Patria (Patria Finance)
Investice  |  16.02.2019 08:08:42

Víkendář: Brexit jako pomsta za Thatcherovou a šílenost, která musí brzy skončit

Bývalý ministr britské vlády Kenneth Clarke v rozhovoru pro Der Spiegel hovoří o „destruktivní síle brexitu“ a „fanaticích“ uvnitř jeho vlastní strany – konzervativců“. Tvrdí, že ve svém životě se ještě nedostal do „bláznivější situace“, než v jaké se jeho země nachází nyní, včetně toho, jak hluboké rozdělení ve společnosti a politice panuje.

„Od chvíle, kdy se premiérka zavázala, že znovu otevře jednání s Evropany, všichni čekají, že přijde nějaké zázračné řešení. Vláda se mezitím snaží vyhýbat se vážnějšímu jednání v parlamentu,“ říká Clarke. A proč se premiérka Mayová tak upnula na nová jednání s vedením Unie i přesto, že dává opakovaně najevo, že dosažená dohoda je konečná? Podle politika je příčinou její „posedlá snaha udržet jednotu konzervativců“. Za jediné řešení současné situace pak Clarke považuje jednání mezi odpůrci brexitu vedená napříč parlamentem, ale premiérka se o nic takového ani náznakem nepokouší.

„Rád bych uvěřil, že nakonec převáží zdravý rozum a premiérka nakonec dohodu v parlamentu prosadí. Nicméně nevím, jak by k tomu mělo dojít,“ uvedl politik. Navíc dodal, že na něco takového by byl potřeba tak rok, a ne krátké období, které zbývá do brexitu. Na otázku, jaké jsou hlubší příčiny dlouhodobého boje uvnitř jeho strany na téma Evropy, odpověděl, že v ní byla vždy skupina nacionalistů, kteří „se nikdy nesmířili s naší novou rolí ve světě“. V jejich očích má Británie „imperiální budoucnost“. Tento názor ale postupně upadal a v osmdesátých letech se strana dokonce stala proevropskou. Tehdy vládla Margaret Thatcherová a Britové „museli přesvědčit Francouze a Němce k vybudování společného trhu“.

I z Thatcherové se ale nakonec stala euroskeptička poté, co Jacques Delors začal prosazovat „sociálnější Evropu“. Když pak v roce 1990 padla, rozlítilo to část konzervativců, kteří se domnívali, že šlo o komplot těch, kteří chtěli více Evropy. Evropská otázka se pak stala symbolem zrady spáchané na premiérce. A následovalo přesvědčení, že je třeba se pomstít. Takže když se řešilo například přijetí eura či Maastrichtská smlouva, obojí bylo vnímáno jako symbol destrukce britské nezávislosti a suverenity.

„Musíte mít také na paměti, že většina celonárodních novin byla koupena fanatickými protievropskými aktivisty jako Conrad Black a Rupert Murdoch. Vedení konzervativců se jich vždy obávalo,“ tvrdí Clarke. A dodává, že „po onom hrozném rozhodnutí o referendu David Cameron nevedl žádnou kampaň, která by připomínala výhody členství v EU. Ta by totiž vadila euroskeptikům strany a on si je nechtěl rozzlobit. Namísto toho lidem říkal, že po brexitu by zchudli a ceny nemovitostí by šly dolů. Jenže to nefungovalo.“

Na otázku, jak vlastně vypadá situace v britské společnosti, Clarke odpověděl, že „klima je velmi špatné“. Lidé utíkají k přílišným zjednodušením, polovina populace je rozzlobena, že politici prostě nepřikročí k odchodu země z EU. Tito lidé se ale nestarají o řadu vzniklých problémů, prostě chtějí odejít. Na druhé straně jsou pak zase rozezlení zastánci toho, aby země zůstala v Unii. Debata o brexitu pak „zmrzačila stranický politický systém a pokřivila obvyklý proces politické debaty“. Politici se tak nevěnují potřebným věcem, všichni jsou „posedlí brexitem“.

Zdroj: Der Spiegel

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688