemusí být velkým překvapením, pokud D. Trump nakonec ze svého stanoviska na poslední chvíli ustoupí – nebo bude k ústupku donucen?...

Michal Dvořák

Je hlavním analytikem společnosti Tradecentrum. Od roku 2013 je rovněž výkonným ředitelem EFEKTA finance SE se specializací na Corporate finance a Supply Chain Management a Credit insurance. Od roku 2017 se podílí na tvorbě algoritmů pro vysokofrekvenční obchodování. Dříve pracoval v řízení rizik KUREG Úvěrové pojišťovny, ve Factoringu České spořitelny a v Leader Investments, kde byl dealerem na devizovém trhu.





Tradecentrum

Je licencovaným obchodníkem, který poskytuje investiční poradenství v řadě zemí světa a poskytuje globální přístup na trhy. Klienti mají možnost obchodovat širokou škálu finančních instrumentů.

To, co je dělá výjimečnými, je především profesionální a individuální přístup ke klientům, kteří jsou naší prioritou a nedílnou součástí naší společnosti.

TradeCentrum je registrovaná obchodní značka Goldenburg Group Limited, což je kyperská investiční firma (CIF) pod dohledem a regulací Kyperskou komisí pro burzy a cenné papíry (CySEC) s CIF Licencí číslo 242/14.

Více informací na: https://tradecentrum.com/cs/

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Čt   9:26  Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje? Mgr. Timur Barotov (BHS)
St 15:53  Válečný scénář: Bude benzín za 45 Kč? Petr Lajsek (Purple Trading)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688