Letní dovolená: chce to plán, odpadne zbytečný stres

Češi dávají přednost rychlé letecké dopravě Léto se kvapem blíží a s ním přichází i plánování prvních dovolených v zahraničí. Čím dál více Čechů dává přednost letecké dopravě, protože je to nejrychlejší a nejpohodlnější, ale také cenově stále příznivější způsob přepravy do vzdálenějších destinací. Kdy je ten správný čas shánět výhodné letenky, jaké pojištění a doklady vyřídit a proč je dobré odbavit se online? Máme pro vás 4 praktické tipy, které při plánování letní dovolené určitě oceníte.

1. Jak sehnat výhodné letenky na letní sezónu? 

Letenky doporučujeme hledat s předstihem, a to v řádech měsíců. Klasické letenky zpravidla kolem tří měsíců, nízkonákladové klidně i více jak šesti. O ceně také rozhoduje, kolik času jste ochotni trávit v letadle a na letišti při přestupech. Zpravidla se dá říct, že čím více přestupů a čím delší jsou, tím se můžete dostat na nižší cenu. Dalším tipem je sledovat okolní letiště, kde společnosti mohou zrovna nabízet výrazně výhodnější letenky,“ říká Josef Trejbal, ředitel společnosti Letuška.cz.

Pokud máte vybranou konkrétní destinaci, sledujte akční nabídky prodejců letenek. Ty snižují cenu letenek například v případě, že do destinace zavádějí nové spoje či linky. Ušetřit řádově i několik tisíc lze také, když si pořídíte výhodnější letenku do vedlejší destinace a následně do své cílové dojedete vlakem či autobusem.

2. Nepodceňujte pojištění, může vám zachránit peníze a ušetřit vás zklamání

Stovky Čechů letos přišly o své peníze kvůli krachu leteckých společností Germania a British Midland Regional. Než vycestujete, nezapomeňte si proto kromě cestovního pojištění, zařídit i pojištění proti úpadku letecké společnosti. Cestovní kanceláře mají pojištění povinné ze zákona, leteckých společností se však toto nařízení netýká. V případě, že by letecká společnost zkrachovala dříve, než uplatníte letenky, můžete o peníze přijít nadobro. Praktické je také pojištění pro případ storna letenek, které se vztahuje na případy zrušení letu z důvodu nemoci či třeba ztráty zaměstnání.

3. Máte platný pas?

Pokud na poslední chvíli zjistíte, že máte prošlý pas nebo je jeho platnost kratší než předepsaných 6 měsíců, nepanikařte. Od loňského července si ho můžete nechat vystavit do pouhých 24 hodin. O pas ve zkrácené čtyřiadvacetihodinové lhůtě zažádejte u kteréhokoliv úřadu obce s rozšířenou působností nebo úřadu pražské městské části. Za vyřízení do jednoho pracovního dne si ale připlatíte – cestující do 15 let zaplatí 2 000 , starší 15 let dokonce 6 000 . „Nezapomeňte také, že zapisování dětí do pasu rodičů již není možné, každé dítě včetně novorozenců potřebuje vlastní pas nebo jiný cestovní doklad,“ radí Trejbal.

4. Odbavte si zavazadla on-line

Cestující, kteří nechávají odbavení až na letiště, se zbytečně vystavují nepříjemným situacím. Mnohdy až u přepážky zjistí, že je klasické odbavení zpoplatněno a to až ve výši ceny letenky. V případě, že je přepážka uzavřená, nezbývá než vystát dlouhou frontu u samoodbavovacího kiosku. Pokud si cestující neudělá před odletem dostatečnou časovou rezervu, může dojít i ke zmeškání letu.

Odbavit se on-line přitom zvládne každý. Pokud cestujete pouze s kabinovým zavazadlem, stačí si vytisknout palubní vstupenku nebo si ji nahrát do mobilního telefonu či tabletu. Na letišti pak můžete zamířit rovnou ke gatu. V případě, že cestujete s odbaveným zavazadlem, je nutné jej předat k přepravě na přepážce tzv. Drop-Off.


Kontakt pro média:

AMI Communications: Veronika Sádovská, veronika.sadovska@amic.cz, tel. 721 818 039

 



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky