europa.eu (Evropská komise)
Makroekonomika  |  07.03.2019 14:44:59

Mezinárodní den žen 2019: větší rovnost, ale příliš pomalé změny


@EU

V roce 2017 dosáhla míra zaměstnanosti žen v EU rekordní výše 66,4 %. V jednotlivých státech se ale situace výrazně liší. Ženy jsou více ohroženy chudobou a v průměru pobírají o 16 % nižší plat než muži. Ženy jsou i nadále velmi nedostatečně zastoupoeny v parlamentech a ve vládách.

07/03/2019

Při příležitosti Mezinárodního dne žen  Komise vydává svoji letošní zprávu o rovnosti žen a mužů v EU. Dobrou zprávou je, že Evropa dosahuje pokroku, tempo změn je však třeba zrychlit.

Junckerova Komise pracuje na zlepšení života žen v Evropě ve všech směrech, přičemž se zaměřuje na boj proti násilí na ženách, odstranění rozdílů v odměňování žen a mužů a na zlepšení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem v rodinách.

První místopředseda Komise Frans Timmermans dnes řekl: „Jsme v roce 2019, ale k genderové rovnosti se stále blížíme šnečím tempem. V některých zemích se situace dokonce vrací do starých kolejí. Chceme dosáhnout jediného, a to rovnosti pro všechny. Nic více, ale ani nic méně. Je načase, aby se ženy a muži zasazovali o rovnoprávnost společně.“

Komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová doplnila: „V celé Unii jsou ženy v politice stále nedostatečně zastoupeny, což platí i pro unijní instituce. Přála bych si, aby do voleb kandidovalo více žen. Měli bychom jít příkladem, a proto bych ráda požádala členské státy, aby na pozici budoucích evropských komisařů navrhovaly více kandidátek.“ 

Z dnešní zprávy vyplývá, že v oblasti rovnosti žen a mužů došlo k určitému pokroku, avšak v mnoha směrech ženy rovnoprávnosti stále nedosáhly:

  • V roce 2017 dosáhla míra zaměstnanosti žen v EU rekordní výše 66,4 %, ale v jednotlivých členských státech se situace liší. Osm členských států loni obdrželo v rámci evropského semestru doporučení, aby účast žen na trhu práce zlepšily (Česká republika, Estonsko, Irsko, Itálie, Německo, Polsko, Rakousko a Slovensko).
  • Ženy jsou více ohroženy chudobou a v průměru pobírají o 16 % nižší plat než muži.To se promítá do rozdílu ve výši důchodů, který v roce 2017 činil 35,7 %. V některých zemích si více než 10 % starších žen nemůže dovolit potřebnou zdravotní péči.
  • Ženy jsou i nadále velmi nedostatečně zastoupeny v parlamentech a ve vládách. V celé Unii pouze šest z 28 národních parlamentů vede žena a sedm z deseti poslanců národních parlamentů v EU jsou muži. Přestože 30,5 % ministerských postů nyní zastávají ženy (což je nejvíce od roku 2004, kdy byl tento údaj poprvé k dispozici za všechny členské státy), stále se lze důvodně domnívat, že ženám jsou obvykle přidělována portfolia, u nichž se má za to, že mají nižší politickou váhu.
  • V podnikatelské sféře zůstává realitou tzv. skleněný strop, neboť v EU ženy zastávají pouze 6,3 % pozic generálních ředitelůve velkých společnostech kótovaných na burze.

Rozdělení pečovatelských povinností díky novým pravidlům EU pro rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem

Dohoda ohledně směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem stanoví, že otcové v celé Unii budou mít po narození dítěte nárok na minimálně deset dní placené otcovské dovolené, která bude hrazena stejně jako nemocenská. Zlepšuje také stávající právo na čtyři měsíce rodičovské dovolené: dva měsíce nebude možné převést na druhého z rodičů, přičemž náhradu za tyto dva měsíce si stanoví členské státy.Směrnice obsahuje rovněž ustanovení o pečovatelské dovolené, podle nichž budou mít pracovníci v celé EU nově nárok na pět dní tohoto typu dovolené ročně. Nová pravidla v neposlední řadě rozšiřují právo všech rodičů a pečujících osob požadovat pružné uspořádání pracovní doby.

Ženy v Evropském parlamentu a v Evropské komisi

V listopadu 2018 tvořily ženy 36,4 % ze 749 poslanců Evropského parlamentu, což je o něco méně než zatím nejvyšší podíl 37,3 %, kterého bylo dosaženo na konci roku 2016. Zřetelně vyniká Finsko, z jehož poslanců jsou 76,9 % ženy. Sedm členských států je zastoupeno oběma pohlavími alespoň ze 40 % (Irsko, Španělsko, Francie, Chorvatsko, Lotyšsko, Malta a Švédsko), naproti tomu více než 80 % poslanců z Bulharska, Estonska, Kypru, Litvy a Maďarska jsou muži.

V Evropské komisi již přináší výsledky vytrvalé úsilí o splnění cíle 40% zastoupení žen ve středním a vrcholném managementu do roku 2019, který stanovil předseda Komise Jean-Claude Juncker. Podíl žen v řídicích funkcích dosáhl 39 % na všech úrovních, z toho 37 % ve vrcholném managementu a 40 % na úrovni středního managementu.

Souvislosti

Rovnost žen a mužů je základní hodnotou Evropské unie a jako taková je výslovně uvedena ve Smlouvě již od samého počátku, neboť ustanovení o rovném odměňování obsahovala i Římská smlouva.

Činnost současné Komise v oblasti politiky rovnosti žen a mužů je založena na „strategickém závazku v oblasti rovnosti žen a mužů 2016–2019“, který se zaměřuje na pět prioritních oblastí:

  • zvýšení účasti žen na trhu práce a rovnocenná ekonomická nezávislost žen a mužů,
  • snížení rozdílů v odměňování a rozdílů ve výši důchodů žen a mužů, a tudíž boj proti chudobě žen,
  • prosazování vyváženého zastoupení žen a mužů na vedoucích pozicích,
  • boj proti genderově podmíněnému násilí a ochrana obětí spolu s náležitou podporou a
  • prosazování rovnosti žen a mužů a práv žen po celém světě. 

Další informace

Zpráva o rovnosti žen a mužů za rok 2019

Veřejná konzultace o stejném odměňování – otevřená do 5. dubna 2019

Výzva k podávání návrhů na předcházení genderově podmíněnému násilí, násilí páchanému na dětech, mladých lidech a ženách a jeho potírání – otevřená do 13. června 2019

Spotlight: opatření EU ve prospěch žen

 

Příloha

Graf 1: Podíl poslankyň Evropského parlamentu v listopadu 2018

Zdroj: Evropský parlament

Graf 2: Podíl žen a mužů v řídících orgánech největších společností v EU kótovaných na burze, říjen 2018

Zdroj: Evropský institut pro rovnost žen a mužů, databáze statistických údajů o ženách a mužích

Graf 3: Podíl žen mezi předsedy řídících orgánů a generálními řediteli největších společností v EU kótovaných na burze, 2003–2018

Zdroj: Evropský institut pro rovnost žen a mužů, databáze statistických údajů o ženách a mužích

Klíčové ukazatele rovnosti žen a mužů

Poznámka: Země s nejlepšími výsledky jsou označeny zeleně. Země s nejhoršími výsledky jsou označeny červeně.

IP/19/1495

 
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Mezinárodní den žen 2019: větší rovnost, ale příliš pomalé změny

Diskuze a názory uživatelů na téma: Mezinárodní den žen 2019: větší rovnost, ale příliš pomalé změny

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Út 17:20  Del Negro: Co může za stabilní inflaci? Patria (Patria Finance)
Út 16:00  Dokáže se Unity vymanit ze své tržní niky? Saxo Bank (Saxo Bank)
Út 11:01  Videokomentář pro 39. týden 2020, Powell a vztahy BOSSA.CZ (BOSSA.CZ)
Po 15:19  Druhá vlna může českou ekonomiku připravit až o 900 miliard korun Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Pojištění Koronavirus

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Uživatel:
Upravit profil
Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Zapomenuté heslo ?
Registrace nového uživatele