MPO bojuje proti nekalým praktikám tzv. energetických šmejdů
Na nekalé praktiky obchodníků při prodeji energií do domácností se zaměřil kulatý stůl, který na Ministerstvu průmyslu a obchodu uspořádal Svaz obchodu a cestovního ruchu.
MPO již před časem ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí a Energetickým regulačním úřadem zahájilo osvětu v této oblasti. Na dnešním setkání zástupci státní správy a obchodníků s energiemi diskutovali zejména o konkrétních návrzích, jak praktiky nepoctivých prodejců, tzv. energetických šmejdů, řešit.
„Bojujeme proti praktikám šmejdů a zasazujeme se o lepší ochranu spotřebitelů, oklamanými bývají často senioři. Většinou se jedná o tzv. podomní prodej, kdy prodejci vyvíjejí agresivní nátlak, či jiné manipulativní a klamavé praktiky, na kupujícího,“ uvedla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. „Setkáváme se tak s podomními aukcemi energií od přeprodejců, s triky s žárovkami zdarma či s nepřiměřenými sankcemi při odstoupení od smlouvy. Připravovaná novela energetického zákona proto obsahuje taková ustanovení, aby došlo k většímu posílení ochrany spotřebitele,“ dodala ministryně.
Do diskuze o potřebných změnách vstoupil také SOCR ČR, který se tématům spojených s ochranou spotřebitelů a jednání se spotřebitelskými organizacemi dlouhodobě věnuje. „Současná situace je neudržitelná. Vítám proto, že dnešní jednání ukázalo shodu hned na několika konkrétních návrzích, které přispějí k větší ochraně domácností před nekalými praktikami,“ řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza a doplnil, že „…mezi takové patří bezpochyby zavedení nové regulace zprostředkovatelů, kteří by nově měli dodržovat stejné povinnosti jako obchodníci, kteří jsou držiteli licence. Smlouvy uzavřené v zastoupení by navíc podle nás měly mít stejnou míru právní ochrany jako smlouvy uzavřené distančním způsobem. Každý by měl mít možnost od nich odstoupit.“
V novele energetického zákona se jedná např. o omezení doby trvání smlouvy na dobu určitou (36 měsíců), tím se odstraňuje potenciální bariéra k realizaci zákazníkova práva na svobodnou volbu a změnu dodavatele. Dále jde o návrh možnosti zákazníka vypovědět smlouvu na dobu určitou s automatickým prodloužením závazku, a to kdykoliv do patnáctého dne před uplynutím sjednané doby. Dále zaručuje právo zákazníka na bezodkladné písemné vyhotovení smlouvy, tím reaguje zejména na případy, kdy byla smlouva uzavřena telefonicky. Návrh novely prošel meziresortním připomínkovým řízením, podle obdržených připomínek bude upraven a následně předán vládě k projednání. Dá se předpokládat, že legislativní proces bude probíhat v průběhu větší části letošního roku. „Projednávání úprav energetického zákona není nikdy snadný a rychlý proces, přesto učiníme vše, co bude možné, aby tato novela vstoupila v platnost co nejdříve,“ dodala ministryně Nováková.
Energetický zákon už dnes dává spotřebitelům právo i na odstoupení od smlouvy uzavřené mimo obchodní prostory nebo distančním způsobem do 14 dnů ode dne jejího uzavření (což generuje již občanský zákoník) a právo na výpověď smlouvy, a to do patnáctého dne ode dne zahájení dodávky elektřiny nebo plynu. Spotřebitel je tak energetickým zákonem chráněn nad rámec požadovaný evropskou směrnicí o právech spotřebitelů, a to kombinací možností odstoupení od smlouvy a výpovědí smlouvy.
Proti nekalým praktikám bojuje i Energetický regulační úřad. Loni vydal mimo jiné Desatero obrany před šmejdy v energetice. V roce 2017 řešil 11 788 podání spotřebitelů proti nekalým obchodním praktikám a obdržel 146 návrhů na zahájení správního řízení. Kontroly ERÚ se zaměřovaly zejména na nekalé obchodní praktiky s LED žárovkami a zneužívání odvolání plných mocí k převodu mezi dodavateli. ERÚ vydal i Vzorový etický kodex obchodníka, ve kterém mj. stojí, že: „Obchodník kontroluje jednání osob, které jednají jeho jménem, a zajištuje, aby jejich chování při nabízení služeb bylo minimálně v souladu s principy stanovenými tímto kodexem.“
Galerie
MPO bojuje proti nekalým praktikám tzv. energetických šmejdů
Na dané téma nejsou žádné názory.
Poslední zprávy z rubriky Energie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Sdružení proti nekalým praktikám , Praha IČO 01385852 - Obchodní rejstřík firem
- Sdružení proti nekalým praktikám , IČO 01385852 - data ze statistického úřadu
- Sdružení proti nekalým praktikám - fyzické osoby, právnické osoby
- Sdružení proti nekalým praktikám - Zdroje dat
- Sdružení proti nekalým praktikám - obchodní rejstřík, úplný výpis
- Sdružení proti nekalým praktikám - diskuse, názory
- Nekalé obchodní praktiky uplatňované vůči spotřebitelům - seminář 7. září 2016 11:00
- Nekalé účetní praktiky některých firem posílají trhy dolů
- Nekalé obchodní praktiky uplatňované podnikateli vůči spotřebitelům - seminář 22. března 2017 10:00
- Nekalé obchodní praktiky uplatňované vůči spotřebitelům včetně zohlednění novely účinné od 28. 12. 2015 - seminář 2. března 2016 10:00
- ČNB upozorňuje na nekalé praktiky při nabízení produktů finančního trhu
- Nekalé obchodní praktiky uplatňované vůči spotřebitelům - seminář 8. září 2015 11:00
Benzín a nafta 15.02.2019
Natural 95 30.39 Kč![]() ![]() | Nafta 30.9 Kč![]() ![]() |
Prezentace
19.12.2018 Vypínače a zásuvky ABB mohou být funkčním i...
12.12.2018 4 kroky k výběru spolehlivých oken
06.12.2018 Nechte se unést světem zítřka a investujte do něj
Okénko investora
Michal Dvořák, TradeCentrum
Dynamika veřejného dluhu ohrožuje USA více, než „čínská“ krize
Patrik Mackových, TopForex
Jonáš Mlýnek, LYNX
Zdeněk Ďuriš, EKKA-Gold
Štěpán Hájek, Bossa
Štěpán Křeček, BHS
Silvia Holá, xPartners
Ceny ropy se postupně vzpamatovávají a měly by nadále stoupat
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Patrik Hudec, GENERALI
Tiskové zprávy
Přes 80 % ředitelů vnímá český průmysl v dobré...
Generali Realitní fond dosáhl za rok 2018...
Český trh coworkingových kanceláří se meziročně...
Studenti technických oborů vnímají stav průmyslu..
Finanční rady
Robert Šíma, BOHEMIA ENERGY
Také měníte dodavatele energií? Přesvědčte se, zda má vybraná firma podepsaný etický kodex
Aleš Rothbarth, Klik.cz
Hubený-BrokerConsulting
Není lyžování jako lyžování, aneb na co pojišťovny pohlížejí jako na riziko