Patria (Patria Finance)
Investice  |  01.04.2019 15:19:35

Jak moc je americká ekonomika ohrožena vnějším šokem?


V médiích je hodně slyšet o tom, jak se americká monetární politika projevuje v jiných zemích. Méně se ale už probírá, jaký dopad mají globální šoky na americké hospodářství, uvedl člen vedení amerického Fedu Richard H. Clarida na sympoziu pořádaném Banque de France. Podle jeho názoru je americká ekonomika se zbytkem světa stále více provázána, tudíž je na vnější šoky citlivější.

Jaké jsou hlavní přenosové kanály, které americké hospodářství ovlivňují? Clarida dává za příklad negativní poptávkový šok ze zahraničí, který se v první řadě projeví poklesem poptávky po amerických exportech a následným poklesem HDP. Recese v zahraničí také vede k poklesu sazeb, což samo o sobě vytváří tlak na posilování dolaru a následně další pokles vývozů (spolu s růstem dovozů). Posilování dolaru také snižuje domácí inflační tlaky.

V neposlední řadě pak musíme uvažovat o chování finančních trhů. Vedle výše zmíněného vlivu úrokového diferenciálu na kurz dolaru se v případě Spojených států může projevovat efekt změn averze k riziku. Pokud nastane ve světové ekonomice odklon od rizikových aktiv, to samo o sobě vyvolává příliv kapitálu do USA a vytváří další tlaky na posílení dolaru. Z hlediska domácí poptávky je ale tento efekt tlumen tím, že příliv kapitálu zároveň tlačí dolů výnosy dluhopisů.

Příkladem negativních vnějších šoků z nedávné historie byly roky 2011–2013, kdy se dostala do problémů eurozóna, nebo když Čína v roce 2015 a 2016 procházela odlivem kapitálu a devalvací. Obě epizody vyvolaly velké vlny na finančních trzích a v globální ekonomice, americké akcie tehdy oslabovaly, dolar posiloval, výnosy amerických vládních obligací klesaly. I přesto se ale celkové finanční podmínky v USA utáhly a dolehly na poptávku. Větším škodám ovšem zabránila akomodační monetární politika Fedu, uvedl Clarida.

Ekonom se domnívá, že podobné události ukazují, jak důležitá je rychlá reakce Fedu na vývoj v zahraničí. Z hlediska odolnosti americké ekonomiky na vnější šoky je pak podle něj klíčový stav finančního systému. V současné době pak hrozí zejména negativní šok spojený s brexitem, obchodními tenzemi a možným zpomalením růstu globální ekonomiky. Pozitivní je, že Fed má díky utlumené inflaci možnost relativně flexibilně reagovat v případě, že by americkou ekonomiku větší vnější šok skutečně zasáhl.

Zdroj: FED

 

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688