Akcenta (AKCENTA CZ)
Investice  |  01.02.2019 15:31:47

Vývoj na devizovém trhu v 5. týdnu (28.1.-1.2.2019)

Klíčové události a ukazatele

CZ - Index PMI ve výrobním sektoru v lednu dále poklesl na 49 z prosincových 49,7 bodu
DE - Spotřebitelská inflace v lednu poklesla o 0,8 % m/m a zpomalila na 1,4 % r/r
EZ - Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí zvolnil na 0,2 % k/k a 1,2 % r/r
US - Americká centrální banka (Fed) ponechala hlavní úrokovou sazbu v rozmezí 2,25 - 2,50 %

Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu

CZ - Zasedání bankovní rady České národní banky
DE - Nové průmyslové zakázky (prosinec)
PL - Zasedání Polské centrální banky (NBP)
US - Index aktivity ISM v sektoru služeb (leden)

Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje


Úrokové sazby


Vývoj EUR/CZK

  • Koruna v úvodu tohoto týdne oslabila a vrátila se nad hladinu 25,70 CZK/EUR. V rozmezí 25,70 – 25,80 se následně vůči euru pohybovala až do pátečního dopoledne, když zkraje odpoledne zamířila zpět pod zmíněných 25,70.
  • V příštím týdnu (7. února) zasedá poprvé v letošním roce bankovní rada České národní banky (ČNB) a tak neuškodí podívat se detailněji, co od tohoto zasedání můžeme očekávat. ČNB podle mě sazby nezvýší (hlavní sazba zůstane na 1,75 %), avšak druhým dechem je třeba zmínit, že zasedání bankovní rady s tak nejistým výsledkem tu již dlouho nebylo. Zatímco v první polovině ledna chodily od centrálních bankéřů celkem jednoznačné vzkazy, že sazby budou v únoru zvýšeny, tak druhá polovina ledna se nesla od členů bankovní rady ve znamení zvýšené opatrnosti. A jedinou jistotou nyní je, že mezi členy bankovní rady bude 7. února hodně živá debata s obtížně predikovatelným výsledkem. Z lednových rozhovorů se rýsuje skupina zastánců únorového zvýšení sazeb (V. Benda. A. Michl), zatímco O. Dědek s T. Holubem signalizovali spíše ochotu zvýšení sazeb odložit. Klíčové tak bude, jak se rozhodnou další členové bankovní rady, tj. guvernér J. Rusnok a viceguvernéři M. Mora a T. Nidetzký.
  • Co mě vede k přesvědčení, že nakonec mezi členy bankovní rady převáží opatrnost a ke zvýšení sazeb nedojde? Především skutečnost, že ve vnějším prostředí přibyla nová rizika, která mají velmi silnou návaznost na hospodářský vývoj v Česku. K přetrvávajícím rizikům jako brexit či obchodní protekcionismus se totiž nově zařadily např. slabší údaje z německého průmyslu, které se již odráží i v českých číslech (index PMI v ČR se již druhý měsíc v řadě nachází pod hladinou 50 bodů). Opatrný tón zvolila v lednu i Evropská centrální banka a americký Fed.
  • Na druhé straně situace v české ekonomice zvýšení úrokových sazeb zatím ospravedlňuje. Domácí inflační tlaky zůstávají poměrně silné. Trh práce zůstává přehřátý s rekordně nízkou nezaměstnaností a vysokým počtem volných pracovních míst, což se bude i letos promítat do silného růstu mezd. Jádrová inflace v závěru loňského roku zrychlila a v první polovině letošního roku se dokonce může zespodu přiblížit 3 %. Zároveň je však třeba zmínit, že inflační tlaky nejsou tak extrémní, aby nemohla ČNB se zvýšením sazeb několik měsíců počkat.

Vývoj USD/CZK


Vývoj PLN/CZK


Vývoj EUR/USD

  • Na hlavním měnovém páru se v tomto týdnu obchodovalo především v rozmezí 1,14 – 1,15 USD/EUR. Hladinu 1,15 euro testovalo ze středy na čtvrtek po zasedání Americké centrální banky (Fed). Tyto řádky jsou psány před pátečními statistikami z amerického pracovního trhu, které velmi pravděpodobně eurodolar ještě ovlivní.
  • V tomto týdnu byl zveřejněn předběžný odhad hospodářského růstu eurozóny v závěrečném čtvrtletí loňského roku (0,2 % k/k a 1,2 % r/r). Evropská ekonomika tak v meziročním srovnání dále zpomalila, což však není žádné překvapení. Slabší růst HDP se očekával. Při pohledu na předstihová data (PMI) z konce loňského a ze začátku letošního roku je navíc zjevné, že ekonomická aktivita dále slábne. Z velkých zemí se do technické recese propadla Itálie, a to na rozdíl od Německa, které recesi těsně uniklo. Tím však podobnost těchto dvou zemí končí. Německo si v posledních letech užívalo silný hospodářský růst, jehož výsledkem je rekordně nízká nezaměstnanost (nejnižší od sjednocení Německa) a také výrazný pokles vládního dluhu v relaci k HDP (Německo v posledních letech hospodařilo s rozpočtovými přebytky). Pomyslnou třešničkou na dortu v případě Německa je fakt, že si tato země půjčuje se záporným úrokem, tj. věřitelé Německu platí za to, že si mohou koupit německý dluh.
  • V případě Itálie je situace zcela odlišná. Ekonomika této jihoevropské země sice v posledních letech rostla, ale tento růst byl anemický a Itálie se stále nedokázala plně vymanit z ran, které utrpěla během evropské fiskální krize v letech 20112013. Achillovou patou, pokud pomineme korupci a vysoký podíl šedé ekonomiky, je navíc v Itálii tamní bankovní sektor s vysokým podílem nesplácených úvěrů a řadou kostlivců v rozvahách italských bank. Itálie navíc za sebou táhne obrovské břemeno v podobě nakumulovaného veřejného dluhu, který ji v podstatě zabraňuje používat fiskální politiku jako účinný nástroj hospodářské politiky. I z takto jednoduchého náčrtku je zřejmé, že Německo má oproti Itálii při slabším ekonomickém růstu nesrovnatelně více možností, jak ekonomiku stimulovat.

AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku a Německu. Klientské portfolio tvoří více než 33 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá 10:38  Moneta: Růst provozního zisku, tvorba opravných položek - Odhady výsledků Investiční bankovnictví (Komerční banka)

Přečtěte si také:




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688