Fučík.cz (Fučík & partneři)
Daně a účetnictví  |  21.03.2019 16:18:20

Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2018


Po roce se opět blíží konec března a s ním i termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2018 (dále jen „daňové přiznání). Letos termín pro podání daňového přiznání připadá na 1. dubna 2019, tzn. že do 1. dubna musí být již daňové přiznání doručené na příslušném finančním úřadě, resp. být podáno u provozovatele poštovních služeb, a v případě daňového nedoplatku také uhrazeno 

Sazba daně z příjmů fyzických osob je ve stejné výši jako v předešlých letech, tj. 15 % ze základu daněPoplatníci, kteří navíc mají povinnost hradit solidární daň ve výši 7 %, jistě uvítají, že se solidární daň za rok 2018 bude odvádět z částky přesahující 1 438 992,-  (v roce 2017 byl rozhodný příjem pro odvod solidární daně ve výši 1 355 136,- ). Zde ještě připomeneme, že poplatník, který překročí svým ročním příjmem ze zaměstnání výši rozhodného příjmu pro solidární daň, má povinnost podat daňové přiznání za rok 2018, a to i v případě, kdy dosahuje příjmů pouze od jednoho zaměstnavatele a nemá žádné jiné zdanitelné příjmy, které by měl povinnost do daňového přiznání uvést a mohl by tak teoreticky požádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně. 

Za rok 2018 musí dále podat daňové přiznání například poplatník, který obdržel: 

  • příjmy ze samostatné činnosti, nájmu nebo jiné příjmy vyšší než 15 000  či 
  • příjmy ze závislé činnosti od dvou zaměstnavatelů, pro které vykonával zaměstnání současně a z obou příjmů mu byla odvedena zálohová daň. 

Poplatníci, kteří mají pouze příjmy ze závislé činnost, mohou i letos podat své daňové přiznání na zjednodušeném formuláři, který je pouze na dvě strany.  

Co se týče výše uplatnitelných slev na děti, tak došlo ke zvýšení daňového zvýhodnění na první dítě o 1 800,- oproti roku 2017, tzn. že za rok 2018 si bude mocpoplatník uplatnit v daňovém přiznání daňové zvýhodnění na první dítě ve výši 15 204,- . Daňové zvýhodnění na druhé, třetí a další děti je pro rok 2018 ve stejné výši jako v roce 2017 (tj. na druhé dítě daňové zvýhodnění ve výši 19 404,- , na třetí a další dítě je daňové zvýhodnění ve výši 24 204,- ). Nadále také platí, že daňové zvýhodnění může uplatnit pouze jeden z rodičů. 

Daňový poplatník si bude také moci za rok 2018 uplatnit vyšší školkovné, a to v maximální výši 12 200,- za každé dítě (oproti roku 2017 došlo tedy k nárůstu o 1 200,-  v návaznosti na zvýšení minimální mzdy). Aby si mohl poplatník uplatnit školkovné ve svém daňovém přiznání, tak má povinnost finančnímu úřadu předložit potvrzení, které musí nově obsahovat následující údaje: 

  • jméno vyživovaného dítěte, 
  • celkovou výši výdajů, kterou za něj za dané zdaňovací období poplatník vynaložil, 
  • datum zápisu tohoto zařízení do školského rejstříku nebo evidence poskytovatelů nebo datum vzniku jeho živnostenského oprávnění. 

Zde si dovolujeme upozornit, že lze očekávat, že se Finanční správa zaměří na kontrolu nových náležitostí u tohoto potvrzení, a proto doporučujeme, aby poplatníci po předškolních zařízeních vyžadovali potvrzení, které vyhovuje současnému znění zákona o daních z příjmů. 

Pravidla uplatnění školkovného dále doplnila novela zákona o daních z příjmů, která upravila do té doby nejednoznačný bod týkající se úhrady za umístění vyživovaného dítěte v předškolním věku provedené např. v říjnu roku 2018, avšak na období říjen roku 2018 až leden roku 2019. V minulosti byla hodně pokládána otázka, jestli si poplatník může školkovné uplatnit podle data skutečné úhrady výdajů na umístění vyživovaného dítěte v předškolním zařízení, anebo podle období, na které je školkovné hrazeno. Zmíněná novela tento nejednoznačný bod objasnila a stanovila, že si lze za období roku 2018 uplatnit jen část výdajů, které se v námi uvedeném příkladě týkají období říjen až prosinec roku 2018. Výdaje za měsíc leden roku 2019 si bude moci poplatník uplatnit až v daňovém přiznání za rok 2019. 

Pro rok 2018 došlo také ke změně podmínek pro uplatnění daňového bonusu, tzn. že do rozhodných příjmů za rok 2018 se budou započítávat pouze příjmy ze závislé činnosti (§ 6 zákona o daních z příjmu) a samostatné činnosti (§ 7 zákona o daních z příjmů). Pasivní příjmy, které jsou tvořeny příjmy z nájmu a kapitálového majetku, se již do rozhodných příjmů započítávat nebudou. Dále byl v návaznosti na zvýšení minimální mzdy pro rok 2018 zvýšen limit, kdy je možné daňový bonus uplatnit. Rozhodné příjmy ze závislé činnosti a/nebo samostatné činnosti za rok 2018 musí být nově v minimální výši 73 200,-  (v roce 2017 byl limit stanoven na 66 000,- ). 

Pokud budete mít k uvedenému jakékoliv dotazy, určitě se na nás obraťte. 

Fučík & Partneři

Od roku 1995 působíme na poli daňového poradenství a auditu. Svým klientům nabízíme mnohaleté zkušenosti podnikového poradenství. Pořádáme vzdělávací semináře na témata z daňového prostředí. Účastníme se odborných konferencí a diskuzí. A dále se specializujeme na řízení lidských zdrojů a outsourcing mzdového a finančního účetnictví. Poskytujeme komplexní poradenské služby v oblasti auditu, daní, podnikového poradenství, účetnictví, personálního poradenství včetně mzdového účetnictví a transakčního poradenství. Naším cílem je spokojenost našich klientů.

Děláme to, co nás baví, dělejte to také a starosti s účetnictvím a daněmi nechte na nás!

Více informací na:http://www.fucik.cz/

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2018

Diskuze a názory uživatelů na téma: Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2018

Na dané téma nejsou žádné názory.

Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies