Okénko investora  |  11.02.2019 11:46:27

Značka Victoria’s Secret se potácí v problémech

Cena akcií firmy L Brands, která vlastní značky Victoria’s Secret, Pink, Lingerie a Bath & Body Works, postupně klesala ze svých maxim na hodnotě kolem 100 dolarů za akcii z konce roku 2015 až k prosincovým úrovním pod 25 dolarů za akcii. Ztratila tak zhruba tři čtvrtiny své maximální hodnoty. V lednu se však společnost odrazila od svého dna a reportovala lepší než očekávaná čísla tržeb. Přesto L Brands přidělává investorům vrásky na čele.

 

Koncem loňského roku firma reportovala solidní výsledky s meziročním čtyřprocentním růstem srovnatelných tržeb a zvýšila celoroční výhled zisku za rok 2018 na 2,6 až 2,8 procenta. Společnost oznámila i výměnu šéfa značky Victoria’s Secret a rovněž snížila dividendu na polovinu. Ušetřené finanční prostředky hodlá využít na rychlejší splácení dluhu, který činí asi 5,5 miliardy dolarů, a také na zintenzivnění investic do perspektivního online kanálu.

 

Divize Victoria’s Secret zaznamenala pokles srovnatelných tržeb o 6 procent, a to zejména kvůli slabému výkonu přidružených značek Lingerie a Pink. Zisková marže Victoria’s Secret výrazně klesla vzhledem k nutnosti nabízet promoční aktivity za účelem vyšších tržeb. To však poklesu tržeb nezabránilo, což v kombinaci s klesajícími maržemi není záviděníhodná situace. Firma přesto předpokládá, že bude reportovat zisk na akcii za 4. kvartál 2018 poblíž horního intervalu předchozího odhadu, což činí 1,9 až 2,1 dolaru na akcii.

 

V nejčerstvější zprávě o tržbách za leden 2019 firma oznámila, že srovnatelné čisté výnosy poklesly za lednové období meziročně o 1 procento, analytici přitom čekali pokles až o 3 procenta. V kvartálu, který skončil 2. února, firma překonala loňské srovnatelné tržby dokonce o 3 procenta. Horší je to se ziskem, protože zlepšení ziskové marže v segmentu Bath & Body Works nepřekonalo zhoršení marže v segmentu Victoria’s Secret.

 

V komentářích nad výsledky zaznělo, že hlavním důvodem slabých čísel je pokračující slabost v segmentu Victoria’s Secret a Pink. Celkové tržby segmentu Victoria’s Secret v lednu meziročně klesly o 1 procento. V rámci tohoto poklesu jsou jednoznačně problematické tržby v kamenných obchodech, které meziročně klesly o vysokých 8 procent.

 

Současná situace firmy L Brands by se dala shrnout slovy, že zatímco tržby se prozatím stabilizovaly, je patrný pokračující tlak na marže, který vzhledem k nepředvídatelnosti spotřebitelských preferencí i vzhledem k silné konkurenci v oboru oděvů a módních doplňků může přetrvávat i v dalších letech.

 

Z hlediska valuace firmy se společnost L Brands aktuálně obchoduje za P/S (tedy poměr ceny firmy k tržbám) 0,56 a za zhruba desetinásobek očekávaných zisků roku 2019. Očekávaný dividendový výnos je po snížení dividendy asi 4,5 procenta.

 

Ostatní firmy v retailovém sektoru, jako jsou například Nordstrom či Kohl’s, vesměs reportovaly nepříliš optimistická čísla z vánoční sezóny. Tržby se většinou stabilizují, ale marže klesají, respektive roste podíl zboží, které bylo prodáno se slevou. Zákazníci zkrátka slevy milují a hojně je využívají. Když je však nabízí téměř každý, maržím obchodníků to rozhodně nepomáhá.


Ing. Štěpán Křeček, MBA

Na pozici hlavního ekonoma ve společnosti BH Securities a.s. zodpovídá za tvorbu makroekonomických a tržních analýz. Rovněž se věnuje komunikaci s veřejností a médii. Jako host televizních a rozhlasových pořadů se často vyjadřuje k aktuálnímu ekonomickému dění. V současné době patří mezi nejcitovanější české ekonomy. Vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, kde dále působí a vyučuje několik předmětů. Po odborné stránce se zaměřuje na analýzu české ekonomiky, sociální systémy a veřejné rozpočty. Na tato témata napsal řadu odborných prací. Rád sportuje, čte a poslouchá vážnou hudbu.

BH Securities a.s.

BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.

Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již 25 let.

BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.

Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Po 15:01  Evropský průmysl zelené energie má problém: Společnosti se stěhují do USA Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
Čt   9:26  Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje? Mgr. Timur Barotov (BHS)
St 15:53  Válečný scénář: Bude benzín za 45 Kč? Petr Lajsek (Purple Trading)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688