Čína schválila nový zákon o zahraničních investicích
Čínská vláda dnes schválila nový zákon o zahraničních investicích. Krok je všeobecně vnímán jako snaha pomoci čínsko-americkým obchodním rozhovorům, záměrem zákona je nastolit rovnější podmínky pro podnikání domácích i zahraničních firem. Někteří kritici těchto opatření ale tvrdí, že nová pravidla zcela neřeší problémy, se kterými se zahraniční podniky v Číně potýkají, napsal zpravodajský server BBC.
Delegáti Všečínského shromáždění lidových zástupců tento zákon schválili v poslední den zasedání, a to velkou většinou hlasů. Pro návrh jich bylo 2929, osm hlasovalo proti a osm se hlasování zdrželo. Nové nařízení vstoupí v platnost 1. ledna 2020.
Nový zákon ruší povinnost zahraničních firem předávat technologické know-how čínským partnerům a zakazuje "nezákonné vládní zásahy" do podnikání zahraničních společností. S těmi by se v zásadě mělo zacházet stejně jako s domácími. Stát se zavazuje, že bude chránit autorská práva a že zahraniční společnosti nebudou znevýhodňovány. Stále však zůstávají v platnosti seznamy hospodářských odvětví, ve kterých zahraniční firmy nebudou moci podnikat buď vůbec, nebo pouze v omezeném rozsahu, poznamenal německý list Der Spiegel.
Nový zákon byl dokončen jen tři měsíce poté, co byl vypracován a dán k diskusi jeho první návrh. To je na čínské poměry velmi rychlý postup, který BBC interpretuje jako snahu Pekingu naklonit si Washington ve vrcholné fázi jednání o nové obchodní dohodě. Rozhovorům o ní loni předcházelo na obou stranách vzájemné zavádění cel na dovážené zboží v hodnotě miliard dolarů.
Americká obchodní komora už minulý týden ocenila legislativní úsilí o zlepšení prostředí pro zahraniční investice. Dodala však, že některá ustanovení jsou stále všeobecná a nezabývají se řadou přetrvávajících obav, které zahraniční podniky mají.
I podle dalších zástupců podnikové sféry je zákon jen jakýmsi výčtem záměrů, které bude možné interpretovat podle změn situace, než souborem vynutitelných pravidel, uvádí BBC.
Čínský premiér Li Kche-čchiang dnes oznámil, že se k 1. dubnu sníží daň z přidané hodnoty a k 1. květnu klesnou i sociální odvody. Zároveň slíbil další dalekosáhlé kroky, které by čínské ekonomice měly zabránit v prudším zpomalení. Konkrétně zmínil nástroje jako jsou úrokové sazby nebo povinné minimální rezervy, které si banky povinně ukládají na účtu u centrální banky.
Z března nejdříve na duben je podle zdrojů agentury Bloomberg nově přesunut termín schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Během jejich setkání měla být podle dosavadních informací podepsána obchodní dohoda, která ukončí celní válku mezi oběma zeměmi.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Čína - zahraniční investice v květnu rostly nejméně za 4 měsíce, investice Číny rostly o 20%
- Čína schválila zahraniční investice pro své rezidenty
- Vláda schválila návrh zákona o prověřování zahraničních investic
- Vláda schválila návrh nového stavebního zákona, rozvoje kapitálového trhu, prodloužila Antivirus A a B i platnost víz zahraničních pracovníků
- Vláda schválila návrh nového stavebního zákona, prodloužila Antivirus A a B i platnost víz zahraničních pracovníků
- Nový zákon o Albánské investiční korporaci má podpořit příliv zahraničních investic do Albánie
- Vláda kvůli koronaviru zakáže přímé lety do Číny, schválila i strategické investice do státem zřizovaných nemocnic
- Čína přilákala loni do země přímé zahraniční investice za rekordních 116 miliard dolarů
- Čína - přímé zahraniční investice v březnu rostly o 33% r/r
- Čína zvýší limit pro objem zahraničních investic
- Přímé zahraniční investice v Číně klesly o 35,7 procenta
Benzín a nafta 25.02.2021
Natural 95 29.06 Kč![]() ![]() | Nafta 27.89 Kč![]() ![]() |
Prezentace
25.02.2021 3 tipy, jak vybrat do vaší ložnice to nejlepší...
23.02.2021 Sníh a ledovka - úhlavní nepřítel každého řidiče..
19.02.2021 Jak vybrat přívěsný vozík za auto?
Okénko investora
Tony Christoforou, Goldenburg Group
Do bezpečného přístavu eura vplouvá loď se zlatým „B“ na vlajce
Štěpán Hájek, PurpleTrading
Lukáš Baloga, ProfitLevel
Olívia Lacenová, TopForex
Štěpán Křeček, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Prodeje mincí American Eagle v roce 2020, nejvyšší za poslední 4 roky
Martin Krištoff, CFD World
Petr Golka, Ronda Invest
Nájmy porostou. Vydělávat na nemovitostech ale můžete, i když žádnou nevlastníte.
Jonáš Mlýnek, LYNX
WallStreetBets a GameStop. Vyplatí se připojit k revoluci na trzích?
Tiskové zprávy
NN Group za rok 2020 vykázala provozní zisk 1,9...
Vakcína proti covidu-19 doposud přinesla...
Ať tu školu už otevřou, protože to je 100 a 1
Zaměstnavatelé zvažují zavedení stravenkového...