Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Investice  |  12.12.2018 11:14:15

Premiérce Mayové hrozí pád. Trhy děsí brexit na divoko, který by Českou republiku připravil o desítky miliard a desetitisíce pracovních míst


Napětí kolem brexitu stoupá. Cena zajištění proti britské platební neschopnosti dnes stoupla na nejvyšší úroveň od doby referenda o vystoupení Británie z EU v červnu 2016. Libra se dnes ráno propadla na nejslabší úroveň vůči dolaru za poslední více než půldruhý rok. Důvodem je hlasování o nedůvěře kabinetu současné premiérky Theresy Mayové. Ten iniciovali konzervativní poslanci britského parlamentu, kteří nesouhlasí se současnou podobou návrhu brexitové dohody mezi Londýnem a Bruselem. Bezprostředně je rozlítila skutečnost, že Mayová odložila klíčové hlasování o tomto návrhu, které se mělo konat včera. O nedůvěře kabinetu se bude v britském parlamentu hlasovat už dnes večer. Pád premiéry ale není vůbec jistý. Mayová má podporu klíčových členů kabinetu a k jejímu sesazení je potřeba více než třikrát více hlasů, než stačilo na iniciaci hlasování o nedůvěře. Pokud Mayová přežije, bude se snažit přimět Brusel k ústupkům, aby mohla brexitovou dohodu doma lépe „prodat“. Jesltiže by včerejší hlasování neodložila, dohoda by podporu nezískala.

Vnitropolitické napětí v Británii zvyšuje pravděpodobnost takzvaného brexitu nadivoko, tedy brexitu bez dohody. To je špatná zpráva pro českou ekonomiku. Brexit bez dohody by například jen v českém automobilovém průmyslu připravil o práci až 16 tisíc Čechů, celkově by jich o práci mohl připravit kolem 40 tisíc. Českou ekonomiku by brexit bez dohody připravil až o 60 miliard korun. Británie je významným odbytištěm českého vývozu a brexit bez dohody by vedl k tomu, že by v březnu 2019 zde dne na den přestal platit nynější bezcelní režim a také stávající úpravy netarifních opatření mezi Británií a zbytkem EU. To by v důsledku ochromilo britskou poptávku po dováženém zboží. Nejistota spjatá s brexitem ji ostatně částečně ochromuje už nyní. Zatímco letos od ledna do září objem českého vývozu na trhy Evropské unie (stále včetně Británie) stoupl meziročně o dvě procenta, export do Británie samotné ve stejném období klesl o 4,6 procenta. Spojené království je jediným z našich klíčových exportních odbytišť, kam letos vyvážíme menší objem zboží než loni.
 
 

Lukáš Kovanda, Ph.D.

 Hlavní ekonom, CZECH FUND
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Čt   8:00  Semotan (J&T Banka): Případné volební vítězství Trumpa nebude pro trhy tak... Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Čt   7:41  Ranní shrnutí (25.04.2024) X-Trade Brokers (XTB)
Čt   6:09  Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity Patria (Patria Finance)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688