Patria (Patria Finance)
Akcie v ČR  |  28.03.2019 08:38:26, aktualizováno 30.03.2019 09:09:54

PFNonwovens zvýšil meziročně zisk o 268 %, pro letošek míří s EBITDA na 1,3 až 1,45 miliardy korun


Společnost PFNonwovens a.s., přední evropský výrobce netkaných textilií, obchodovaný na pražské burze, dosáhl v posledním loňském čtvrtletí čistého zisku 377,7 milionů korun při zisku EBITDA 347,1 milionu korun. Celoroční čistý zisk za rok 2018 dosáhl 815,2 milionu korun při EBITDA 1,35 miliardy korun. Jde o předběžná čísla, odhad pro EBITDA znamená růst o 14,6 procenta proti dříve vyslovenému cíli. Pro rok 2019 PFNonwovens očekává zisk EBITDA v rozmezí 1,30 až 1,45 miliardy korun při úrovni kapitálových výdajů (CAPEX) do hladiny 1,45 miliardy korun.

Celkové tržby roku 2018 dosáhly hladiny 6 484,8 milionu , což představovalo meziroční nárůst o 5,1 %. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 dosáhly konsolidované výnosy 1 682,1 milionu , což představuje meziroční nárůst o 16,2 %. „Nárůst tržeb souvisel s růstem objemu prodeje. Pozitivně na tržby působil také vývoj cen polymerů, které oproti předchozímu roku vzrostly v průměru o více než 6 %,“ uvedla firmy.

EBITDA očištěná o vliv přecenění akciového opčního programu dosáhla výše 1 346,1 milionů a meziročně tak vzrostla o 7,9 %. „Dosaženým výsledkem společnost splnila cíl, který si stanovila v rozpětí 1 220 – 1 380 milionu . Meziroční nárůst ukazatele EBITDA byl způsoben kombinací několika faktorů, zejména nárůstem objemu prodeje, zlepšením produktového mixu, příznivým dopadem přenosového mechanismu a také mírným navýšením výrobní kapacity v porovnání s rokem 2017. Ukazatel EBITDA neočištěné o vliv přecenění akciového opčního programu dosáhl v roce 2018 výše 1 347,1 milionu ,“ uvádí firma. Ve čtvrtém čtvrtletí 2018 činila výše ukazatele EBITDA 347,1 milionu , meziročně o 1,7 % méně.

Čistý zisk dosáhl za celý rok 2018 výše 815,2 milionu , meziročně o 268,3 % více. „Nárůst čistého zisku byl způsoben kombinací výše zmíněných faktorů zejména lepším provozním hospodařením, pozitivním dopadem nerealizovaných kurzových změn v porovnávaných obdobích a změnou přístupu k výpočtu dopadu odložené daně z titulu investičních pobídek,“ uvádí firma. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 zaznamenala Společnost čistý zisk ve výši 377,7 milionu .

Výhled pro rok 2019

„Co se týče našich investičních projektů, výstavba nového výrobního závodu v Jižní Africe pokračuje dle plánu. V současnosti probíhá dokončování stavebních prací a finalizuje se montáž výrobní linky. Ve druhém čtvrtletí bude probíhat testovací provoz a postupný nájezd linky. Pokud nedojde k nečekaným událostem, budeme první komerční dodávky realizovat koncem prvního pololetí. Projekt nové semikomerční linky pro závod ve Znojmě-Příměticích postoupil do realizační fáze. Byly provedeny stavební úpravy a v současnosti se provádí montáž linky. Vše pokračuje dle schváleného harmonogramu a uvedení linky do komerčního provozu tak plánujeme v průběhu třetího čtvrtletí 2019. Vzhledem k těmto investičním projektům plánujeme v tomto roce další nárůst objemu výroby a s tím související navýšení objemu prodeje,“ uvádí firma.

Na základě očekávání pro rok 2019 stanovuje PFNonwovens výhled pro ukazatel EBITDA v rozmezí 1,30 až 1,45 miliardy . „Realizace a dokončení našich investičních projektů je zohledněna i v objemu plánovaných investičních výdajů, které by neměly přesáhnout úroveň 1,45 miliardy ,“ uvádí firma.

V souladu se zveřejněnou strategií navrhne představenstvo valné hromadě nevyplatit dividendu za rok 2018.

Rok 2019 bude velmi náročný, jak z hlediska úspěšného dokončení investičních projektů, vyjednávání s klíčovými zákazníky ohledně nových smluv na dodávky výrobků pro roky 2020 a 2021, tak i naplnění ambiciózních finančních cílů,“ řekl Marian Rašík, člen představenstva PFNonwovens a.s. a finanční ředitel koncernu PFNonwovens.

Finanční výsledky PFNonwovens:

(Zdroj: PFNonwovens, Bloomberg, Reuters)

 

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

PFNonwovens zvýšil meziročně zisk o 268 %, pro letošek míří s EBITDA na 1,3 až 1,45 miliardy korun

Diskuze a názory uživatelů na téma: PFNonwovens zvýšil meziročně zisk o 268 %, pro letošek míří s EBITDA na 1,3 až 1,45 miliardy korun

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Menu Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.