Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Pojištění  |  06.02.2019 10:52:02

ČAP: Průměrná výše odhaleného pojistného podvodu se navýšila o 18 % a dosahuje 232 000 Kč


 


Pojišťovny sdružené v České asociaci pojišťoven (ČAP) prověřily v roce 2018 celkem 10 325 podezřelých pojistných událostí, ve kterých odhalily pojistné podvody v celkové hodnotě 1,299 mld. .

 

 

 

Všechny šetřené případy pojistných podvodů ve vybraných oborech pojištění – 2018

 
 

 

 
 

Obor pojištění

 
 

Počet případů

 
 

Rozdělení

 
 

Výše prokázané hodnoty

 
 

Meziroční

 
 

 

 
 

(ks)

 
 

 

 
 

(tis. )

 
 

změna

 
 

Pojištění vozidel

 
 

4 127

 
 

40 %

 
 

260 262

 
 

78 %

 
 

Pojištění majetku

 
 

1 632

 
 

16 %

 
 

514 941

 
 

131 %

 
 

Pojištění odpovědnosti

 
 

1 155

 
 

11 %

 
 

337 004

 
 

126 %

 
 

Pojištění osob

 
 

3 411

 
 

33 %

 
 

186 628

 
 

93 %

 
 

Celkem

 
 

10 325

 
 

100 %

 
 

1 298 835

 
 

107 %

 
 

Průměrná výše uchráněného případu prokázaného pojistného podvodu narostla ze 196 000 na 232 000 , což představuje zásadní nárůst, o 18 %, který navazuje na nárůst průměrné odhalené výše pojistného podvodu i vůči předchozím ročníkům:

 

Objem odhalené výše pojistných podvodů se za posledních 8 let více než zdvojnásobil; namísto odhalených 624 mil. za rok 2010 pojišťovny díky stále sofistikovanějším postupům odhalí ročně pojistné podvody nyní již za téměř 1,3 mld. : 

 

Podvody v oblasti pojištění vozidel a osob klesají díky posilující prevenci

     

„Rozhodující objem (66 %) z celkové prokázané částky pojistného podvodu připadá na odvětví pojištění majetku a odpovědnosti, kde pojistitelé uchránili 850 mil. (v roce 2017 se jednalo o 660 mil. ). Dále 20 % celého objemu připadá na pojištění vozidel (jedná se o 260 mil. odhalených podvodů v roce 2018, přičemž v roce 2017 se jednalo o 335 mil. ). Zbylých 14 % celkové částky odhalených pojistných podvodů nastává v pojištění osob, kde se jedná o 187 mil. ; pro srovnání: v roce 2017 se jednalo o 201 mil. ,“ uvádí hlavní analytik ČAP Petr Jedlička.


 „Objem odhalených pojistných podvodů tak stále narůstá v odvětví pojištění majetku a odpovědnosti, kde vychází navíc i nejvyšší průměrná výše odhaleného pojistného podvodu (v roce 2018 se jedná cca o 591 000 , zatímco u pojištění vozidel průměrný odhalený pojistný podvod dosahuje cca 168 000 a u pojištění osob cca 72 000 ,“ dodává dále Petr Jedlička.


 Důvod, proč počet i objem šetřených případů pojistných podvodů u pojištění vozidel i u pojištění osob klesají, souvisí s rozšiřujícími se možnostmi odhalení jednání rizikového pro pojistný podvod nikoliv pouze reaktivně, až ve fázi pojistné události, ale již při vstupu do pojištění. Díky tomuto posilujícímu preventivnímu působení (k jehož možnostem pozitivně přispívá výměna informací v pojištění osob a pojištění vozidel) klesá počet pojistných podvodů, neboť podvodná pojistná událost v případě fungující prevence při vstupu do pojištění ani nevznikne a nejedená se tak o reaktivní situaci, kdy pojistná událost vznikne a musí být následně odhalena jako pojistný podvod.
 

 

 

ČAP pomáhá pojišťovnám v odhalování pojistného podvodu

 

ČAP a pojišťovny vyvíjejí maximální úsilí, včetně vývoje a zdokonalování systémů na odhalování pojistných podvodů, z důvodu prevence a odhalování tohoto protiprávního jednání. „Asociace za tímto účelem vyvinula a provozuje systémy pro výměnu informací o podezřelých okolnostech (SVIPO a SVIPO II), do kterých se mohou zapojit všechny komerční pojišťovny působící na českém pojistném trhu bez ohledu na jejich členství v asociaci,“ uvádí Soňa Anderlová, gestor oblasti prevence pojistného podvodu.

 

Systém SVIPO II je informační systém poskytující pojišťovnám podporu v boji proti pojistnému podvodu v oblasti pojištění osob, konkrétně životního pojištění. Tento systém zajišťuje podporu jak v rovině prevenční, tak v rovině detekční a navazuje na systém SVIPO. Ten slouží pro detekci protiprávního jednání v oblasti motorových vozidel, kde dokáže rozpoznat pojistné události, u nichž se vyskytuje vysoké procento pravděpodobnosti, že by se mohlo jednat o protiprávní jednání.

  

Pojistný podvod je trestným činem už 20 let a hrozí za něj až 10 let vězení   

Pojistný podvod je trestným činem namířeným proti majetku a do trestního zákona se dostal s účinností od 1. ledna 1998. Provedená novela tehdy vyslyšela volání pojistitelů po důslednější možnosti postihu pojistných podvodů, která by odpovídala běžné trestní praxi ve státech Evropské unie, kde již byl pojistný podvod předmětem přísného trestního postihu. Legislativní úprava zároveň reagovala na negativní trendy ve vývoji kriminality, vzrůstající vysokou odbornost pachatelů a současně na aplikační problémy.

 

Pojistného podvodu se dopustí ten, kdo při sjednávání nebo změně pojistné smlouvy uvede nepravdivé, hrubě zkreslené informace nebo zamlčí důležité údaje. Pojistným podvodem je však i úmyslně vyvolaná pojistná událost či jednání, které by vedlo ke zvýšení vzniklé škody. „Za spáchání pojistného podvodu lze uložit trest odnětí svobody v rozmezí 2–10 let, zákaz činnosti, propadnutí věci anebo peněžitý trest. V kontextu častějšího odhalování pojistného podvodu bych před tímto jednáním důsledně varovala,“ dodává Soňa Anderlová.

 
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

ČAP: Průměrná výše odhaleného pojistného podvodu se navýšila o 18 % a dosahuje 232 000 Kč

Diskuze a názory uživatelů na téma: ČAP: Průměrná výše odhaleného pojistného podvodu se navýšila o 18 % a dosahuje 232 000 Kč

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Důchody

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies