TNBiz (TN.cz)
Důchody a penzijní  |  05.04.2019 19:08:38

Řadě Čechů hrozí, že nedostanou důchod. Na co si dát pozor?

Chodit dlouhodobě jen po brigádách nebo mít dohodu o provedení práce se může ve finále pořádně vymstít. Až příliš pozdě totiž lidé zjistí, že nemají nárok na invalidní či dokonce starobní důchod!

"Řada lidí se domnívá, že když pracují a mají příjem, automaticky jsou i pojištěni na důchod. Pokud však pracují pouze na dohodu o provedení práce a jejich odměna je do 10 tisíc měsíčně, zaměstnavatel za ně důchodové pojištění neodvádí," varuje na svých stránkách ombudsmanka Anna Šabatová.

Takhle odpracovaná doba se totiž nezapočítává do důchodu. Podobné je to i u lidí, kteří jsou dlouhodobě evidovaní na úřadu práce. "Pro nárok na invalidní důchod se z doby evidence na úřadu práce započítávají maximálně 3 roky, pokud je žadateli nad 55 let. U mladších se započítává jen rok," uvádí veřejná ochránkyně práv.

Pořádně studená sprcha tak čekala na muže, který byl na úřadu práce a během toho si brigádně přilepšoval ve sběrně surovin. Při pracovním úrazu přišel o ruku a úřady mu uznaly druhý stupeň invalidity.

Na invalidní důchod ovšem nárok nemá, protože dostatečně dlouho neplatil důchodové pojištění. Žadatelé o invalidní důchod ve věku od 28 do 38 let musí pro přiznání důchodu splnit podmínku pěti let důchodového pojištění z posledních deseti let před vznikem invalidity. U žadatelů nad 38 let se může alternativně počítat i 10 let pojištění z posledních 20 let.

"Stěžovateli nepomohlo ani to, že zákon o důchodovém pojištění pamatuje na invaliditu v důsledku pracovního úrazu. V těchto případech vzniká nárok na invalidní důchod automaticky. Podmínkou ovšem je, že k pracovnímu úrazu došlo při výkonu činnosti, která zakládá účast na důchodovém pojištění," pokračuje ombudsmanka.

Jenže protože dotyčný jen brigádničil za méně než deset tisíc měsíčně, důchodové pojištění neodváděl. Ombudsmanka mu tak nemohla pomoct a pouze ho poučila, že se může obrátit přímo na ministryni práce a sociálních věcí a požádat o individuální přezkoumání svého případu.

Jak ovšem uvedla mluvčí resortu Barbara Hanousek Eckhardová, stejná situace je i u starobních důchodů. Tady je minimální doba zaplaceného důchodového pojištění dokonce 25 let. 

"Starobní důchod se navíc vypočítává podle výše předchozích výdělků. Například číšníci, kteří dostávají plat dvanáct tisíc a dalších deset mají třeba z dýšek, mohou být v penzi velmi nemile překvapení," upozorňuje mluvčí ministerstva.

Více: Komu může být v roce 2019 přiznán starobní důchod?

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

06.04. 17:18  Dotaz (Pavel3558)
05.04. 21:06  vdovsky duchod (stata iveta)







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688