OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Pojištění  |  16.03.2019 13:55:28

Jaké jsou aktuální trendy na současném pojistném trhu?

Některé trendy rozpoznatelné už v předchozích letech se dále prohloubily. Ukazuje to aktuální zpráva dozorového orgánu EIOPA. K nejdůležitějším vývojovým rysům patří digitalizace, pomalu roste i nabídka a poptávka v oblasti pojištění kybernetických rizik. V mnohých vyspělých zemích Evropy se rozmáhá cross-selling a produkty designované na základě situační objednávky.

Jedno měla 7. Zpráva o spotřebitelských trendech (7th Consumer Trends Report) zveřejněná koncem prosince ze strany EIOPA společné se svojí předchůdkyní z konce roku 2017. Obě zmiňovaly digitální technologie jako hlavní hnací motor vývoje odvětví.

Šéf EIOPA Gabriel Bernardino vidí jako hlavní trend totiž i nadále digitalizaci, která přispívá ke zlepšení interakce mezi nabídkou a konzumenty, ale současně také vyžaduje pečlivou kontrolu prostřednictvím dozoru a rozumnou implementaci na straně pojišťoven. EIOPA uvádí pokračování posilování technologických inovací jako hlavní znak současného pojišťovnictví. Většinou se vyskytují v neživotních segmentech, zejména v odvětví pojištění aut, domácnosti a v úrazovém a soukromém zdravotním pojištění.Propojená auta

„Inovace, a to jak ve vztahu k odbytovým kanálům, tak i s ohledem na nasazení telematiky, ovládla vývoj pojistných produktů pro auta,“ uvádí EIOPA. Například ve Velké Británii v roce 2017 bylo 60 % pojištění vozidel realizováno pomocí srovnávačů na webu. V Itálii byla koncem roku 2017 více než pětina (20,5 %) pojištění aut založena na tzv. black-boxu, tedy za asistence zařízení sbírajících data o jízdách a chování řidiče přímo v autě, aby byla podle nich spočtena riziková a pojistná sazba. Ještě o rok dříve to bylo 19 % a v roce 2013 ještě jen 10 % italských pojištění aut.

Big Data: Potenciál je hlavně v soukromém zdravotním pojištění

Ve zdravotním pojištění zatím neexistuje žádné systematické analytické podchycení velkých dat. Nicméně právě v tomto oboru je růstový potenciál a perspektiva, aby se zpracování Big Data stalo standardem.

Jako možné pozitivní efekty vidí EIOPA snížení nákladů, ale také by mohla Big Data pomoci při identifikaci, ocenění rizik a pojištění nových rizikových typů. Naopak uvádí potenciální negativa: mohlo by to vést k vyloučení některých klientských segmentů z pojištění, případně k cenové diskriminaci, popřípadě k otázkám souvisejícím s konkurencí mezi pojišťovnami.Cyber – pomalý růst poptávky i nabídky

Data hrají samozřejmě roli i v jiném ohledu. Zatímco spotřebitelé jich produkují stále více a více a využívají propojené přístroje, dostávají se do popředí kybernetická rizika. EIOPA je přesvědčená, že adekvátní produkty k pojištění kybernetických rizik by mohla pomoci reagovat na potřebu ochrany. Jak poptávka, tak i nabídka po nich postupně v Evropě roste. Asi dva ze tří klientů kybernetického pojištění jsou větší firmy, jak se ukázalo z ankety mezi dvanácti pojišťovnami.

V některých státech se rozvíjí cross-selling

V mnohých vyspělých evropských zemích se podle EIOPA rozvíjí praktiky založené na cross-sellingu. Tento trend běží paralelně s růstem prodeje produktů sestavených podle situačních potřeb „on-demand“.

Podle zprávy bylo možné sledovat velký růst, vysoké provize a nízké škodní kvóty. Gabriel Bernardino nabádá k pozornosti fenoménu cross-sellingu, speciálně s ohledem na přidávaná pojištění spojená při prodeji s jiným produktem nebo službou. Kvůli modelům založeným na vysokých provizích a strukturálně nízkým škodním kvótám v minulosti docházelo k nevýhodným obchodům pro spotřebitele. Podle Bernardina je potřeba takové praktiky eliminovat přiměřeným dohledem.

Situační pojištění

Pojištění „on demand“, tedy pojištění založené na nějaké konkrétní situaci, se vyskytuje podle zprávy v 15 členských zemích, hlavně v oblasti pojištění aut a v návaznosti na sdílení produktů.

Rakousku, Německu a v Itálii může být například využit tento druh pojištění auta, aby se rozšířilo krytí přechodně na jiného řidiče, anebo při využití sdíleného vozu.Investiční a indexové životní pojištění v laufu

V rámci životního pojištění hlásilo 19 ze 30 zemí Evropského hospodářského prostoru, mezi nimi Německo a Francie, za rok 2017 růst pojistného; naproti tomu v 11 zemích, mimo jiné v Rakousku, zaznamenali snížení předepsaného pojistného.

Celkový růst životního pojištění byl tažen 42% plusem v indexovém a investičním životním pojištění. Poprvé za dobu, kdy EIOPA analyzuje spotřebitelské trendy, bylo indexové a investiční životní pojištění největším odvětvím celé životní branže.

Většina stížností zákazníků se týká neživota

Pokud se týče stížností klientů, největší díl z celkových 1,36 milionu případů připadal na neživotní segmenty (86 %), v rámci nichž „kralovalo“ jako nejproblémovější pojištění vozidel s přibližně třetinovým podílem.

Na životní pojištění naproti tomu připadalo zbývajících 14 %. Počet stížností v Evropském hospodářském prostoru dále klesl, i když v některých členských zemích tomu bylo naopak. Například v Rakousku vedl „nízký výkon“ investičního pojištění ke zvýšení počtu stížností. V Rumunsku vzrostl počet reklamací dokonce o 47 %, přičemž se ukazuje, že klienti nemají přehled o tom, jaké jsou parametry a vlastnosti indexového a investičního pojištění, a odtud se rekrutuje jejich nespokojenost.Zdrženlivost a udržitelný rozvoj

Do centra pozornosti se dostává téma zdrženlivosti a udržitelného rozvoje. Praxe ukazovat transparentně chování firem v oblasti životního prostředí, sociálních otázek a vedení podniku se liší stát od státu. V souvislosti s akčním plánem Evropské komise k uvědomělému rozvoji finanční sféry očekává EIOPA, že v této oblasti dojde k další aktivitě.

Vliv regulace na trendy v pojišťovnictví

V neposlední řadě lze očekávat pro buducnost, že nová regulatorní opatření z posledních let budou stále více ovlivňovat sektory pojišťovnictví a penzijního zabezpečení. EIOPA v této souvislosti uvádí jako příklady směrnici IDD, směrnici pro penzijní fondy IORP II a nařízení PRIIPS.

Celá zpráva v angličtině je ke stažení ZDE.

Zdroj: www.versicherungsjournal.at

oPojištění.cz - informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Pojištění:

04.09.2021  Postřehy Evy Gmentové: Jsem mentor… co to znamená? OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
03.09.2021  Německo: Pojistitelé vidí budoucnost optimisticky OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.