Patria (Patria Finance)
Investice  |  07.01.2019 09:13:46

Rozbřesk: Trhy ustupují z extrémního pesimismu, v centru pozornosti zůstane politika

Úleva na akciových trzích je víc než vítána poté, co americké akcie zažily v prosinci nejhorší propady za posledních 50 let. Pesimismus byl optikou našeho výhledu přehnaný - ve vyspělém světě počítáme sice s viditelným zpomalením růstu ale ne s recesí, kterou řada trhů začala postupně ve svých cenách očekávat. Není to jen případ akciových trhů, ale i extrémně plochých výnosových křivek, jejichž tvar by za normálních okolností signalizoval příchod recese. To je ostatně i případ Česka, kde ještě na začátku prosince swapová křivka ukazovala do konce roku na jeden růst sazeb a do dvou let na dvojité zvýšení českých sazeb. Dnes do dvou let počítá s poklesem sazeb a desetileté sazby poklesly viditelně pod tříměsíční PRIBOR.

Je pravda, že poslední dávka čísel z USA i z Evropy ukazuje na pomalejší start do nového roku. Současný pesimismus trhů koketujících s příchodem recese nám ale přijde trochu přehnaný. Evropa i Amerika by přes šlápnutí na brzdu měly stále růst blízko trendu. Především zprávy z trhu práce vypadají pořád velice dobře a ukazují na jistou odolnost vyspělých ekonomik. Navíc především americký Fed má dostatek flexibility a může rychle přerušit utahování měnových šroubů.

Pesimismus trhů se dá vysvětlit na jedné straně velice dlouhým obdobím růstu v USA (kde léta nepřišla recese): trhy logicky vyhlížejí na obzoru problémy a po zkušenosti s Lehman Brothers nechce být nikdo posledním pasažérem na palubě Titanicu (trhy nevnímají odlišnost dnešní situace). Na druhé straně může jít ovšem i o efekt celkově nižší likvidity danou dlouhodobou politikou měnové expanze a novou regulací - obrat v náladě tak do značné míry nemusí odrážet nárůst sázek na recesi, ale spíše vyšší likviditní riziko. Je ovšem také možné, že se mýlíme a trhy jednoduše správně vidí budoucnost černěji než my. Pohybujeme se v pozdní fázi hospodářského cyklu a ekonomiky mohou být citlivé na chyby politiků a centrálních bankéřů. Představa neřízeného brexitu a eskalace problémů v čínské ekonomice (pod tlakem obchodní války s USA) může vést k výraznějšímu poklesu globálního růstu, výraznějšímu nárůstu volatility na finančních trzích, poklesu investic a prvnímu propouštění i v jinak zdravých koutech světa… Proto budeme tento týden sledovat bedlivě jak obchodní jednání v Číně, tak návrat Theresy Mayové na horkou parlamentní půdu…

TRHY

CZK a dluhopisy

Česká koruna na vlně akciového optimismu posílila do blízkosti 25,60 EUR/CZK. Neublížili jí ani zmínky v zápisu z posledního zasedání, ve kterém centrální bankéři zmínili, že rozhodování o růstu sazeb bude v příštím roce složitější. Zdá se, že koruně podobně jako některým dalším rozvíjejícím se trhům svědčí prostředí, ve kterém se snížily sázky na další růst sazeb v USA (snižuje odliv spekulativního kapitálu). Současně v druhé polovině roku pokleslo zajištění českých exportérů a start do nového roku tak může být veselejší.

Zahraniční forex

Vynikající výsledky amerického trhu práce byly v pátek doplněny o výrazné holubičí komentáře Fedu, takže dolar nedokázal ze silných dat profitovat. V pátek totiž na holubičí notu zabrnkal nejen šéf Fedu Powell, ale důležité bylo, že se k němu přidala i jeho kolegyně z clevelandského Fedu Mesterová. Ta normálně zastává jestřábí názory, ale tentokrát dala jasně najevo, že další zvyšování úroků není na pořadu dne.

Další jednání USA-Čína na poli obchodních válek a americký index ISM ve službách okoření začátek týdne.

Ropa

Cena ropy startuje týden v těsné blízkosti 58 USD/barel, když jen za minulý týden přidala 10 %. Na trhu se začíná projevovat prosincový závazek kartelu OPEC+ snížit těžbu ropy o 1,2 mil. barelů denně, který prozatím upozaďuje slabá čísla z USA a obavy z oslabujícího globálního růstu. Podobně pak ropné býky výrazněji nerozhodil ani report americké EIA, dle kterého se v minulém týdnu zvýšily zásoby benzínu o téměř 7 mil. barelů a zásoby destilátů dokonce o 9,5 mil. barelů.

Tento týden se trh soustředí nejen na tradiční týdenní data. Již dnes by mělo začít další kolo jednání mezi USA a Čínou k rozřešení jejich vzájemného obchodního konfliktu, jenž ropný trh nadmíru zajímá. V úterý pak přijde na řadu stav zásob od API, předskokan středečních oficiálních čísel od EIA. Konečně v pátek týden zakončí aktivita amerických těžařů od Baker Hughes.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688