TNBiz (TN.cz)
Z domova  |  19.03.2019 08:39:23

Praha je dobrá pro život: česká metropole uspěla v prestižním průzkumu


Městem s nejlepší kvalitou života, v porovnání s hlavními městy zemí z bývalého východního bloku, se stala Praha. Na tuto skutečnost poukazuje americká konzultační společnost Mercer, která porovnává řadu faktorů, a to například úroveň vzdělání a bydlení, klimatické podmínky, místní politiku či vztahy s ostatními státy.

Praha se mezi postkomunistickými městy zařadila na první místo v kategorii "město s největší kvalitou života". celosvětově se pak skončila na 69. místě. Na druhém místě mezi městy bývalého východního bloku byla Lublaň, na třetím Budapešť a na čtvrtém pak Bratislava.

"Praha se vyznačuje tím, že má velice nízkou kriminalitu, což zvyšuje celkovou bezpečnost a tím i kvalitu života. Zároveň má hlavní město velice dobrou veřejnou dopravu, ve které se lidé vyznají. Cena pražské veřejné dopravy je navíc velmi nízká, a tudíž poměr cena / výkon je opravdu dobrý,“ vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda.

"Praha je také jedno z mála měst, kde je vysoký podíl zeleně," říká Kovanda. Na území Prahy se nachází 12 přírodních parků, které zaujímají 20 % celkové rozlohy hlavního města.

 

"Hlavní město má také velké kulturní využití, má jednu z nejhustších sítí divadel, což je dalším faktorem k zvýšení kvality života," dodává ekonom Kovanda, podle kterého má Praha potenciál se v celosvětovém žebříčku kvality života posouvat výš.

Hlavní město České republiky se dle statistik zároveň zařazuje na druhé místo mezi TOP 5 měst východní Evropy s nejlepšími pracovními podmínkami pro cizince. Na prvním místě je Lublaň a na třetím pak Budapešť.

"Pokud cizinci dostanou povolení k pobytu, tak pak mají v Praze dobré pracovní uplatnění," konstatuje Kovanda. "Hodně cizinců můžeme potkat například na pokladnách v hypermarketech, kde se pracují kromě Čechů například Slováci, na stavbách zase Ukrajinci a ve večerkách zejména Vietnamci. Lékaři a zubaři zatím zůstávají ve velké většině Češi či Slováci, v budoucnu by se ale těchto profesí mohlo ujmout cizinců víc," dodává.

 

 


V hodnocení bezpečnosti se Praha za posledních deset let posouvá nahoru. Nejbezpečnějším městem Evropy se stal Lucemburk, na druhém místě pak jsou švýcarská města Basilej, Bern a Curych, na třetím místě jsou finské Helsinky. Paříž se naopak kvůli teroristickým útokům a špatné politické situaci v žebříčku propadla dolu, stejně tak Madrid a Atény.


Evropská města mají i nadále nejvyšší kvalitu života na světě, na prvním místě se již deset let drží rakouská Vídeň, na druhém místě švýcarský Curych a třetí místo si dělí německý Mnichov, kanadský Vancouver a Auckland na Novém Zélandě. Na poslední místa se pak umístili hlavní města Iráku a Jemenu.

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688