Patrik Hudec (Generali Investments)
Okénko investora  |  24.01.2019 09:00:40

Trhy se obávají slabšího růstu ekonomiky

Řada nejistot by měla být v roce 2019 vyřešena. Finanční trhy se ale v následujících měsících budou muset vyrovnat se zpřísňováním měnové politiky hlavních světových centrálních bank.

Příležitosti:

  • Na akciových trzích letos vidíme reálnou možnost alespoň částečného umazání předchozích ztrát z roku 2018. Ceny akcií odrážejí spoustu nejistot včetně nejhorších scénářů: „tvrdý brexit“, nedosažení obchodní dohody mezi USA a Čínou a významnou měrou i případnou recesi v USA 2019/2020. Přesto nahlížíme na vývoj trhů spíše pozitivně. A to díky dobrým fundamentům společností. Po globálnímu poklesu cen akcií totiž došlo k výraznému zlepšení ukazatelů ocenění, v mnoha případech na nejpříznivější hodnoty za několik posledních let. Očekáváme sice zpomalení růstu zisků a tržeb, přesto bychom se měli pohybovat v kladných - byť jednociferných - číslech. 
  • Kreditní cyklus se dostává do pokročilé fáze. Ratingové agentury očekávají obnovení růstu defaultních měr během roku 2019. Současné kreditní valuace ale podle nás dostatečně reflektují oslabení kreditních podmínek a všechna další možná rizika. Další výrazné oslabení v roce 2019 tak nečekáme. Uklidnění nálady a snížení některých nejistot, které letos očekáváme, by tak mohlo přispět ke stabilizaci, nebo dokonce mírné pozitivní korekci předchozího stresu na kreditních trzích.

Hrozby:


Nejhorší štědrovečerní pád

Americké indexy se dostaly opakovaně do pásma korekce a zaznamenaly svůj nejhorší štědrodenní pokles v historii. Index S&P 500 uzavřel prosinec o 9,2 % níže, ztráta za celý rok 2018 činila 6,2 %. Trhům uškodila vize dalšího růstu úrokových sazeb v USA, kterou FED avizoval na svém prosincovém zasedání.

Strach z ekonomického zpomalení, brexitu či vývoje třenic mezi USA a Čínou měly na sentiment rovněž negativní dopad. Evropský index v prosinci poklesl o 5,5 %. Středoevropský index odmazal “jen” 3,8 %, český trh (-7,7 %) ovlivnilo zavedení sektorových daní v Rumunsku. Ocenění akcií je po výprodejích vzhledem k očekávanému dalšímu růstu firemních zisků atraktivní.

 

Investoři v době nejistot a obav ze zpomalení hospodářského růstu preferují bezriziková aktiva. To podpořilo německé i americké vládní dluhopisy v růstu zisků. Dařilo se i středoevropským vládním dluhopisům. Zde se projevuje dobrý fundament regionálních ekonomik coby štít vůči rizikové averzi. Sentimentu na dluhopisových trzích pomohla i nižší inflace, jež reflektuje pomalejší růst cen potravin a pohonných hmot.

ČNB ponechala v prosinci svůj hlavní úrok beze změny na úrovni 1,75 %. Hlasy z ČNB navíc signalizují, že většina členů bankovní rady necítí potřebu se zvyšováním sazeb spěchat. Zpřísňování politiky ČNB by tak letos mělo být mnohem pozvolnější, než tomu bylo v roce 2018.

Patrik Hudec

Patrik Hudec

Má více než desetileté zkušenosti na kapitálových trzích a v současnosti je zodpovědný za oddělení portfolio managementu investičních fondů v Generali Investments CEE. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, program matematika – obor finanční a pojistná matematika. Je držitelem makléřské licence a Bloomberg Product Certification: Fixed Income a Equities. Kariéru zahájil v roce 2004 ve finanční skupině PPF a investiční fondy spravuje od roku 2008.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo LYNX

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688