MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Dávky a příspěvky  |  08.01.2019 17:28:16

Zvyšování existenčního a životního minima bez provedení reformy dávek je krátkozraké

Vláda v pondělí 7. ledna 2019 vyslovila nesouhlas s návrhem Ministerstva práce a sociálních věcí na zvýšení částek životního a existenčního minima. Ministerstvo financí nesouhlas podpořilo, protože považuje za nežádoucí v současné době rozšiřovat okruh potenciálních příjemců sociálních dávek. Současná situace na trhu práce je naopak taková, že firmy hlásí rekordní počet neobsazených pozic, a to napříč všemi sektory a kvalifikacemi. Zvyšování sociálních dávek a snižování motivace k práci je v současné době načasováno zcela nevhodně, a to jak z ekonomického, tak sociálního hlediska. Vláda dala stejně jako v předchozích několika letech přednost posílení příjmů z práce před příjmy z dávek. Tento postup se osvědčil, ale přesto stále existuje skupina osob, které pracovat mohou, ale nepracují. Ani příjemcům dávek, kteří pracovat nemohou, se nesníží životní standard, protože zvyšování jejich příjmů zajistila vláda zvyšováním jiných dávek, na které mají nárok.

Ministerstvo financí v této souvislosti odmítá argument, podle kterého po zvýšení minimální mzdy na 13 350,- má údajně docházet k situaci, kdy řada domácností ztratila nárok na přídavek na dítě. Důvodem má být to, že v důsledku zvýšení čisté mzdy, která je pro přiznání přídavku rozhodující, domácnost přesáhne hranici 2,7 násobku životního minima, do které lze nárok na přídavky na dítě získat. Jak je evidentní z modelových příkladů, ani v případě domácnosti kde minimální mzdu pobírají oba rodiče, ani v případě domácnosti, kde minimální mzdu pobírá samoživitel, ke ztrátě tohoto nároku po zvýšení minimální mzdy nedošlo. Naopak, v obou případech je stále zachován polštář, takže i případné mírné zvýšení příjmů těchto domácností by nevedlo ke ztrátě přídavků.  

 
Novákovi (2 rodiče + 2 děti)  Dvořákovi (samoživitelka + 2 děti)
Limit pro přiznání přídavku na dítě (2,7 násobek ž. m.):
26 595,-
Limit pro přiznání přídavku na dítě (2,7 násobek ž. m.):
18 954,-
Součet čistých mezd obou rodičů (po zvýšení min. mzdy):
23 762,-  
Čistá mzda samožitelky (po zvýšení min. mzdy):
11 881,-  
* Nárok je zachován  * Nárok je zachován 
Pozn. Modelový případ počítá s jedním dítětem ve věku do 6 let, druhým dítětem ve věku 6-15 let. V případě starších dětí je polštář ještě větší. Hrubá mzda každého z rodičů ve výši 13 350,- byla snížena o 868,- soc. pojistné a 601,- zdr. pojistné. Rodiče získávají nárok také na daňový bonus ve výši 1267 a 1617 , který nevstupuje do výpočtu limitu pro přiznání přídavků. Pozn. Modelový případ počítá s jedním dítětem ve věku do 6 let, druhým dítětem ve věku 6-15 let. V případě starších dětí je polštář ještě větší. Hrubá mzda rodiče ve výši 13 350,- byla snížena o 868,- soc. pojistné a 601,- zdr. pojistné. Rodič získává nárok také na daňový bonus ve výši 1267 , který nevstupuje do výpočtu limitu pro přiznání přídavků. 

Diskusi o zvýšení částek životního a existenčního minima se Ministerstvo financí rozhodně nebrání. Předcházet mu ale musí revize systému sociálních dávek, která bude usilovat o to, aby se závislost na pomoci státu nestala životním stylem pro práceschopné lidi. V případě zvyšování životního a existenčního minima musí jít o analýzu vazeb na ostatní dávky a analýzu spotřebního koše, který je základem pro stanovení částky a důkladné zvážení dopadů do oblastí, jako je systém exekucí, oddlužení či stanovení alimentačních povinností.

Připomínáme, že v uplynulém období byly výrazně navýšeny dávky v sociálním systému, které zlepšují sociální situaci nízkopříjmových i jiných osob. Jedná se zejména o tyto oblasti:

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.